21 листопада – Введення в храм Пресвятої Богородиці: у трьох львівських храмах — празник

Календарна реформа продовжує втілюватись у життя: УГКЦ та ПЦУ святкуватимуть свято Введення в храм Пресвятої Богородиці не 4 грудня, а 21 листопада – до речі, як і Римо-католицька церква та більшість помісних Православних церков світу.

На цей день, у який раніше вшановували Архистратига Михаїла, припадає також початок Помаранчевої Революції (2004) та Революції Гідності (2013-2014). З цієї нагоди 21 листопада в Україні відзначають День Гідності та Свободи.

Подія торжественного входу до храму трилітньої дівчинки Марії – майбутньої Матері Божої – не зафіксована у письмовому Євангелії. Перекази про неї спираються на апокрифічні передання, зокрема Протоєвангеліє Якова. Ці перекази особливо яскраво описують святковий похід до Єрусалимської святині, де Марію приймають священники і де Вона зростатиме. Таким чином Її батьки Йоаким і Анна здійснюють свою обітницю віддати Богові дитину, яку Він подарував їм у відповідь на багатолітні молитви. Живучи при храмі, Марія присвячувала себе молитві, вивченню святого Письма та рукоділлю. З часом, вона, як та, яка вирішила зберігати дівоцтво й присвятити себе Богу, була, по закону отців, доручена піклуванню Йосифа Обручника.

Зображаючи цей епізод, свято Введення в храм Пресвятої Богородиці водночас готує християн до празника Різдва Христового, адже випадає у час Різдвяного посту. Воно оспівує вибраність Марії, Якій згодом належить стати Матір’ю Христа. 

Введення – одне з найбільших Богородичних свят, стало знаним і любленим, зокрема й в Україні, де, звучись «Третьою Пречистою», дало ім’я багатьом храмам і спільнотам, пов’язаним з ними. 

Три храми Львівської громади відзначають цього дня храмовий празник:

Церква Введення в храм Пресвятої Богородиці УГКЦ (м. Львів, вул. Чукаріна, 5). 

 

Церква Введення в храм Пресвятої Богородиці ПЦУ (смт Брюховичі, вул. Курортна, 6). 

У цьому храмі Митрополит Львівський і Сокальський ПЦУ Димитрій (Рудюк) звершить Божественну Літургію з нагоди празника о 10:00.

 

Церква Введення в храм Пресвятої Богородиці ПЦУ (м. Львів, вул. Олександра Мишуги, 40)

У тропарі празника цього дня Церква проголошує: «Сьогодні благовоління Божого провіщення і спасіння людей проповідання, у храмі Божому ясно Діва являється і Христа Всім провіщає; їй же ми голосно заспіваймо: “Радуйся, промислу Створителя здійснення”».