Католицько-протестантський храм: Костел Св. Урсули – «Дім Євангелія»

05.08.f.Kotlobulatov_184На вул. Зеленій, 11б, знаходиться храм, що у своїй історії поєднує католицизм та протестантизм – це колишній костел Св. Урсули, а зараз Центральна Церква Євангельських Християн Баптистів «Дім Євангелія»

SJabłonowskiКостел св. Урсули – це храм при монастирі ченців ордену домініканців-обсервантів. Фундатором монастиря для ченців у 1678 р. був польний коронний гетьман Станіслав Ян Яблоновський. Будівництво монастиря та костелу тривало до 1685 р. Ініціатором заснування монастиря домініканців-обсервантів був о. Амброзій Скоковський, один із засновників обсервантського руху серед польських домініканців. Львівська обитель обсервантів була найменшою серед усіх монастирів цієї гілки домініканців у Речі Посполитій. Храм зведено у бароковому стилі, фасад дещо увігнутий, з двома вежами.

43-12-01--009-v08(1286)Монастир проіснував до 1784 р., коли був закритий у рамках касаційних реформ австрійського цісаря Йосифа ІІ. Храм при монастирі було передано у користування львівській протестантській общині євангелістів аусбурзького віровизнання. Як своєрідний доказ того, що храм був довгий час протестантський, на фасаді храму у міжвоєнний період встановлено дві пам’ятні таблиці – на честь 400-ліття протестантизму та 150-ліття львівської протестантської громади.

Костел_Урсулы_Львов_006У др. пол. ХХ ст. у храмі було розміщено склад грамплатівок фірми «Мелодія», а з 1985 року львівська громада євангельських християн баптистів почала клопотати про передачу їй будівлі костелу Св. Урсули. Особливо клопотався про це тогочасний пресвітер громади Володимир Матвіїв. Храм було передано згаданій громаді, яка провела реставрацію та перебудову храму. Зараз громаду очолюють пастори Ярослав Назаркевич та Василь Берлінець.

Адреса: 79001, м. Львів, вул. Зелена 11б

тел. (0322) 76-34-25, 76-34-72

Фото: Центр міської історії Центрально-Східної Європи

Назарій Лоштин