Два апостоли, з різними життєвими дорогами, яких об’єднала любов до Христа

Радісне свято засяяло сьогодні на землі — всечесна пам’ять премудрих апостолів і первоверховних Петра і Павла. Тому і Рим радіє разом, святкуючи в піснях і співах. Святкуймо і ми, браття, всечесний цей день. Радуйся, Петре апостоле, найближчий друже твого Вчителя, Христа Бога нашого; радуйся, Павле найулюбленіший, проповіднику віри й учителю вселенної; маючи сміливість, святообрана двойця, моліть Христа Бога нашого, щоб спастися душам нашим.

Наславник Стиховні свята

petr-i-pavelСьогодні святкуємо одне із найулюбленіших українських свят. Те, яке зазвичай за іменами його винуватців так і називаємо святом «Петра і Павла».

Зі Святого Письма, а саме із Євангелій, Діянь Апостолів, Соборних Поcлань та Послань Павла можемо дізнатись і про біографії обох первоверховних апостолів і про їхнє служіння і про їхні «богословські погляди». В цих коротеньких роздумах спробуймо замислитись над роллю обох цих святих мужів у історії християнства.

Святий апостол Петро. Разом зі своїм братом Андрієм був серед перших покликаних. Той, котрий був найемоційнішим і найімпульсивнішим. Той, котрий був одним із найменш освічених, але найщирішим. Той, котрий до апостольства був сім’янином, бо читаємо про зцілення Ісусом його тещі. Той, чия холеричність і темпераментність була виявом простоти і щирості. Той, котрий подібно до Якова та Івана запитав щось на кшталт: «а що нам буде за те, що покинули сім’ї і багатство і пішли за Ісусом?». Той, котрий обіцяв іти з Учителем «в тюрму й на смерть». Той, котрий не побоявся витягнути меч і вдарити ним слугу первосвященика захищаючи вчителя. Той, котрий тричі відрікся Учителя, коли стало по-справжньому страшно.  Той, котрий вмів каятись і оплакувати своє падіння. Той, котрий ствердно відповів на питання Воскреслого: «Чи любиш мене?». Той, котрому сам Христос доручив «ключі Царства» і нарік скелею на котрій збудував свою Церкву. Той, хто у любові є першим серед рівних у колегії апостолів, аби утверджувати їх у вірі і бути предсідником їхньої колегії. Зрештою, це воля Христа. О Симоне, Симоне! Ось Сатана наставав, щоб просіяти вас, як пшеницю, та я молився за тебе, щоб віра твоя не послабла, а ти колись, навернувшись, утверджуй своїх братів.” (Лк. 22, 31-32)

Первоверховний апостол і перший римський архиєрей. Покликаний «утверджувати братів», предсідательствувати у любові, бути першим серед рівних. У цей знаменний день молімося за благословенне служіння Наступника Петра.

Читайте також: «Апостол Петро як найбільш наближений до Ісуса, є прикладом того, як діє Боже провидіння» – Василь Кметь, кандидат історичних наук, релігієзнавець

Святий апостол Павло. Юдей, «фарисей і син фарисея», юнак із блискучою освітою. Ревний і побожний. Гордливий за свою віру і за її чистоту. Не жалів ні себе, ні інших, аби боротись із тими, хто, на його думку, міг зашкодити вірі і богопочитанню Ізраїля. Юнак, який вів віддане та «статусне» життя і був утвердженим у вірі. Що змінило його? Сліпота, видіння – ні. Це все були лише симптоми… Змінила зустріч із Воскреслим. Інтимна і особиста. Така, після котрої все попереднє здалося тліном і непотребом. Така, котра спонукала кинути все, відмовитись від статусу і піти в спільноту ворогів, аби стати своїм серед чужих. Аби проповідувати поганам. Аби бути «апостолом народів». Аби викласти глибини богослов’я. Аби засновувати нові спільноти Христових учнів. Аби писати їм листи, в котрих проголошувати Слово Боже. Аби з проповіддю Христового Євангелія пережити небезпечні й екстремальні подорожі через півсвіту. Аби віддати життя за Христа та Його Євангелію.

Два такі різні апостоли, але об’єднані любов’ю до Христа. Та все ж – почитаємо їх в один день і обох називаємо «первоверховними». Бо їхнє свідчення є свідченням Віри, Надії і Любові. Бо один любив Учителя гарячим і чуттєвим серцем і саме через це велике і любляче серце був покликаний до унікального служіння – бути першим серед рівних і головувати у любові. Аби прикладом своєї любові навертати братів, що наслідники Петра роблять і до сьогодні. Інший, маючи таке ж любляче серце, свою любов виливав на спільноти учнів Христа, котрі засновував і котрі просвічував Словом Божим. Бо й сам про себе казав, що прийшов «не хрестити, але благовістити».

Молімось у цей святий День до святих апостолів, щоб ця велика Любов, яка жила в їхніх серцях переповнювала і нас!

Змінні частини богослужінь празника можете знайти тут

Володимир Мамчин

Читайте також: Три львівські храми відзначають престольне свято у празник свв. апп. Петра і Павла. Порядок богослужінь