Допомогти собі під час війни: Як у Львові працює платформа ментального здоров’я

Токсичне почуття провини, пережиття втрати, психотравматичний досвід та емоційне коливання – і це не весь перелік особистих викликів, які лише загострились у багатьох людей з початком повномасштабної війни. Відтак у Львові з початку липня стартував проєкт «#МИVILNI» з циклом психологічних та арттерапевтичних сеансів, де фахівці допомагають учасникам побороти внутрішні перепони та відновити ментальне здоров’я. 

У програму входять серії психологічних тренінгів та арттерапії, а серед самих  учасників – жінки, які потребують ментального відновлення від пережиття травматичних подій внаслідок війни в Україні. Організували таку ініціативу сестри Служебниці НДМ з соціального центру “Дім надії” за підтримки Української освітньої платформи програми “Лідерство та служіння” та Інституту лідерства і управління УКУ.  Психологічні тренінги присвячені тематикам стресостійкості, пережиття втрати, досвіду насильства в часі війни та емоційної нестабільності і різкої зміни настрою, а також проводять арттерапевтичні сеанси – майстер-класи із малювання з фахівцем, який модерує цей процес.  Про те, як стартувала ініціатива, поділилась організаторка проєкту сестра Єроніма Вовчак. 

“Цей проєкт є реакцією на виклики, з якими зіткнулись українці внаслідок  повномасштабного наступу росії в Україну. Війна завдала шкоди для ментального й психічного здоров’я українців, а кризові події лише загострюють проблеми. Тому на тренінгах ми акцентуємо увагу на покращенні психоемоційного стану та запобіганні розвитку посттравматичного стресового розладу.  Війна руйнує не лише будинки, мости та дороги, а руйнує надію, спокій, впевненість та відчуття безпеки. У цей час особливо важливо подбати про відновлення власних ресурсів, розкрити свій потенціал, щоб впевнено і спільно крокувати до перемоги”, – ділиться сестра Єроніма.

Тренінг «#МИVILNI» стартував лише з початку липня і такі сеанси проводять щосуботи.  Однак організатори проєкту вже спостерігають трансформацію в учасниках.

“На курсі психотерапевтичних тренінгів учасниці можуть глибше пізнати себе, дослідити свій емоційний стан, набути внутрішньої сили. Адже ти не зможеш допомагати іншим, якщо не допоможеш собі самому. Я бачу, з яким настроєм приходять жінки і як вони розкриваються під час тренінгу. Тут вони дозволяють собі проявляти емоції, відчуття, ділитись думками, адже арттерапія та терапія загалом дозволяє їм це робити невимушено”, – додає менеджерка проєкту Олена Кузів.

Серед учасниць – внутрішньо переміщені особи та місцеві мешканки. Разом з іншими тут можна побачити і маленьких учасниць тренінгу. Вони можуть спільно долучитись до арттерапії або долучитись до іншого заняття, поки дорослі працюють з тренером. Своїми враженнями від тренінгу поділилась учасниця пані Ольга, яка 2014 року переїхала з Донецької області до Львова. Разом з іншими вона пізнає свою внутрішню силу і головне – тут вона дозволила собі мріяти та крокувати до реалізації задуманого.

“Через значні труднощі та зміни в житті, бракує розуміння, як жити далі, як працювати,  як допомогти своїм дітям. Але спершу треба звернути увагу на себе самого. Я хотіла більше пізнати себе та  дізнатися про свої внутрішні потреби. Тепер я можу розібратись з тим, з чим не розібралась упродовж життя. Відвідавши декілька сеансів тренінгів, я вже побачила зміни, зокрема стала більш уважною до себе, перестала боятись вивчати себе і досліджувати світ”, – ділиться учасниця тренінгу. 

З учасницями працюють практичні фахівці з психології та психотерапії. Кожен тренінг – це тематичний сеанс лекцій чи практичної творчої терапії. Одна з таких зустрічей була присвячена арттерапії, яку провела психологиня, арттерапевтиня та сексологиня Ольга Шуберт.  Під час тренінгу експертка працювала з різними техніками терапії, які були сфокусовані на пізнанні самого себе та власних потреб.

“Під час війни люди фокусують увагу на допомозі іншим людям, але також важливо дбати про свої потреби. Якщо не фокусувати увагу на собі час від часу, то рано чи пізно людина вигорить і вже не зможе допомагати іншим.  Арттерапія сприяє звільненню власних емоцій назовні екологічним шляхом, щоб це не шкодило й іншим довкола. У процесі малювання учасниці зображують потреби, які  глибоко приховані в підсвідомості, якщо це намалювати і розібратись із зображеним, тоді легше розуміти, з якими потребами потрібно працювати”, – наголошує тренерка. 

За прогнозами МОЗ, майбутнього психологічної підтримки потребуватиме близько 15 млн українців, з них близько 3-4 млн потрібно буде призначати медикаментозне лікування. Організатори пропонуватимуть кваліфіковану допомогу учасницям, хто цього потребуватиме. 

 “Ми розуміємо, що війна має довготривалі наслідки, тому плануємо надавати фахову консультацію, курс психологічної реабілітації кожному, хто звернеться по індивідуальну терапію після завершення тренінгів. Ми відкрито й охоче підтримуватимемо зв’язок з учасниками, кому потрібно отримати поради чи духовну підтримку”, – наголошує сестра Єроніма. 

Курс психологічних тренінгів «#МИVILNI» триватиме  до вересня включно, які проходять щосуботи на вулиці Свєнціцького, 17 (УКУ).  Вартість тригодинного сеансу з кавоперервою – доброчинний внесок від 100 гривень. Організатори використають кошти на розвиток роботи з внутрішньопереміщеними особами. Для ВПО участь в тренінгах безкоштовна. 

Щоб дізнатись більше про діяльність, стежте за інстаграм-сторінкою проєкту чи сторінкою Соціального центру сестер служебниць НДМ “Дім Надії” у фейсбуці А для запису  телефонуйте до менеджерки Олени Кузів за номером 0681299889. 

Підготувала: Наталя Стареправо, фото авторки