У Львові відбулося міжконфесійне та міжрелігійне підписання «Хартії релігійних організацій про надання паліативної допомоги людям старшого віку»

22 березня 2019 року, у Центрі ім. Митрополита Андрея Шептицького УКУ, відбувся круглий стіл, присвячений розвитку паліативної допомоги та медичному капеланству в Україні. Організатори ініціативи –  ГО «ЕЛЕОС-УКРАЇНА» за фінансової підтримки МФ «Відродження», у партнерстві з Комісією з питань соціального служіння ВЦІРО, та Український Католицький Університет.

DSC_3072

«Ця Хартія буде підписана наприкінці місяця на засіданні Всеукраїнської ради Церков та релігійних організацій, але ми вирішили їздити областями, щоб спочатку ознайомити тих, що працюють у сфері паліативної допомоги на місцях. У Львові є благодатний грунт для розвитку паліативної допомоги для осіб старшого віку, тому зустріч саме у цьому місті була для нас важливою», – наголосив протоієрей  Православної Церкви України Сергій Дмитрієв, Голова Правління ГО «ЕЛЕОС-УКРАЇНА», Виконавчий секретар Комісії з питань соціального служіння Всеукраїнської ради Церков та релігійних організацій. Нагадаємо, що «Хартія релігійних організацій про надання паліативної допомоги людям старшого віку» була підписана у Харкові – 13 лютого 2019 р, Дніпрі – 14 лютого, Одесі – 1 березня,  Рівному – 21 березня.

DSC_3056

Впродовж зустрічі відбулось обговорення та підпис «Хартії релігійних організацій про надання паліативної допомоги людям старшого віку».  Серед підписантів – священики ПЦУ, УГКЦ, УПЦ, настоятелі протестантських згромаджень, а також імам мусульманської спільноти у Львові.

DSC_3032

Окрім того, учасники заходу обговорили питання медичного капеланства та презентація концепції міжрелігійних посібників для медичних капеланів, які працюють  у сфері паліативної допомоги та їх тренерів. Зокрема, відбулось обговорення щодо творення посібника для медичного капелана, про що більш детально розповів о. Руслан П’яста, голова Комісії у справах охорони здоров’я Івано-Франківської єпархії УГКЦ.

DSC_3026

«У посібнику для медичного капелана я писав про богослов’я хвороби, адже часто звинувачуємо Бога у наших хворобах, а також про співпрацю з медичним персоналом у лікарні. Медичний капелан має навчитись найперше слухати, бо часто виговорившись, людина може знайти відповіді. Окрім того, кожен з нас є відповідальним за свій стан здоров’я. Часто у нас є зосередження на Таїнствах, а потрібно звернути увагу на розмову. Важливий також супровід сімей, які мають важкого хворого», – наголосив о. Руслан.

Впродовж зустрічі говорили про концепцію лікарняного храму, що функціонує при шпиталях. Отець Сергій Дмитрієв згадав, що такі храми у Європі є міжконфесійними і міжрелігійними, адже є доступ паліативної опіки різних духовних спільнот, згадавши досвід міста Зальцбурга, що в Австрії.

DSC_3037

За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров`я (ВООЗ) паліативна допомога – це підхід, що дозволяє поліпшити якість життя пацієнтів та їхніх сімей, які зіткнулися з проблемами смертельного захворювання, шляхом запобігання і полегшення страждань завдяки ранньому виявленню, ретельній оцінці й лікування болю та інших фізичних симптомів, а також наданню психосоціальної і духовної підтримки.

DSC_3015

За стандартами ВООЗ необхідним мінімумом є 100 ліжок для паліативних пацієнтів на 1 млн. населення. За даними МОЗ для України потреба становить 4200 ліжок. В країні наявні 1247, ще 148538 пацієнтів отримують допомогу вдома – при потребі близько 600 000. Понад 80% пацієнтів не мають доступу до знеболення через зарегульованість галузі, небажання лікарів виписувати рецепт з остраху кримінальної відповідальності. Згідно з класифікацією Міжнародного альянсу паліативної допомоги при ВООЗ, Україна належить до групи країн «з несистемним забезпеченням паліативної допомоги».

DSC_3047

«Я працюю керівником організації, що працює з людьми, які пережили важкі етапи у житті – проституцію, наркозалежність, бомжування. Але нам треба думати про те, як зменшити рівень болю для людей, які страждають, хоча ця тема неприбуткова і непопулярна. Тому важливо долучатися представникам різних конфесій, релігійних організацій, а зокрема влади, щоб знаходити у бюджетах міста і області кошти для паліативної опіки», – зазначив Дмитро Тигач, голова правління ГО «100% Life». Дмитро Тигач також запропонував ініціативу творення Меморандуму у Львові між духовенством, громадськими організаціями та медичними представниками; щоб перехрещувати сили у напрацюванні саме цієї стратегії.

Важливо, що Львів справді є важливою платформою у творенні опіки важкохворих.

 «До речі, у Львові вперше створено програму паліативної допомоги, де є підготовка медичних сестер, медичних капеланів, адже паліативна допомога має бути комплексною – зі сторони лікарів, зі сторони священиків. За допомогою громадських організацій знайдено спонсорів і фундацію для проекту. Гадаємо, що ця співпраця розвиватиметься надалі. Гадаю, що варто звернутися релігійним громадам до Коледжу післядипломної медичної освіти, аби розпрацювати концепцію підготовки мультидисциплінарних груп паліативної допомоги», – наголосив Ярослав Чуловський, головний лікар лікарні №4 у Львові, фахівець із надання паліативної допомоги УОЗ.

DSC_3048

У підсумку зустрічі отець Сергій Дмитрієв зазначив, що підписання Хартії – це не формальність, а початок комунікації між різними середовищами: медиками, громадськими активістами та релігійними конфесіями й організаціями задля творення перехресних робочих груп, презентацій, круглих столів.

DSC_3061

DSC_3055Підготувала Юліана Лавриш

Фото Оксани Бабенко