Сьогодні 30 річчя сходження на Патріарший престол святкує Вселенський Патріарх Варфоломій. З цієї нагоди, пропонуємо прочитати цікаві факти про Патріарха, який найдовше перебуває на патріаршому престолі, є другом України, та чий підпис стоїть на Томосі про автокефалію для ПЦУ – історичному документі для України та християнства у нашій державі.
Перебування Патріарха Варфоломія на Патріаршому Престолі є найбільш довготривалим у історії
2021 рік є ювілейним для патріарха Варфоломія. Саме в цьому році виповнюється 30 років відколи він став архієпископом Константинополя та Вселенським патріархом. Ця подія, коли понад 300 мільйонів вірян отримали нового духовного провідника, відбулася у далекому 1991 році.
Патріарх Варфоломій – це 270 Константинопольський патріарх. Разом з тим, варто сказати і про те, що на сьогодні його перебування на патріаршому престолі уже є найбільш довготривалим.
Особисте досьє
Димитріос Архонтоніс народився 29 лютого 1940 року. Це відбулося у селі Айос-Теодорос, що на острові Імброс (Туреччина). Батько майбутнього патріарха володів перукарнею і кав’ярнею. Родина багатодітна – чотири дитини, серед яких троє хлопчиків. Сам Димитріос Архонтоніс з молодого віку виявляв схильність до науки і зацікавлення нею, він отримав глибоку богословську освіту, що неабияк сприяло його подальшим життєвим крокам. Навчався Димитріос Архонтоніс у Папському Східному Інституті в Римі, а пізніше ще й у вищих навчальних закладах Швейцарії та Німеччині. Патріарх Варфоломій володіє п’ятьма іноземними мовами (зокрема, це італійська, німецька, французька та латинська) і це без урахування грецької та турецької.
Дещо незвичний і нетиповий момент, але в молодому віці Димитріос Архонтоніс навіть встиг відслужити у турецькій армії. При цьому, відбувалося це все тоді, коли він вже мав ступінь диякона.
Початки служіння
Після повернення до Константинополя з навчання у Західній Європі, герой цього тексту був помічником декана Теологічної школи в Халкі, в якій і сам раніше навчався. Дещо згодом його висвятили на священика й призначили архімандритом Патріаршої каплиці святого Андрія. Наступним кроком о. Варфоломія до ще більшої відповідальності стало призначення його директором Патріаршої канцелярії. Ще пізніше Варфоломій став митрополитом Халкедонським, а відтак – і єпископом Константинопольської архієпархії.
У такому статусі, між іншим, тривалий час він був одним із найближчих помічників тогочасного патріарха Димитріоса. Після смерті останнього, у 1991 році Варфоломій став архієпископом Константинополя, Нового Рима і Вселенським патріархом.
Варфоломій і Україна
24 листопада 2019 року у храмі святого Миколая в Стамбулі відбувалося богослужіння українською мовою. Усе проходило за участі української громади, в присутності посла України в Туреччині. Патріарх Варфоломій також був присутній на цій літургії і молився за жертв Голодомору 1932 — 1933 років. Також саме патріарха Варфоломія можна вважати одним із натхненників та чи не головних прихильників надання ПЦУ Томосу про автокефалію. Таким чином, відбулося відновлення історичної справедливості — Київська митрополія отримала автокефалію, стала самоврядною адміністративною частиною Вселенської православної церкви і повернулась в юрисдикцію Константинопольської архієпархії .
Зрештою, як уже згадувалося, у ці дні патріарх Варфоломій перебуває в Україні і цей приїзд ієрарха зовсім не є першим до нашої країни. Він уже перебував на українських територіях наприкінці 90-х років ХХ століття і приїжджав на святкування 1020-ї річниці хрещення Київської Русі наприкінці 2000-х років. З нагоди останнього навіть було випущено пам’ятну монету. Нинішній візит патріарха Варфоломія пов’язаний із святкуванням 30-ї річниці відновлення державної незалежності України. В програмі відвідин вшанування пам’яті жертв Голодомору й героїв російсько-української війни, спільні богослужіння з представниками місцевого духовенства.
