Член парламенту Фінляндії виграла процес, розпочатий проти неї за цитування Біблії

Апеляційний суд Фінляндії виправдав Пяйві Рясянен (Päivi Räsänen) за звинуваченнями в дискримінації та ненависті проти гомосексуальних людей. Однак прокуратура розглядає можливість подання апеляційної скарги до Верховного суду.

Фінську депутатку звинуватили у ненависті та дискримінації гомосексуалістів. Звинувачення стосувалися допису, опублікованого у Facebook і Twitter у 2019 році, що містив цитату з Біблії, яка описує гомосексуальні звичаї як «безсоромні» (Рим. 1:27), а також заяви в радіопрограмі того ж року, в якій говорилося про гетеросексуальність як про Божу норму для творіння, та книги, опублікованої в 2004 році, про шлюб і сексуальність. Щодо цього останнього пункту також було звинувачено лютеранського єпископа Юхана Похйолу як очільника єпархії, що випустила цю публікацію.

Вийшовши зі суду, пані Рясянен сказала, що «дуже рада цій важливій перемозі на захист свободи слова». Проте вона попередила, що справа ще не закінчена. «Фундаментальне право людини на свободу вираження поглядів залишається під загрозою. Вам не обов’язково розділяти мою християнську віру, щоб зрозуміти, що ця свобода необхідна». Прокуратура розглядає можливість подання апеляції до Верховного суду Фінляндії. Зробити це вона має до 15 січня 2024 року. Це був би прецедент, оскільки найвища інстанція фінської юстиції ніколи раніше не займалася подібними питаннями. Адвокат депутата Матті Санкамо зазначає, що Верховний суд Фінляндії дуже вибірково приймає справи, тому невідомо, чи захоче він братися за справу в разі апеляції прокуратури.

Також читайте: Дмитро Колесник: Якщо це нормально, Богові потрібно вибачитись за Содом і Гоморру

Пяйві Рясянен (на фото) і єпископ Юхана Похйола судяться у Швеції за цитування біблійних уривків і публікацію книги під назвою «Чоловіком і жінкою створив їх». Фото: christianaction.org

Розслідування справи народного обранця тривало понад чотири роки і коштувало їй недешево. Як описує Рясянен, «це включало фальшиві звинувачення, кілька тривалих поліцейських допитів, які тривали понад 13 годин, підготовку до судових слухань, слухання в окружному суді та слухання в апеляційному суді, незважаючи на одностайне виправдання районним судом. Цього всього можна було б легко уникнути, якби я висловила жаль з приводу цих публікацій та прибрала їх зі ЗМІ, як мені неодноразово пропонували. Під час допиту в поліції мене тричі запитували, чи погоджуюсь я видалити свій контент із соціальних мереж протягом двох тижнів».

Підсумовуючи тривалу судову боротьбу, депутат Рясянен сказала, що ніколи не думала здаватися. «Навіщо мені це робити? Це було про Слово Боже. Мене підтримувала вся родина. Але були важкі моменти, наприклад, коли прокурор стверджував, що я сприймаю інших людей як неповноцінних. Я ніколи цього не казала, і це також суперечить моїм переконанням». Весь цей час – з 2019 року – був дуже напруженим, сказала Рясянен. Проте вона вдячна за можливість пройти цей процес. «Я багато чого навчилася, я змогла захистити свободу слова в різних частинах світу та представити Євангеліє Божої благодаті».

Також читайте: Що спільного між підпалом церкви у Вашингтоні та законодавчою ініціативою Княжицького?

Лютеранський єпископ Юхана Похйола (ліворуч) Фото: www.gottesdienst.org

Рішення фінського суду є важливим для релігійної свободи «християн, які вірять у Біблію», підкреслила вона. Це також важливо для всіх, незалежно від їхніх поглядів чи релігійної приналежності: «Я сподіваюся, що це рішення спонукатиме кожного сміливо користуватися свободою слова». Так вона розуміє значення своєї нинішньої перемоги в суді. Йдеться про протидію цензурі та обмеження свободи слова. «Ми повинні реагувати на проблемні думки, обговорюючи їх», а не затикаючи рот тим, хто їх висловлює. Важливу роль тут відіграють засоби масової інформації, зокрема соціальні мережі. ЗМІ не можуть цензурувати думки. «Свобода вираження поглядів також включає думки, які можуть бути сприйняті кимось як образливі або тривожні».

Депутат-християнка неодноразово заявляла, що готова захищати свободу слова навіть у Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ) у Страсбурзі. На запитання, що вона думає про «сексуальні меншини», вона відповіла, що «ці люди такі ж цінні, як і всі інші». Рясянен не сприймає їхню дискримінацію. «Однак я все ще вірю, що шлюб може існувати лише між чоловіком і жінкою, і що секс є частиною шлюбу між чоловіком і жінкою».

Велику підтримку депутатка отримала від християн у Фінляндії. Гомосексуалізм і одностатеві шлюби зараз є предметом обговорення в Лютеранській церкві Фінляндії. «Я звернулася з критичним запитанням до єпископів церкви у Twitter. Деякі єпископи відповіли, що підтримують мою свободу слова».

Також читайте: «Церква і гомосексуалізм»: побачила світ своєчасна книга українською мовою

Пяйві Рясянен, міністр внутрішніх справ Фінляндії з 2011 по 2015 рік, розмовляє з журналістами, тримаючи свою Біблію в окружному суді Гельсінкі, 24 січня 2022 року. (Фото: Courtesy photo/ADF International.)

Проте йдеться не лише про свободу слова загалом, а й конкретно про свободу висловлювати думки в публічному просторі, які базуються на релігійних переконаннях людини. Намагання обмежити цю свободу фінський депутат пов’язує з найгіршими прикладами тоталітарних режимів. Під час пресконференції вона згадала про свою зустріч з міністром у справах релігії Китаю, коли була міністром уряду. Чиновник китайського режиму мав такий самий «вузький погляд» на релігійну свободу, як і прокурор у демократичній західній країні. «Прокурор стверджував у суді, що кожен може вірити у що хоче і що Біблію можна цитувати, але зовнішнє вираження свободи слова має бути обмежене. За словами прокурора, важливо не те, правдиві мої висловлювання чи ні, а те, що вони образливі».

У судовій справі першої інстанції окружний суд стверджував, що заяви Рясянен ґрунтувалися не на намірі дискримінації, а на її релігійних переконаннях. «Обмін релігійними текстами є фундаментальною сферою свободи віросповідання», — сказав суддя. «Біблійні терміни «сором» і «гріх» слід тлумачити в релігійному контексті». Апеляційний суд погодився з цим одноголосно. «З огляду на отримані під час засідання докази, суд не має підстав оцінювати справу інакше, ніж районний суд. Тому немає жодних підстав для зміни первинного рішення суду».

Джерело

Також читайте: Верховний суд США захистив права віруючих на державній службі

«Незайманість і чистота – те ж саме?» Психолог Людмила Гридковець про цнотливість, віру і прощення

Кардинал Мюллер: Заява Ватикану може викликати непорозуміння