Архиєпископ Мокшицький у Мукачеві: «Україна буде такою, якими будемо ми»

cr123edcvjУ п’ятницю, 11 листопада 2016 року, в день літургійного спомину св. Мартина Турського, Мукачівський кафедральний храм святкував свою відпустову урочистість. Окрім традиційного парафіяльного відпусту, вона знаменувала собою ще й завершення Року святого Мартина, який закарпатська дієцезія відзначала цьогоріч.

Свято зібрало в цьому закарпатському храмі кілька десятків священиків, а особливим гостем був Його Високопреосвященство архиєпископ Мечислав Мокшицький, митрополит Львівський. На початку свята, як годиться, настоятель парафії о. Роман Шнеп привітав усіх присутніх, також і гостей з‑поза Церкви, запрошених розділити з католиками це відзначення, також і мера Мукачева Андрія Балогу.

Святкова Меса служилася латиною, з огляду на виняткову багатомовність як самого Закарпаття, як і спільноти, яка брала участь у цьому Богослужінні. Вітання, читання та молитви звучали найбільше угорською, а також словацькою, українською та німецькою мовами. Обов’язковий переклад угорською, який робив настоятель парафії в Хусті о. Олександр Сулінчак, був пов’язаний, зокрема, з тим, що до відпустової урочистості завдяки трансляції “Радіо Марія” долучилися вірники з Угорщини. Молитва завдяки засобам масової комунікації набирає обертів у нашому комп’ютеризованому світі. А чимало глядачів могли дивитися пряму трансляцію прекрасної якості, яку забезпечив ютуб-канал MedjugorjeUA. Уже кілька років як у мукачівській парафії відбувається меджугорська зустріч, а на це свято місцева спільнота прихильників Меджугор’я, надавши звук для “Радіо Марія”, влаштувала ще й трансляцію урочистості на офіційний сайт дієцезії.

“Цього року Католицька Церква переживає два великі ювілеї. Перший — це 25‑річчя відновлення адміністративних структур Церкви в країні, а другий — 15‑річчя візиту Йоана Павла ІІ. Обидва ювілеї для нас є нагодою для вдячності Богові за дар свободи, відновлення після переслідування, яке зносила Католицька Церква від комуністичної влади.

…Дивлячись у минуле, ми цінуємо свідчення й відвагу пастирів, мужність як священиків, так і монахів та вірного Божого люду, який, не зважаючи на загрозу життю, ставав на захист свідчення віри і правди. Багато хто заплатив за це багаторічним ув’язненням і здоров’ям. Сьогодні ми віддаємо їм належну шану, схиляємося перед їхньою вірою, захоплюємося їхньою незламністю. Ми розуміємо, що саме їхня стійкість у вірі є тим наріжним каменем, на якому ми будуємо Церкву вже 25 років незалежності. Треба це пам’ятати, щоб не змарнувати цього спадку. Це наше вчора, без якого не було би нашого сьогодення ані майбутнього. Бо тоді Бог міг би забути про нас і відвернути своє милосердне обличчя…”, – із проповіді архиєпископа Мечислава.

До спільної молитви долучився представник греко-католиків — єпископ-помічник Мукачівський Ніл (Лущак). 

Також Апостольський Нунцій в Україні архиєпископ Клаудіо Ґуджеротті прислав свого листа, який був зачитаний з нагоди святкування.

“…Сьогодні в Україні війна продовжує сіяти смерть, страждання й бідність. Ми як християни маємо бути тими, хто робить усе, щоб мир запанував серед людей, а передусім у кожному серці. Такого свідчення потребує від нас наша земля, наша батьківщина. Щоб не було не тільки тих, кому бракує одягу, але й спраглих теплоти серця, простягнутої руки допомоги…

Папа Франциск просить: живіть у мирі, не сваріться через відмінності у мові, національності чи культурі. Якби ми всі були однакові, який монотонний був би це світ! Дайте частину вашого плаща тим, хто відрізняється від вас, як дар того, ким є ви, — і світ стане кращим…”, – із листа архиєпископа Клаудіо Ґуджеротті.

Настоятелі відповідних парафій зачитали угорською та українською мовами короткі життєписи цьогорічних нагороджуваних. Ними стали Єлизавета Котко з села Косино, колишня вихователька дитячого садочка, багаторічна катехизаторка, і Йожеф Ґор, активний катехизатор ромів, директор одного з місцевих бюро “Карітасу”, з села Вишкова.

Свято не може обійтися без подарунків. Отак і катедрі св. Мартина дістався непересічний подарунок: архиєпископ Мокшицький, який колись був особистим секретарем Йоана Павла ІІ, подарував храму літургійні ризи святого Папи, які є реліквією другого ступеня. “Думаю, він з нами тут є, і буде присутній щодня”, – сказав архиєпископ Мечислав, передаючи подарунок.

Урочисте богослужіння закінчилося урочистим благословенням, яке архиєпископ Мокшицький уділив реліквією св. Мартина.

Після завершення Євхаристії вірні ще довго не покидали храм: до образу св. Мартина, біля якого стояв релікварій, вишикувалася довга черга на вшанування.

Джерело: “CREDO”.