З 28 квітня до 1 травня 2018 року у Львові відбудеться регіональне зібрання Тезе. Очікують на 3 тисячі учасників із Польщі, Румунії, Угорщини, Білорусі, Грузії, Молдови, Росії та Прибалтики. Цієї неділі у храмі святої Софії – Премудрості Божої о 19.00 год. запланована перша зустріч волонтерів. Про особливості програми, тематичні воркшопи і обов’язки волонтерських підрозділів, які втілять мрію про Тезе, ми поспілкувалися із братом Жаном Даніелем (Франція) та заступником голови комісії у справах молоді Львівської Архиєпархії УГКЦ Тарасом Косарем.
– Чому вирішили організувати таку зустріч саме у Львові?
– Наша спільнота організовує зустрічі молоді у Європі та світі. 25 років поспіль приїздить багато-багато українців. На останньому зібранні у Базелі (Швейцарія) також було 2580 людей з України. І вони просили, аби зустріч Тезе відбулася і у їхній державі. Запрошення спільноті Тезе надіслали предстоятелі українських церков: Митрополит Мечислав Мокшицький від Римо-католицької церкви, Блаженніший Святослав від УГКЦ та Архієпископ Львівської єпархії УПЦ Філарет.
– Що передбачає регіональний формат? І чи були раніше такі зустрічі в Україні?
– Ні, регіональної зустрічі не було. У 2015 році ми мали одноденне зібрання у Львові, яке згуртувало тисячу учасників. Тоді приїхали брати з Тезе, долучилася молодь. І ми побачили, що люди в Україні готові до цього. Наприкінці кожного року відбувається Європейська зустріч. А після того на інших континентах – Азії, Африці є міжнародні зустрічі. Статус регіональної зустрічі передбачає, що буде якомога більше учасників із сусідніх країн. Польщі, Угорщини та інших.
– З чого складається день паломника Тезе?
– Ключовим моментом дня є спільні молитви. Обов’язковим пунктом буде спільне проживання учасників. Ми закликатимемо львів.ян, щоб вони приютили у власних родинах паломників. Окрім того, буде культурна частина. Зокрема воркшопи. Кожен день матиме свою тематику. І молодь зможе спільно переживати і обговорювати ці теми, які будуть запропоновані братами.
– Які саме будуть теми?
– Будуть воркшопи у суботу, неділю і понеділок – 28, 29, 30. У суботу ми задумали показати культурний і історичний аспекти міста і України зокрема. Коли українці приїжджають у Тезе, то завжди відбувається оригінальний концерт. Коли Ваші співвітчизники одягають вишиванки і починають співати пісні – немає нічого прекраснішого. Тож українці мають чим поділитися. Окрім того є чимало музеїв у Львові. І це будуть раді побачити люди, наприклад, з Івано-Франківська. У неділю у нас буде екуменічний діалог, присвячений співпраці між релігіями. У понеділок матимемо харитативний діалог. Про те, як іти до інших. Ми як християни не можемо жити лише для себе, але мусимо ділитися тим, що маємо. Будемо спілкуватися і про волонтерство у різних організаціях.
– Експерти стверджують, що молитва Тезе – це новий стиль церковної музики. Чому?
– Ми живемо для молитви. Вона відбувається тричі на день і є серцем нашого життя. Брати колись молилися псалми на французькій мові. Але коли почали приїздити паломники з різних країн, то вони не зовсім розуміли слова молитов. І тоді брати вирішили приготувати короткі версії Святого Письма у музиці. Тут в Україні чимало греко-католиків та православних – і Молитва Ісусова схожа на наш спів. Бо вона коротка і часто повторювана. Іноді можна трохи забути про слова і іти у глибину Тайни.
У нашій молитві немає довгого казання. Але ми маємо 10 хвилин тиші. Це час після читання Євангелія подумати, що означає це Слово? Що Ісус говорив до мене сьогодні? На жаль, багато людей у повсякденному житті не мають можливості тиші. Для нас як спільноти важливо зрозуміти, що ми не змушуємо когось змінювати конфесію. А закликаємо молитися разом з нами і свідчити про Христа там, де Ви живете. Поділи мають місце в країнах, містах, сім’ях, навіть у власній душі. А Христос єднає нас разом.
– «Приймаюча сім’я» має надати лише житло, чи є також інші обов’язки?
– Учасникам такої сім’ї не обов’язково знати англійську мову, достатньо буде просто відкритими до паломників. Унікальність таких зустрічей, що люди навіть без знання мови можуть порозумітися. У одну сім’ю можуть потрапити люди з різних країн, буде переплітання різних мов. Треба старатися комунікувати з тими молодими людьми. Потрібно надати місце, де людина може заночувати. Просто кілька метрів, де можна розстелити каримат і простий сніданок. Ми також пропонуватимемо сім’ям вранці провадити спільну молитву із молоддю. Щоб прийняти паломників, потрібно просто зголоситися на сайті.
– Які є напрямки волонтерства, щодо підготовки події?
– Маємо 10 напрямків. Це транспорт – потрібні люди, які зможуть покерувати транспортною системою у Львові, допомогти паломникам зорієнтуватися. Є група поселення – волонтери, які обробляють реєстраційні дані. Вони будуть зустрічати паломників і розселяти їх. Теж є команда, яка співпрацюватиме з приймаючими сімями. У нас буде команда комунікації, де працюватимуть журналісти, фотографи та комунікації. Буде команда медіа – інформаційний супровід. Окрема команда волонтерів – переважно хлопців, які допоможуть у різних напрямках. Інші волонтери відповідатимуть за харчування.
Організатори наголошують, що на зустріч у храмі святої Софії можна прийти навіть без попередньої реєстрації. Цілком імовірно, що загальний волонтерський вихор захопить навіть тих учасників, які вагаються, чи варто брати на себе волонтерські обов’язки. Зареєструватися можна за цією адресою.
Розмовляла Оксана Бабенко
Фото з Інтернету