10 причин, щоб почати молитися псалмами

Книга Псалмів – одна із книг Біблії. Вона повністю складається з молитов, в яких відображений глибокий діалог людини з Богом: прослава Бога, подяка за всі дари, прохання допомоги в скрутних ситуаціях, висловлення радості, болю чи розпачу. Християни здавна моляться псалмами, а за часів Русі Псалтир навіть вивчали в закладах освіти. Василій Великий зазначав у бесіді на перший псалом: «Жодна книга не прославляє Бога таким чином, як псалтир, тому він особливо корисний для душі, бо в ньому Бога славлять разом з ангелами і величають, і оспівують величним співом, і ангелів наслідують… це – наш порадник».

Протягом останніх років в Українській Греко-Католицькій Церкві люди почали активно почали гуртуватися в молитовні групи для читання Псалтиря. До групи залучають по 20 людей, оскільки всі псалми розподілені на 20 катизм. Кожен учасник молиться на день по одній катизмі, тож, зрештою, щодня колективно група читає цілий Псалтир. Учасники молитовних груп створюють спеціальні чати в соціальних межах, де відзначають прочитані катизми та спілкуються про молитовні наміри: за здоров’я близьких, за Батьківщину, за подолання тяжких життєвих обставин тощо.

Ми запитали в членів трьох псалтирних груп, чому вони почали молитися псалмами та яку користь від цього отримують. З їхніх відповідей сформували 10 причин, чому варто почати молитися псалмами.

  1. Читання псалмів дає відчуття внутрішнього спокою і гармонії

«Молитовну групу дружин священників організували незадовго після початку війни. Ми визначили собі такий молитовний намір – за священичі подружжя та мир в Україні. На особистому досвіді я переконалася, що читання псалмів допомагає здобути душевний спокій, внутрішню гармонію, дає відчуття того, що ти живеш правильно. Віра в Бога переростає у довіру до Нього, а страх перед Богом і людьми – у любов до них. Чесно кажучи, вже не можу не молитися псалмами. У мене з’явилася внутрішня потреба цієї “духовної їжі”, трапези з Богом» (Марія Витівська, 52 роки).

  1. Псалми допомагають рости духовно

«Під час пандемії з’явилося більше вільного часу наодинці з собою. Тоді проявився фактор страху, виникли різні тривоги і лячні думки. Тому я вирішила наповнити цей час молитвою і долучитися до псалтирної групи. Псалтир завжди для мене був незрозумілим, але постійне читання дає всі відповіді на запитання. Я відчуваю власний духовний ріст» (Ірина Тимців, 40 років).

  1. Молитва псалмами дарує внутрішню силу

 «У селі Гвоздець ми створили свою псалтирну групу, коли дуже активно поширювався коронавірус. Почали читати псалми в намірі швидкого подолання пандемії та здоров’я для односельчан. На щастя, у нашому селі хвороба перейшла дуже легко. Псалтир щодня мене надихає духовністю, і я сама відчуваю якусь перемогу в організмі, прилив внутрішніх сил» (Катерина Павлик, 73 роки).

  1. Псалтир поглиблює розуміння Божого Слова

«Я кожного дня читаю Псалтир у своїй молитовній групі, тому що це чудово дізнаватися більше про Слово Боже і його значення. Особливо мені допомагають коментарі, в яких коротко пояснюється зміст і мораль кожного псалма» (Світлана Швед, 40 років).

  1. Псалми допомагають прийняти правильне рішення

«Коли мені було важко на душі, я знайшла розраду в Псалтирі. У ньому є дуже багато важливих відповідей на мої запитання, він допомагає прийняти мені правильне рішення у важкій ситуації. Як на мене, 30 хвилин на день це не так вже й багато. Краще я витрачу їх на Псалтир, ніж зайвий раз перегляну інстаграм» (Іванка Стрепко, 19 років).

  1. Колективна молитва виховує відчуття відповідальності

 «Я була організатором псалтирної групи в Самборі на парафії храму св. ап. Андрія Первозванного. У час пандемії хотілося більше часу приділяти молитві, якомога більше людей згуртувати і залучити до молитовного читання. Колективна молитва виховує відчуття відповідальності, удосконалює і підіймає людину духовно. Зараз для мене читання псалмів – це прямий діалог з Богом. Після читання присутнє відчуття спокою, впевненості у завтрашньому дні» (Леся Совінська, 40 років).

  1. У псалмах можна знайти відповіді на важливі запитання

«Одного дня мама запропонувала мені долучитися до псалтирної групи. Мені сподобалось читати по катизмі кожен день. Читаючи псалми, я знаходжу відповіді на запитання, які мене давно турбують. Декілька хвилин на день, приділених молитві, змінюють його на краще» (Соломія Совінська, 15 років).

  1. Псалми допомагають пізнати Божий задум

«Читання Псалтиря дає краще пізнання задумів Божих і Його благодаті, дарує душевний спокій» (Ірина Біжик, 41 рік).

  1. Читання псалмів спонукає до добрих вчинків

«Я завжди звертаю увагу на уривок у молитві перед псалмами: “Господи, направ розум мій і стверди серце моє, щоб не падала я духом через слова уст, але через розуміння мовленого веселилася і приготувалася до творення добрих діл, на яких учуся”. І справді, читаючи псалми, я завжди намагаюся побачити себе в них і задумуюся, до якої дії мене спонукає сьогоднішній уривок. Після такої молитви виникає бажання робити добрі справи і ставати кращою» (Світлана Павлик, 32 роки).

  1. Молитва псалмами допомагає перемагати в духовній боротьбі

«Любов до псалмів мені прищепила в далекому 2000 році моя найкраща приятелька – Ярина Перецька. Саме вона і подарувала мені Псалтир і познайомила з величчю цієї молитви. З того часу я періодично практикувала її приватно, а пізніше мала благословення від свого духівника о. Іллі Мамчака. Приєднатись і залишатись в псалтирній групі для мене було чимось дуже природнім. Наслідуючи слова “де двоє, чи троє зберуться в моє ім’я, там я серед них”, я перейшла від приватної молитви до чогось значно більшого – молитви спільнотної.

Читання псалмів – це моє рятувальне коло, яке допомагає залишатись на плаву в духовній боротьбі. Це також моя боротьба, оскільки в житейських клопотах і повсякденній втомі інколи важко зібратись на молитву. Це моя відрада, велика радість, разом з тим – смуток покаяння, коли Господь через свою благодать торкає мою душу. Молитва псалмами є також обов’язком перед тими, за кого ми молимось, і це мій спосіб життя!» (Ольга Рисей, 36 років).

 

Підготувала Софія Витівська

Фото авторки