«Домініканська школа віри – це середовище людей, які хочуть краще розуміти свою віру», – о. Якуб Гонцяж

10872506_840695542661835_1257967723_n«Fides Quaerens Intellectum» (Віра, яка шукає розуміння). З таким гаслом, з ініціативи Центру святого Домініка, восени у Львові запрацювала Домініканська школа віри – перша така школа в Україні, відкрита для всіх охочих, незалежно від віку чи конфесійної приналежності. 20 грудня відбудеться вже третій семінар школи про те, як виникло Святе Письмо. Про досвід західних шкіл у Львові, студентів і викладачів Домініканської школи віри, попередні зустрічі та ініціативи Центру святого Домініка для сайту «Духовна велич Львова» розповів засновник школи о. Якуб  Гонцяж.

– Отче, розкажіть, будь ласка, як виникла ініціатива створення Домініканської школи віри у Львові. Як ви впроваджуєте досвід польських шкіл в Україні?

– Домініканська школа віри – це не наше львівське відкриття. До того часу такого типу навчання тривало в домініканських монастирях у Польщі, зокрема у великих містах, де було середовище людей, які хотіли краще розуміти свою віру. Це така загальна думка, пов’язана з Домініканським орденом. «Fides Quaerens Intellectum» (Віра, яка шукає розуміння) – це гасло нашої Школи.

Ми приїхали до Львова 4 роки тому, в 2010 році. І тепер дійшли до такої думки, що зараз добрий час почати щось нове. Ми бачимо потреби такої школи віри, маємо людей, з якими можемо співпрацювати, і маємо приміщення у Курії Римо-Католицької Церкви. У цьому приміщенні і відбуваються заняття.

У Львові є багато євангелізаційної діяльності, наприклад, Школа християнського життя і євангелізації, в якій бере участь тисяча людей. Можливо, є багато катехизації для дітей і молоді. Але є ціле покоління християн, яке не мало нагоди дізнатися чогось більше про свою віру, тобто ті люди почали вірити в Ісуса Христа свідомо. Це для них нагода дізнатися більше про християнство.

Ми свідомо додаємо до різних наших акцій слово «домініканський», щоб людям було краще асоціювати нас з тими подіями. І думаємо, що це добра асоціація, бо, можливо, буде більше зацікавлення. Також школа віри називається Домініканською, бо хочемо, щоб більшість викладачів була домініканцями. Наші брати-викладачі з Інституту Святого Томи Аквінського з Києва є приготовані до того, щоб такі лекції читати. Тому ми їх запрошуємо, щоб вони також з нами ділилися своїми знаннями.

– Хто є студентами Школи?

10850453_840689695995753_2026899542_n– Домініканська школа віри відкрита для всіх охочих. Тобто, якщо когось щось цікавить з християнської віри, то він може взяти участь у заняттях Школи. Це відкриті безкоштовні лекції. Треба тільки швидше зареєструватись, щоб ми знали приблизно, скільки може бути учасників. Звісно, якщо хтось хоче, може наприкінці скласти свою пожертву. Це нам допомагає запрошувати людей з Києва, оплачувати витрати на дорогу. Заняття у Школі проводяться українською чи російською мовами.

Приходять люди різного віку, серед них і підлітки, і ,наприклад, 80-річні люди, але більшість – люди середнього віку.

– Ви запрошуєте на навчання тільки римо-католиків, чи Школа відкрита для представників інших конфесій?

– Запрошення – для всіх: і християн, і нехристиян, представників усіх Церков. Якщо вас цікавить тема – ви запрошені. Більшість старших людей, які були присутні на заняттях – це римо-католики, а молодші – греко-католики. Заняття у Домініканській школі віри передбачають також запитання, тому дуже цікаво, коли люди з різним досвідом християнства можуть ставити питання.

– Знаю, що ви вже провели дві зустрічі. Ознайомте нас з темами та познайомте з лекторами.

10859515_840688682662521_1109241767_n– Домініканська школа віри спочатку повинна торкнутись базових тем, пов’язаних з християнством. Тому перше заняття називалося «В школі віри». Ми роздумували над тим, що розуміємо під словом «віра», чим вона є. Ці заняття проводив о. Войцех Сурувка, директор Інституту святого Томи Аквінського (Київ).

Наступне заняття було про Таїнство Євхаристії як одну з суттєвих частин християнського життя. Заняття проводив о. Петро Балог з Інституту св. Томи Аквінського.

Третє заняття буде про Біблію. Вже 20 грудня отець-біблеїст Петро Октаба буде розповідати про Святе Письмо.

