Цього року вийшов друком перший україномовний, авторський путівник Римом та Ватиканом. Книга видання за сприяння Посольства України при Святому Престолі (у Ватикані) та за особистою допомогою Посла Тетяни Іжевської. Унікальність цього видання полягає в тому, що книга розповідає і про визначні місця в Римі, пов’язані з українцями. Нагадуємо, путівник “Рим і Ватикан” можна придбати ТУТ. Зокрема, вперше в путівнику такого масштабу розповідається про мозаїки свв. Володимира та Ольги у Ватикані.
Цікавинкою є те, що у Ватикані заборонена символика інших держав (окрім Ватикану). А ось мозаїчне зображення св. Володимира, декороване золотим тризубом на синьому фоні, — присутнє. Оскільки в цей час, коли робили зображення, Україна не була незалежною державою (і тільки після проголошення Україною незалежності тризуб став державним гербом України), то наш тризуб так і залишився у Ватикані.
Першого жовтня 1989 року Папа Римський Іван Павло II посвятив мозаїки свв. Володимира і Ольги в Соборі святого Петра. Заспонсоровані родиною Владики Василя Лостена, Єпископа Стемфордської Єпархії Української Церкви, ці мозаїки були виконані з нагоди 1000-ліття Хрещення Русі-України та на знак єдності українського народу із Римським Престолом. Мозаїки стали одним із символів належності у св. Хрещенні українського народу до великої Христової сім’ї – Католицької Церкви.
У своєму зверненні до українських прочан з нагоди посвячення мозаїк, Іван Павло II підкреслив важливість події Хрещення для українського народу:
«На повсякчасну пам’ять Тисячоліття Хрещення Київської Русі ви схотіли залишити в Соборі Св. Петра в Римі Ікони святих Володимира й Ольги, Хрестителів вашого народу…
Місце розположення цих нових мозаїк є справді вдале – близько образів Святих Кирила і Методія та близько мощів Святого Йосафата… Ми посвятили ці мозаїки благодаттю Пресвятого Духа й окропленням води свяченої, щоби всі віруючі, дивлячись на них, прославляли одного в Тройці Бога і, щоб ставались подібними до тих святих Угодників, просвітителів Київської Русі…
Вділяємо вам наше Апостольське благословення, яке поширюємо на всіх віруючих українців, на Церкву та на весь український народ». (Сівач, 24 Вересня, 1989, ст. 8-9 та Сівач, 26 листопада, 1989, ст. 7.).
Мозаїки свв. Володимира і Ольги в базиліці святого Петра були одним із завершальних пропам’ятних монументів про Хрещення Київської Русі. Як писала єпархіальна газета Стемфордської Єпархії: «Одним із найбільших успіхів святкування Тисячоліття це був дух соборності, який запанував над усіма віровизнаннями – католицьким, православним та євангельсько-баптистським. Величні церковні і громадські святкування зробили з цієї релігійно-національної події тріумф українського християнства і були приводом для того, щоб увесь світ з нами торжественно вітав духовне оновлення в Христі всієї української нації.».
Молитва до святої Ольги
Як сонце засяяла нам преславна твоя пам’ять, богомудра Ольго,
мати русько-українських князів, Христова улюбленице, вихована апостольськими навчаннями.
Ти виступила проти поганських божків, а ще більше – проти диявола і, просвічена силою Святого Духа, з темряви незнання привела до Бога свою країну й народ.
Моли Господа за тих, що святкують твою пам’ять.
Воістину матір’ю усіх міст твоєї держави, великий Володимире, стало місто Київ.
У ньому, по всіх престолах засіяв Христос з Отцем і Святим Духом, завдяки старанням твоїм і твоєї праматері Ольги.
Отож народ твій прославляє тебе, наш Просвітителю і скорий Заступнику. З тобою і ми молимося до Христа за мир у народі й спасіння душ наших.
Підготував Тарас Дзюбанський