30 січня – празник Трьох святителів

30 січня святкують свято Трьох святителів. Ним ушановують пам’ять святого Василія Великого, святого Григорія Богослова і святого Йоана Золотоустого – визначних ієрархів, учителів, проповідників і Отців Східної Церкви.

Усі троє святих жили в IV столітті. Святий Василій і святий Григорій походили із Кападокії (Мала Азія), вони були близькими друзями, майже однолітками. Святий Йоан Золотоустий — антіохієць, молодший від них на 20 років. Усіх їх єднала апостольська ревність за святу віру і спасення душ.

Святий Василій Великий (329-379)

Батьки і діди святого були визначними патриціями. Василій здобув щонайкращу освіту, проте у житті відзначився аскетизмом. Став архиєпископом Кесарії у Кападокії і прославився як видатний бесідник і письменник, реформатор богослужінь, зокрема Літургії, опікун сиріт та вбогих і законодавець монашого життя в монастирях. За його заслуги свята Церква дала йому титул Великого, а пам’ять Василія вшановують у день його смерті, 1 січня.

Святий Григорій Богослов (бл. 326-390)

Батько святого, також на ім’я Григорій, був єпископом у Назіянзі в Кападокії. Як і святий Василій, Григорій одержав всебічну освіту у високих школах. У дорозі на студії до Афін його корабель потрапив у шторм. Він тоді ще не був охрещений, і в загрозі смерті пообіцяв присвятити своє життя служінню Богові. В Афінах Григорій зустрів святого Василія і вони стали вірними друзями на ціле життя. Батько Григорія висвятив сина на священика, а святий Василій відтак призначив його на єпископа Сазими. Кілька років Григорій був архиєпископом Царгорода. Він відзначився як глибокий проповідник і звеличник Святої Тройці. Догму про Святу Тройцю він кладе в основу християнської релігії. За свої богословські науки отримав назву Богослова. Візантійці звали його християнським Демосфеном. Залишив по собі проповіді, поезії і листи; написав гарне Надмогильне Слово на честь свого друга святого Василія Великого та на честь свого батька Григорія. Пам’ять його смерті вшановують 25 січня.

Святий Йоан Золотоустий (347-407)

Народився в місті Антіохії, довго служив тут як ревний священник і невтомний проповідник. У проповідях і гоміліях давав гарне пояснення великої частини Святого Письма Старого й Нового Завіту. За свої палкі і поривисті проповіді він отримав назву Золотоустого. Збереглося понад 800 його проповідей, книга «Про священство» та багато листів. Ще в княжих часах у Київській Русі дуже цінували і перекладали проповіді Йоана Золотоустого. «Ізборник» князя Святослава 1033 року містить у собі вибране з творів Йоана Золотоустого, Василія Великого, Григорія Богослова, Атанасія Великого, Григорія Ниського та інших. Його пам’ять відзначають два рази в році: день його смерті — 13 листопада і перенесення мощей — 27 січня.

Установлення празника

Як пише о. Юліан Катрій у книзі «Пізнай свій обряд», поштовхом до встановлення празника Трьох святителів була велика суперечка у другій половині XI ст. про те, хто з них трьох є більш цінний для Церкви. Хтось вище цінував святого Василія Великого, інші – святого Григорія Богослова, а ще інші – святого Йоана Золотоустого. «Прихильники святого Василія звались василіяни, святого Григорія — григоріяни, а святого Йоана — йоаніти. Цей спір розв’язали самі Святителі. Вони спочатку кожен зокрема, а потім усі троє з’явилися Йоанові — єпископові міста Евхаїти, який відзначався мудрістю, знанням, чеснотами, і сказали: “Ми, як бачиш, одне в Бога й нічого нема в нас противного чи спірного, а кожний з нас у своєму часі окремо натхнений Божим Духом навчав, що було потрібно для спасення людей. Тож нема між нами ні першого, ні другого, але як назвеш одного, то за ним ідуть два инші. Встань, отже, і накажи тим, що через нас сваряться, щоб не ділилися, бо як за життя, так і після смерти нашим намаганням є всі сторони світу зводити до миру і єдности. Установи, отже, святкування нашої пам’яти в одному дні так, як ми одне в Бога, а ми будемо помагати до спасення тим, що святкуватимуть нашу пам’ять”».

Єпископ Йоан виконав доручення святителів. Церква вже святкувала в січні пам’ять кожного з них зокрема, тож архиєрей 1076 року призначив їхній спільний празник на 30 січня. Крім того, він на їхню честь склав проповідь, уклав тропарі, канони і стихири. Літописи 1076 року згадують про встановлення цього празника в Греції.

Богослужіння празника поетично оспівують та прославляють трьох Святителів за їхні великі заслуги перед Церквою і повноту чеснот. Стихира на стиховні Вечірні свята, наприклад, називає їх «Духа органи, грому божественного труби, блискавки проповідництва, світильники всесвітлі, золоті і світоносні в Бозі», «Василій — божественний ум, Григорій — божественний голос, Йоан — прегарний світильник. Хай будуть прославлені три визначні угодники і служителі Тройці». 

Ім’я Трьох святителів у Львові носить парафія Львівсько-Сокальської єпархії Православної церкви України на проспекті Чорновола, 103

Будівництво храму Трьох святителів триває

Іменем Трьох святителів також названа каплиця у храмі Успіння Пресвятої Богородиці ПЦУ на вул. Руській.

Також читайте: 10 таємниць каплиці Трьох Святителів у Львові