У четвер, 3 грудня, У Львові відбудеться презентація праці Ліліани Гентош «Митрополит Шептицький 1923-1939. Випробування ідеалів». Захід розпочнеться о 16.00 год. у приміщенні Українського католицького університету (вул. Свєнціцького, 17, ауд. 130 (семінарська кімната ім. Ірини Шипули). Презентацію організовують кафедра церковної історії та Інститут історії Церкви УКУ.
Монографія львівського історика Ліліани Гентош є спробою написання сучасної біографії Митрополита. У праці зроблений акцент на міжвоєнний період діяльності 1923-1939 роки, оскільки саме тоді, на думку науковця, діяльність владики набула розквіту у всіх сферах: Церква, суспільство, культура, економіка, освіта. У той самий час остаточно сформувалися його візії і плани стосовно реформування Греко-католицької Церкви та його бачення діалогу з Православним світом.
У новій книжці не залишилося поза увагою ставлення Митрополита до держави як феномену та його погляди на провідні ідеї того часу – фашизм і комунізм. Важливою темою, яку теж порушує авторка, є ставлення Митрополита до поширення інтегрального націоналізму та діяльності ОУН. У цьому контексті також представлені погляди Андрея Шептицького щодо модерності та модернізації, увагу привертає і його діяльність у руслі візантинізації та українізації ГКЦ.
«Для мене найцікавішим було відкривати світ думок, поглядів й естетичних смаків митрополита. Я намагалася, щоб читач побачив Шептицького не всесильним князем Церкви, заглибленим у молитовні практики, а людиною, що мужньо переносила складні недуги, майже постійно потерпала від болю і хвороб. Митрополит також час до часу переживав розчарування та відчуття пригніченості. Його погляди та дії не завжди знаходили розуміння. Шептицький не був ні непомильним, ні всезнаючим, його дорога не була шляхом переможних звершень. Однак, митрополит був людиною надзвичайних якостей, його непохитність і виняткова мужність, впевненість у власних переконаннях були гідними подиву» – зазначає Кандидат історичних наук за спеціальністю всесвітня історія Ліліана Гентош.
За матеріалами: ucu.edu.ua