Символіка Львова: Око Господа чи Великого Архітектора?

Маючи досвід роботи екскурсоводом у нашому місті, декілька разів зіткнувся з нерозумінням деяких християнських символів гостями міста. Головний з них – Око Господа. Перше запитання у туристів, які бачать цей знак: «А що тут робить масонський символ?» Одна пані, із Закарпаття, навіть розповіла, що у них у храмі настоятель наказав замалювати цей символ, оскільки він належить масонам. Один із священиків нашого міста також розповів, що до нього часто звертались із закидами, що у храмі є масонський символ. Загалом, складається враження, що більшість людей, вважає цей знак символом виключно масонів. Що ж насправді символізує Всевидяче Око і де його можна побачити у нашому місті? Пропонуємо невеличкий екскурс у історію цього символу та місця, де на цей символ можна натрапити у місті Львові.

Виводять походження цього символу з культури Давнього Єгипту, де схожий знак має назву «Око Гора» і є символом воскресіння після смерті. Згідно з переказом, бог Осіріс, тіло якого було розчленоване, з’їв око свого сина Гора і «воскрес», тобто його тіло знову зрослося. Також цей символ у Єгипті називали «Око Ра» і символізував він богиню істини, доньку бога сонця Ра, Маат.

В християнській традиції цей символ трактується як Око Господа, що споглядає за світом, а також як символ Божого Провидіння. Часто він вписаний у трикутник, що є символом Святої Трійці. Також навколо трикутника іноді зображають сяйво, що символізує неприступну славу.

В християнській архітектурі цей символ поширюється – у західній Європі у XVII-XVIII ст., а у Східній – з кінця XVIII ст., як купольне зображення у храмах, а пізніше переходить в іконопис.

Важливо зазначити, що масонський рух виникає у той же час. Масони запозичують свою символіку з християнства та юдаїзму, серед яких і Всевидяче Око., що у масонській символіці має назву «Промениста дельта». Тут цей символ має схоже з християнством трактування: Промениста дельта символізує всепроникнення Великого Архітектора.

DSCN0759На храмах нашого міста та у їхньому інтер’єрі досить часто можна зустріти символ «Всевидяче Око». Однак, найбільш відоме Всевидяче Око у Львові, розташоване на житловому будинку на розі вулиць Шевської та Краківської, на одному з кутів Площі Ринок.

Щодо культових споруд, на яких зображено Око Господа, то найбільше воно мабуть на будівлі храму Пресвятої Трійці, що на вулиці Тершаківців, 11. Величне Око розміщене над головними дверима до храму, і ніби дивиться на кожного, хто входить до церкви.

DSCN0752

 

Ще один храм з таким символом – це церква Пресвятої Євхаристії (Домініканський костел). На фронтоні храму розміщено Око Господа у трикутнику, що оточений сяйвом та янголами.

 

 

На вулиці Вірменській 7/9, поруч із дзвіницею Вірменського комплексу, розташований палац Вірменських архиєпископів. На будівлі зображено герб, головним елементом якого є Всевидяче око.

70715421

 

На вул. Шевченка, 66 знаходиться церква св. Андрія Первозванного (колишній костел та монастир реформатів). Над головним входом до храму також зображено Всевидяче Око, але вже у формі мозаїки.

 

DSCN0804Численними також є зображення Всевидячого Ока у внутрішньому оздоблені храмів. Найяскравіший приклад – церква Свв. Апп. Петра і Павла (колишній костел єзуїтів). Над головним вівтарем височіє велике, мистецьки виконане Всевидяче Око Господнє. Схожі символи є і над бічними вівтарями у храмах.

 

Як бачимо, символ «Всевидяче Око» є традиційним християнським символом. Він зустрічається у багатьох храмах і у знаючих людей не викликає здивування. Однак, через незнання, багато людей трактують християнську символіку не правильно, поширюючи навколо фантазії про теорію змови та різноманітні «впливи» масонів на життя людей.

Назарій Лоштин