Місія і служіння
Чернече ім’я Варфоломій Димитріос Архонтоніс отримав на честь монаха з Імвросу, який жив на горі Афон та редагував богословські тексти. Зрештою, наукова діяльність та богословські студії в житті патріарха Варфоломія також займають вагому роль. Так, під час навчання у Європі він познайомився із текстами Жана Данієлу, Анрі де Любака, Іва Конгара, поглядами Нікоса Ніссіотіса, Карла Ранера – знаних богословів свого часу. Зрештою, сам патріарх Варфоломій також може похвалитися чималим науковим доробком. Патріарх є почесним доктором університетів Афін та Салонік, Джорджтауна та Єля, Маніли, Лондона, Единбурга та Лювена. Він є автором багатьох публікацій та досліджень.
Не можна не пригадати і про міжправославну співпрацю, міжхристиянський та міжрелігійний діалог, що активно впроваджує та підтримує патріарх Варфоломій. Як наслідок, його неодноразово запрошували читати публічні лекції турецькою мовою про християнсько-мусульманські відносини. Він всіляко сприяє відбудові давніх святинь й поновленню важливих паломницьких центрів. У 1997 році патріарха було нагороджено Золотою медаллю Конгресу США за зусилля із захисту релігійної свободи та прав людини, за ініціативи щодо досягнення релігійної толерантності та взаємоповаги між світовими релігіями і роботу в напрямку міжнародного миру та захисту довкілля.
Патріарх Варфоломій відомий також як “зелений патріарх”. Він є ініціатором багатьох лекцій та семінарів на тему екології та довкілля. Зокрема, це і щорічні освітні семінари та лекції на острові Халкі, різноманітні симпозіуми, які відбуваються один раз на два роки на Середземному, Чорному, Адріатичному, Балтійському морях, на річці Дунай, Амазонці, а останнім часом — навіть на Північному Льодовитому океані.
З повсякдення патріарха
Попри відповідальний статус, величезну кількість обов’язків і щільний робочий графік, патріарх Варфоломій, як відзначають ті, хто мав нагоду познайомитись із ним особисто, є людиною привітною і дуже простою у спілкуванні. Досить часто особи, які зверталися до патріарха із проханням підготувати статтю чи дати інтерв’ю, були заскочені його зустрічною пропозицією зустрітися у нього в кабінеті й поспілкуватися детальніше там на теми, які їх цікавлять.
День патріарха Варфоломія звично складається із богослужінь, багатьох зустрічей, публічних виступів. Тим не менше, він все одно намагається знаходити час для спілкування із молоддю, студентами, дітьми.
Євген Гулюк
Більше інформації можна отримати з наступних джерел:
- Вселенський Патріарх Варфоломій. Віч-на-віч із Тайною. Православне християнство у сучасному світі. – Київ: Дух і літера, 2011.
- Його Всесвятість, Архієпископ Константинополя – Нового Риму і Вселенський Патріарх Варфоломій І (Димитріос Архонтоніс) // Андріївська церква [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://andriyivska-tserkva.kiev.ua/vselenskij-patriarx-varfolomij/
- Патріарх Варфоломій: В Україні немає УПЦ МП // Zbruc, 2020 [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://zbruc.eu/node/101272
- Патріарх Константинопольський Варфоломій І // Дух і літера [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://duh-i-litera.com/varfolomij-patriarch
Центральне фото: Андрій Сидор
Інші фото :https://www.bbc.com/ https://glavcom.ua/ https://www.slovoidilo.ua/ https://umoloda.kyiv.ua/ https://intvua.com/ https://uk.wikipedia.org/ https://duh-i-litera.com/