Вчора ми відзначали свято Стрітення Господнього. Кожен із нас приходив до храму із свічкою, щоб освятити її після Літургії. Чому саме свічка є такою важливою у контексті цього свята та як зустрічі впливають на наше життя? Про це дізнаємося із проповіді військового капелана о.Андрія Сіданича у Гарнізонному храмі св.ап.Петра і Павла:
“Йдучи до храму, кожен із нас зустрів чималу кількість людей. Прокинувшись зі сну, ми зустріли своїх рідних. Так само зустрічаємо когось щодня. Свято Стрітення теж символізує зустріч. Ми знаємо, що старець Симеон та пророчиця Анна чекали на зустріч з Господом впродовж всього життя. Так само ми сьогодні не прийшли б до храму, якби свого часу наші кровні чи хресні батьки не віддали нас під опіку Господа у Таїнстві Хрещення. Праведний Симеон, який виконував впродовж життя Господні заповіді, увінчує його зустріччю з правдивим Богом. Отож свято Стрітення заохочує нас серед тих численних зустріч впродовж робочого дня знаходити час на зустріч з Господом. Також тримаємо у руках свічки, чекаємо на їхнє освячення. Світло свічки символізує присутність Бога.
Пригадується випадок. Наприкінці 2014-напочатку 2015 року військовослужбовці попросили виконати нас одне завдання, яке цілком було незвичним. Коли вони відправлялися на Схід, попросили передати їм свічки. Наздоганяючи їхній потяг, ми кидали їм через огорожу ящики із свічками. Ми запитували їх, для чого це? А вони пояснили, що в окопах та конфіденційних спорудах не можна світити світла, щоб ворог не помітив. Тоді запалюємо свічки, аби хоч трохи бачити одне одного. Отож значення свічки вкрай важливе.
Її ми запалюємо на Літургії, щоб бачити Бога і краще молитися. У Таїнстві Хрещення хресні батьки теж отримують свічки, щоб їхній хрещеник просвічувався впродовж життя світлом віри та добрих діл. Так само у Таїнстві подружжя запалюємо свічки. У святилищі маємо семисвічник, який символізує пресвяті Таїнства. Під час Архиєрейської Літургії Владика благословляє нас в одній руці трисвічником (трикирієм), який символізує Пресвяту Трійцю, в іншій – двосвічником (дикирієм), що означає дві природи Бога. Тому свічка, яку освячуємо у храмі, містить значно більше сенсу, ніж охорона від грози чи лиха. Запалюймо її у радості, коли нам важко на душі, коли тяжко порозумітись з близькими. Несімо цей вогник у своєму житті, наповнюючи його вірою”.
Підготувала Юліана Лавриш