Чому планує голодувати та протестувати львівський священик?

Львівський греко-католицький ієромонах Севастіян (Дмитрух) оголосив, що розпочне голодування через небажання державної влади передати приміщення католицького монастиря для створення музею митрополита Андрея Шептицького у Львові. Сайт «Духовна велич Львова» розповідає про передісторію та причини цього відчайдушного рішення отця Севастіяна.

Отець Севастіян вже майже два десятки років намагається створити музей, де можна було б експонувати багату колекцію з понад 6 тисяч експонатів, що стосуються життя та діяльності митрополита Андрея, родини Шептицьких та історії УГКЦ. Близько 500 експонатів з колекції, зібраної священиком, безпосередньо належали митрополитові Андрею та його братові – Блаженному Священномученикові Климентію.

Цінність цієї колекції для громади Львова безперечна, тож отець Севастіян докладав багаторічних зусиль задля появи унікального музею саме в нашому місті. Йдеться про приміщення колишнього католицького монастиря на вул. Кривоноса, 1. Ці будівлі ще в часи СРСР опинилися на балансі МВС. На другому і третьому поверхах колишнього монастиря досі розташовані авдиторії Львівського державного університету внутрішніх справ. На першому поверсі раніше діяла друкарня цього ж навчального закладу, а зараз ці приміщення перебувають у власності Інституту історії релігії.

Ще в 2001 році тодішній міський голова Львова Василь Куйбіда відгукнувся на ідею створити в колишніх монастирських будівлях музей митрополита Андрея і заявив, що всіляко сприятиме втіленню цього задуму. Однак після цієї заяви жодних дій та кроків з боку посадовців так ніхто й дочекався. У 2011 році виконком Львівської міської ради закріпив статус приміщень на другому і третьому поверхах колишнього монастиря за університетом внутрішніх справ.

Згодом в рамках договору співпраці між музейними закладами ініціативна група зі створення музею митрополита Андрея та громада УГКЦ розпочали ремонт першого поверху будівлі на вул. Кривоноса: демонтували непридатну штукатурку, підлогу, елементи фундаментів та друкарських машин.

«Ми вивезли понад 20 вантажівок сміття. Художники-реставратори проводять зондажі і виявляють цінні настінні розписи. У залі на першому поверсі також старовинна кам’яна підлога XVII століття. Навіть утримання цього приміщення недешеве – за опалення ми платимо близько 70 тис. грн. Вже кілька років вкладаємо свої кошти у знищений об’єкт пам’ятку архітектури ЮНЕСКО. До 150-ліття Андрея Шептицького у 2015 році ми організували експозицію особистих речей митрополита Андрея і провели 50 екскурсій», – розповів отець Севастіян Дмитрух.

Однак МВС і далі відмовляється передати другий і третій поверхи будівлі для музею митрополита Андрея. Нещодавно отець Севастіян звернувся до новопризначеного голови ЛОДА Маркіяна Мальського із проханням активізувати процес передачі приміщень. Сайту «Духовна велич Львова» стало відомо, що особиста зустріч 11 липня отця Севастіяна та голови ЛОДА відбулася позитивно, але про її результати говорити поки що рано.

Натомість активну позицію щодо створення музею зайняла Львівська міська влада. Мерія скерувала відповідні листи у різноманітні державні інстанції з проханням посприяти появі музею митрополита Андрея у Львові. Місто також звернулося до міністра внутрішніх справ Арсена Авакова із пропозицією виділити університету земельні ділянки в обмін на передачу приміщень для музею. Однак відповідь МВС була негативною.

«Будівлі, приміщення та прилегла територія, що розташовані у м Львів за адресою вул. Кривоноса, 1, становлять невід’ємну частину ліцензійних вимог провадження освітньої діяльності Львівським державним університетом внутрішніх справ», – категорично відповіли посадовці МВС.

Львівська міська рада і далі працює над вирішенням проблемної ситуації. Зокрема, триває пошук приміщень, які можна було б запропонувати університету замість монастирських.

«Йдеться про 1200 квадратних метрів. Найкраще запропонувати готове приміщення, яке можна швидко відремонтувати», – прокоментувала ситуацію директорка департаменту розвитку ЛМР Наталія Бунда.

А поки державна та обласна влада не реагують на прохання ініціаторів створення музею, місце для розміщення цінної колекції запропонували не у Львові, а в… Дніпрі. Про це отець Севастіян нещодавно повідомив на своїй сторінці у Facebook. Отож, голодування стане крайнім засобом для ієромонаха Севастіяна з метою пробити глуху стіну байдужості державних чиновників. Саме від їхнього рішення залежить, отримає чи втратить громада Львова музей митрополита Андрея.

Юліана Лавриш

У публікації використано інформацію прес-служби ЛМР та журналістки сайту «Духовна велич Львова» Оксани Бабенко

Джерело фото: https://dyvys.info/