Архімандрит Ісагак Погосян: “Свято Успіння нагадує про реальність Христових обіцянок”

Сьогодні у Вірменській апостольській Церкві відзначають свято Успіння. Це храмовий празник у Вірменському кафедральному соборі у Львові.  Опісля святкового Богослужіння, відбудеться традиційне освячення винограду. Про це й  інші особливості події розповів вікарій Української єпархії Вірменської апостольської Церкви, архімандрит Ісагак Погосян. 

-Чому Церква вшановує це свято?

  –      Свято Пресвятої Богородиці – четверте з п’яти головних свят Вірменської Церкви та найдавніше зі свят  присвячених Богоматері. За церковним переданням, Божа матір після розп’яття Ісуса Христа, під опікою Св. Іоанна апостола, прожила в Єрусалимі близько 12 років і час від часу відвідувала місце поховання свого Сина. Під час одного з таких візитів до неї з’являється Архангел Гавриїл і сповіщає звістку про її земну кончину, тобто успіння. Діва Марія сповіщає цю звістку апостолам, наказавши відслужити Літургію та поховати її в Гетсиманському саду.  У Вірменській Церкві мовлять,  Апостол Варфоломій, який не був присутній на похоронах Марії, повертається до Єрусалиму і просить відкрити гробницю, щоб попрощатися з Богоматір’ю. Однак вони не знаходять тіла в гробниці і розуміють, що Христос дотримався обіцянки й  забрав Богоматір на небо. 

-Чого свято нас вчить ?

 Свято підкреслює про  важливість сім’ї, стосунків між батьками і дітьми.  А також нагадує про реальність Христових обіцянок. Свято Успіння та Богородиця, зокрема, звертають увагу на важливу місію материнства.

 

-Чому цей празник так особливо вшановують вірмени, що у його честь назвали вірменський катедральний собор у Львові?

 

–          У перші століття, до освячення мучеників, у ранг святих, взагалі всі церкви віддавалися на заступництво Богородиці. Ім’я Маріам (Марія) досі є одним із найпопулярніших імен у світі. Діва Марія для нас, усіх християн, є першою заступницею християнської церкви. Традиційно вівтарі наших церков прикрашають зображення Богоматері з немовлям Ісусом на руках. За вірменським переданням, однією з перших святинь, принесених на Вірменське нагір’я, є зображення Богоматері. Усі наші покоління виховувались століттями на прикладі стосунків Христа й Богоматері. Маючи таку велику любов та шанування до Божої Матері, Вірменський катедральний собор у Львові теж назвали на її честь.

-Яких вірменських звичаїв дотримуються в день Успіння? 

    Найпоширеніший звичай – це чин освячення винограду. Відомо, що після вигнання з Раю разом з людиною була проклята вся жива істота, а з приходом Єдинородного Сина знову зійшло благословення на все творіння. Але найбільше благословилися плоди виноградної лози: Господь підняв лозу найвище серед усіх рослин і вшанував його, називаючи Себе Виноградиною, згідно зі словами: «Я – виноградина правдива, а мій Отець – виноградар. (Йоана 15: 1).   Потім узяв чашу, воздав хвалу і подав їм, кажучи: “Пийте з неї всі, бо це кров моя (Нового) Завіту, яка за багатьох проливається на відпущення гріхів.  Кажу вам: Не питиму віднині з цього виноградного плоду аж до дня того, як питиму його новим з вами в Царстві Отця мого” (Матея 26:27,28,29). 

 

-Чому празник досі актуальний?

 

  Як вже згадував,це свято є одним із найдавніших християнських святкувань – свято першої заступниці церкви. Саме тому воно і є важливим. Це свято в черговий раз нас усіх об’єднує і приклад Божої Матері нагадує нам усім про материнство, любов, про святість, про смиренність.  З цієї нагоди, ми вітаємо наших співвітчизників, а також всю християнську громаду з нагоди святкування Преображення Пресвятої Богородиці. Бажаємо через заступництво Богоматері мати міцну сім’ю, благословення, дух любові та миру.

Розмовляла Наталя Стареправо

Фото надані співрозмовником