24 січня плануємо четверте заняття. Тоді о. Михайло Романів з Фастова розповість про третю частину християнського життя – діяльність, яка виникає з любові. Карітас – любов, яка діє, допомагає іншим. Отець є відповідальним за Дім Святого Мартіна де Поррес (Фастів), який опікується дітьми вулиці. Він має великий досвід допомоги безпритульним дітям, таким, які не знайшли собі місця в цьому світі. Варто також показати практичний елемент нашої віри, бо, як пише апостол Яків: «Віра без вчинків мертва». І це буде четверта січнева тема семінару Домініканської школи віри.

Зазвичай, ми проводимо заняття у третю суботу місяця. Семінар триває впродовж 3 годин. Поміж лекціями є час, щоб випити чай, поспілкуватись, пізнати одне одного.

10866717_840689279329128_912320450_n– А якою є група? Скільки приходить людей на заняття?

Кожного разу приходила інша кількість людей. На першому занятті було приблизно 70 людей, на наступному – більше. А скільки буде цієї суботи – побачимо.

– Як поширюєте інформацію про себе? Звідки люди можуть дізнатись про нові заняття у Домініканській школі віри?

Ми 2-3 місяці тому видрукували перші плакати з програмами трьох зустрічей. Ці плакати можна було побачити в церквах, університетах. Але значно кращим способом є інтернет. Насамперед, ми розміщуємо інформацію на фейсбуці.

– Які ще школи, можливо, іншого формату, організовують домініканці?

– У Києві є Інститут релігійних наук святого Томи Аквінського. Це справжнє стаціонарне навчання. Знаю, що у Фастові є навчання для людей, які працюють у соціальній сфері і намагаються допомагати іншим. А у Львові Домініканська школа віри – це перша школа, відкрита для всіх, незалежно від віку.

Натомість, вже 4 роки у Львові є Домініканське душпастирство молоді для людей, віком від 16 до 30 років. Кожен рік має свою тему, яку впродовж року пояснюють з різних сторін. Тема цього року пов’язана зі статевістю: «Чоловіком і жінкою створив їх». І так щотижня від вересня до травня відбуваються зустрічі, на яких ця спільнота людей зростає разом у вірі і розумінні християнства. Будь-хто може долучатися до нас і зараз, в нас немає реєстрації, записів. Зустрічі відкриті, єдина умова – молодь. Зустрічі зараз відбуваються у приміщенні «Карітасу», вхід з вул. Кривоноса, 2.

За тиждень є чотири різні зустрічі для молодих людей. Перша зустріч – щопонеділка, о 19.00 год. Друга зустріч, яка відбувається в рамках Домініканського душпастирства молоді – біблійна. Щовівторка о 19.00 год. у тому ж приміщенні є час спільного читання і ділення Святим Письмом. Ця зустріч теж відрита для всіх молодих людей.

Третя зустріч – молитовна – щочетверга о 19.00 год. у Храмі Стрітення Господнього. І четверта зустріч відбувається щонеділі о 19.00 год. Це Свята Меса для молоді, але вона відкрита для всіх, і старших також. Тож 2-3 покоління перебувають на Месі разом.

10859518_840689285995794_1556637232_nЩе у нас вже другий рік діє Центр Святого Домініка. В рамках Центру є різноманітні заняття: і постійні, і такі, що відбуваються час від часу. Серед постійних – London Club – навчання англійської на базі Біблії, спільної молитви, ділення Святим Письмом. Головна ціль – євангелізація, а при нагоді можна вивчити і англійську. Також щотижня маємо театральні заняття для дітей, які ведуть професійні актори. Третя постійна річ – це навчання гри на барабанах, щоб використати це під час молитовних зустрічей, християнських концертів.

Також проводимо різноманітні семінари та зустрічі. Нещодавно відбувся семінар «Мистецтво публічного виступу» для катехитів, для вчителів, які хотіли вивчити, як краще передавати іншим важливий зміст. На семінарі навчали акторській і риторичній техніці. Був також семінар для акторів «Праця з тілом»,  а для всіх зацікавлених – «Розвиток через творчість».

Центр Святого Домініка функціонує під покровом домініканців. Головна ідея Центру – євангелізація та розвиток людини. Робимо це через допомогу в організації цікавих християнських подій. Ми побачили, що є багато талановитих людей, які хочуть зробити щось добре, але не знають з чого почати. Тож ми запрошуємо таких людей до співпраці і організації спільних проектів.

Марта Еліяшевська