9 листопада – День української писемності та мови

9 листопада в Україні святкують День української писемності та мови — свято розвитку державної мови, започатковане 9 листопада 1997 року Указом Президента України.

День української писемності та мови відзначають у день пам’яті святого мученика Нестора, спогадуючи преподобного Нестора-Літописця — київського літописця і письменника-агіорграфа, послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія, монаха Києво-Печерського монастиря. Як автор «Житій святих князів Бориса і Гліба й Феодосія Печерського», а також автор (або упорядник) «Повісті минулих літ», Нестор-літописець і дотепер є символом української писемності, що активно розвинулася на Русі з приходом на її терени християнства.

Щорічно День української писемності та мови супроводжує ряд заходів, серед яких – відзначення україномовних видавництв та  діячів і початок Міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика – одного з наймасштабніших проєктів, який має на меті утвердження державного статусу української мови, піднесення її престижу серед молоді, виховання поваги до культури й традицій українського народу.

Ще одним традиційним заходом цього дня є радіодиктант національної єдності, який проводять з 2000 року. Акція об’єднує в одночасному написанні диктанту українців у цілому світі, дозволяючи висловити міжнародну підтримку і єдність Україні, а також і перевірити свої знання з української мови. 

В умовах повномасштабної війни День української писемності та мови має світоглядне значення. Він засвідчує не просто історичну тяглість та спадщину, закладену в поняття мови, а позачасову символічність мови як зброї, яка визначає межі держави і творить єдність народу.