«Для мене завсігди є і буде найдорожчим рідне слово»: у Львові вшанували ювілей о. Тимотея Бордуляка

17 лютого 2023 року в Будинку вчених у Львові відбулась Всеукраїнська наукова академія, присвячена 160-річчю від дня народження о. Тимотея Бордуляка – греко-католицького священника, перекладача і письменника, громадського діяча, члена «Просвіти». Про це повідомляє Департамент освіти і науки Львівської ОДА.
 
Співорганізаторами академії стали департамент освіти та науки ЛОВА, Інститут Івана Франка НАН України, та освітній центр імені отця Юліана Дзеровича.
 
Академію «Для мене завсігди є і буде найдорожчим рідне слово» присвятили життєвому шляху о. Тимотея Бордуляка – педагога і просвітителя. Він знав понад 10 мов, перекладав твори відомих письменників з різних куточків світу, був активним учасником «Просвіти», організував початкові школи з українською мовою навчання в селах Носівці та Городище (Тернопільщина).
Окрім просвітницької та перекладацької діяльності отець Тимотей зробив великий внесок у літературну спадщину нашої країни. Його твори друкували у львівських, тернопільських, чернівецьких часописах, видавали збірки його оповідань. Письменник листувався із найвідомішими літературними діячами свого часу – Іваном Франком, Осипом Маковеєм, Дем’яном Гладиловичем, Іваном Белеєм, Михайлом Коцюбинським, Григорієм Величком, Володимиром Лукичем, Василем Стефаником, Андрієм Чайковським, Богданом Лепким, Василем Щуратом, Іванною Блажкевич, Володимиром Радзикевичем, Осипом Назаруком та іншими.
 
Урочистий захід розпочали інсценізацією оповідання «Обжинки», яке відтворили учні Станіславчицької ЗЗСО І-ІІ ст. імені Тимотея Бордуляка разом із педагогами та директоркою Надією Творковською. Школа с. Станіславчик – це навчальний заклад, де майбутній священнослужитель-педагог здобував початкову освіту.
 
Академія відбулася із благословення Архиєпископа і Митрополита Львівського УГКЦ Ігоря. «Такі священники як отець Тимотей Бордуляк, які працювали з людьми й для людей, дуже багато зробили для національної свідомості нашого народу. Завдяки таким постатям ми маємо незалежність і таку потужність боронити свою землю, свій народ. Отець Тимотей сіяв благородні зерна в серця людей і вони сходили та дали щедрі плоди», – зазначив у своєму вітальному слові Митрополит Ігор і поблагословив присутніх на заході.
Окремим листом до учасників конференції звернувся Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав. «Сьогодні я б хотів відзначити священничі якості отця Тимотея, особливо проповідницькі — він вміло використовував свій письменницький хист для проголошення слова Божого. А на першому місці в його служінні завжди була людина, з її викликами й нелегким життям», — зазначив у своєму листі Патріарх.
 
Наукову частину академії висвітлив Інститут Івана Франка НАН України. Вона розпочалася із пленарних виступів професорки Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка Лариси Горболіс, професорів Львівського національного університету імені Івана Франка Михайла Гнатюка та Святослава Пилипчука. Відтак в очному та комбінованому форматах відбулося секційне засідання, під час якого із доповідями про життєтворчість Тимотея Бордуляка виступили науковці, викладачі та вчителі зі Львова, Сум, Києва, Дрогобича, Тернополя.
 
Як запрошені учасники до академії активно долучилися представники Львівського обласного відділення Товариства «Україна — Світ»; освітяни с. Великий Ходачків Підгороднянської сільської ради, а також парох села, о. Володимир Лещишин; заступниця Бродівського міського голови Ірина Олеха та очільниця Бродівського відділу освіти Наталія Антоненко, представники педагогічного колективу Станіславчицького ЗЗСО І‒ІІ ступенів імені Тимофія Бордуляка Бродівської міської ради; педагог, освітній діяч, популяризатор постаті о. Тиметея Бордуляка Микола Сторожук та багато інших.