Банк їжі “Тарілка”: Як організація розвиває волонтерство у Львові

Від серпня у Львові діє банк їжі “Тарілка”, що на вул. Кульпарківська, 158. У громадській організації безкоштовно роздають невикористану їжу із супермаркетів малозабезпеченим людям. Сьогодні діяльність проєкту стрімко зростає.  Організатори не лише зменшують відходи й допомагають бідним, а привчають молодих людей до спільного добробуту.  Адже більшість волонтерів в організації – студенти. 

Продовольчий банк розташований у приміщенні житлового комплексу. Наприкінці літа організатори врешті перебралися сюди і облаштували “магазин без каси”. В організацію постачають їжу на межі придатності або ту, що не має товарного вигляду. Потім ці продуктові набори роздають пенсіонерам та малозабезпеченим людям, які попередньо зареєструвалися на чергу роздачі пакунків. 

“Пакування продуктів та роздачу проводимо щодня, крім неділі, – говорить волонтерка Марта. – Однак будь-хто не може прийти і забрати, для цього існують певні умови. Потрібно записатися за номером телефону або тут, на місці. Тоді наші волонтери зазначають дату, коли людина може прийти за їжею”.

Перед роздачею продуктів волонтери сортують та пакують відібрану їжу. Віталій та Анна – студенти Українського католицького університету. В організації волонтерять приблизно два місяці. Дізнались про ініціативу від своїх товаришів в навчальному закладі, які також працюють в організації. Як зізнаються самі, їх захопила ідея самого проєкту і вирішили долучитися до волонтерської допомоги.

“Тут волонтерить  чимало студентів з УКУ. Ми почергово приходимо в “Тарілку” раз чи двічі на тиждень. Нам доводиться працювати з великою кількістю їжі, адже щодня постачають нові одиниці продуктів. Та уявити і не могла, скільки  придатної їжі може опинитися просто в смітнику”, – ділиться студентка. 

Анна та Віталій вже мають досвід волонтерства. Самі ж рекомендують усім, зокрема молоді, долучатися до волонтерських ініціатив, адже в цій справі можна завести нові знайомства та здобути практику у соціальних та побутових уміннях. 

“Волонтерство – це не лише про допомогу іншим. Це колосальний досвід у спілкуванні із людьми різного віку та характеру. Для мене це вдалий спосіб відпочинку. У “Тарілці” ми не прикладаємо надмірних зусиль. Тут я не відчуваю втоми, тому охоче сюди поспішаю після пар”, – зізнається Анна. 

Волонтери сортують вже придатні продукти по пакетах. У цей набір входить сир, м’ясна нарізка, печиво, хліб, молочка та інші одиниці продукції. Працівники уважно читають етикетки з терміном придатності. Їжу, що непридатна для споживання, відкладають осторонь. А фрукти та овочі людям роздаватимуть окремо. Щодня таких наборів отримують близько 22 осіб. 

У приміщення заходять по одному. Спершу за документами у базі звіряють актуальний запис кожної людини. Незареєстрованих додають в список на чергу. Для того, щоб отримати свій пакунок, необхідно бути у базі даних та дочекатися своєї черги. На сьогодні в “Тарілці” зареєстрували вже понад 1700 людей. Оскільки список щоразу поповнюють новими людьми, то кожен може отримати пакет продуктів в індивідуально зазначений день.

За реєстраційним столом сьогодні працює Олександра, студентка першого курсу. Для дівчини справа громадської організації особливо близька. Адже вона вже раніше годувала бідних за власний кошт. 

“Працювати на реєстрації не так легко, бо треба уважно  перевіряти, чи людина прийшла у свій день запису. Доволі важко в такій ситуації відмовити людині, але себе потрібно опанувати, адже в черзі стоїть людина, яка записалася і розраховує отримати свій пакет їжі. Хоча у такій організації волонтерю вперше, та подібний досвід доброчинності й мене вже є.  Дізнавшись, що організація є центром видачі продуктових наборів, я не гаяла часу і долучилася до ініціативи. Неодноразово у рідному місті я купувала їжу за свої гроші і роздавала безхатченкам на вулиці”,  – зізнається Олександра. 

Кожен зі студентів переконаний – доброчинну організацію необхідно розвивати, адже  в суспільстві так вирішують соціальну та екологічну проблеми.  Крім того, це спонукає до співчуття й допомоги іншим.  Частина відвідувачів – пенсіонери, які, зазвичай, не можуть дозволити собі придбати такий набір продуктів. Адже, як зізнаються самі, їм часто доводиться обирати на користь одного: або купити ліки, або  продукти.

“Тут ми навчилися помічати людей, які опинилися в критичних ситуаціях, та реагувати на їхні потреби. Ці продукти, швидше за все, би викинули. А ми їх рятуємо, як і рятуємо тих, хто зараз потребує цієї їжі. Це вчить кожного з нас цінувати ті звичайні речі, якими ми щоденно користуємось і не здогадуємось, що для когось ці продукти є малодоступними”, – додає Віталій. 

Додамо, щоб отримати пакунок продуктів, потрібно попередньо зареєструватися за номером телефону +380 67 00 64 720. Для реєстрації потрібно надати паспорт, посвідчення пільгової категорії та номер телефону для зв’язку. Долучитися до ГО “Тарілка” можна на сайті проєкту за посиланням.

Підготувала Наталя Стареправо, фото авторки