«Видання книги було схоже на довгу одіссею, яка, одначе, була того варта» – о. д-р Іван Дацько про книгу «Йосиф Сліпий. Спомини»

Спомини 1Сьогодні, 11 вересня, під час Форуму видавців у Львові відбулася презентація книги «Йосиф Сліпий. Спомини». Видання приурочене до 30-ліття від дня відходу до вічності Патріарха Йосифа. Це особисті спогади Патріарха, яким уже 50 років від дати написання. Їх після свого звільнення Йосиф Сліпий надиктовував своєму секретарю о. Іванові Хомі впродовж року. Всього було записано сім рукописних зошитів.

Книгу особисто презентували її редактори о. д-р Іван Дацько та д-р Марія Горяча, які два роки працювали над «Споминами». Модератором заходу виступив д-р Олег Турій, проректор з програмного розвитку УКУ.

На початку презентації пан Олег зачитав звернення Блаженнішого Любомира Гузара з нагоди виходу книги. Одними із фундаментальних слів Блаженнішого були: «…Блаженніший Патріарх Йосиф Сліпий – це велика постать в історії нашої Церкви і нашого народу. Не тільки за його непересічні таланти, за його візію, якою повинна бути наша майбутність, але головно за те, що він ціле своє життя працював для здійснення цих ідеалів, докладав зусиль для досягнення омріяних висот, незважаючи на усі страждання і терпіння. Нехай цей церковний муж, великий син нашого народу, буде для усіх нас прикладом…».

«Йосип Сліпий був людиною працьовитою, відданою своїй меті. Ця книга розповідає про нього, як про сильну особистість із категоричними поглядами, яка, одначе, ніколи не сумнівалася у вірності своєму покликанню, своїй Церкві, завжди залишаючись вірною Богові», – додав Олег Турій.

«Ця книга має на меті розповісти не тільки, що писав Йосип Сліпий, що він говорив, а якою людиною він був. Насамперед, ми повинні усвідомити, наскільки важливим було служіння цієї великої людини своїй Церкві та Україні», – наголосив о. д-р Богдан Прах, ректор УКУ.

Участь у презентації взяли також рецензенти книги д-р Ігор Скочиляс, декан Гуманітарного факультету УКУ та д-р Іван Галагіда, прф. Гданського університету, які наголосили на цінній ролі «Споминів» у контексті історії Церкви в Україні та світі.

Насамкінець про книгу розповіли її редактори, завдяки яким вона й побачила світ. «Особливістю «Споминів» є те, що це не літературний твір, а продиктований. Але саме завдяки цьому ми бачимо Йосипа Сліпого як людину, можемо усвідомити його риси характеру. Насамперед, це почуття відповідальності, відданість науці та щоденна молитва, яка давала йому силу працювати з Божою благодаттю», – розповіла д-р Марія Горяча.

о. Івано. д-р Іван Дацько, президент Інституту екуменічних студій УКУ, директор Інституту Святого Климента Папи в Римі наголосив: «Маю сказати, що УКУ стало улюбленою дитиною Патріарха. Це наш дар для нього, для цієї великої людини, яка стільки пережила і стільки зробила для нашої Церкви та Університету. Видання книги було схоже на довгу одіссею, яка, одначе, була того варта. Особисто я відчуваю, що сповнив свій моральний обов’язок перед людиною, яка стала незламною скелею віри”.

Завершив презентацію Владика Борис Гудзяк, президент УКУ такими словами: «Книга, яку ми сьогодні презентуємо, є чудовою нагодою пізнати цілу епоху, яка минула, насамперед, постать великого Патріарха, який здійснив мрію багатьох поколінь українців, борючись за нашу Церкву, відроджуючи її, працюючи заради великої мрії і не шкодуючи власних сил заради життя в Бозі».

Фото: Богдан Ємець