Фільм «Прислуга»: коли сказане пошепки змінює все, або рівність людей – рівність можливостей

Прислуга«Хоча долі людей дуже несхожі, але деяка рівновага у розподілі благ та нещасть ніби урівнює їх між собою», – одного разу влучно зазначив герцог, принц де Марсільяк, видатний французький письменник-мораліст, автор «Мемуарів», збірки афоризмів «Максими» Франсуа де Ларошфуко. Мабуть, тема рівності завжди буде актуальною, оскільки кожна людина рано чи пізно буде боротися за свої права як громадянин, як пересічна людина або віруючий. Однак, перш за все, це духовна боротьба, адже людині властиво порівнювати себе з іншими. А це у свою чергу призводить або до піднесення себе над іншими, або цілковитого підкорення…

Якраз щось схоже пережили головні герої фільму «Прислуга», у період коли гомадянська війна й рабство ось уже сто років тому пішли в минуле, але на півдні США час ніби завмер. У 1960-ті роки темношкіре населення формально вільне і володіє широким спектром прав, але на ділі і далі служить білим в їх будинках та піклується про їхніх маленьких дітей, які часто виростають такими ж расистами, як їх батьки. Скітер – молода випускниця університету, яка повернулася додому і мріє не тільки про кохання та заміжжя, але й про письменницьку кар’єру та роботу в Нью-Йорку.

screenshot_20_4Якось дізнавшись, що її стара темношкіра няня Констянтин зникла, вона намагається з’ясувати, що трапилося, але ні від кого не отримує відповіді. Коли ж Скітер доручають вести в місцевій газеті колонку про домашнє господарство, вона знаходить спосіб, як написати про те, в чому не розбирається. А також дізнатися про долю своєї няні, бо ще з дитинства була надзвичайно близькою з нею: «Будеш сидіти тут і жаліти себе? Тоді будеш потворою. Потворність це те, що зростає всередині. Підлість, жорстокість, як у цих хлопчаків. Проте ти не така, як вони і я також так думаю. Кожен день, кожен день, доки ти не в могилі, прокидаючись зранку, ти повинна будеш приймати рішення. Ти повинна ставити собі запитання: збираюся я повірити всьому тому, що скажуть про мене дурні сьогодні? Чуєш мене? Чи збираюся я повірити всьому тому, що скажуть про мене дурні сьогодні?»… (Констянтин до Скітер, прим. авт.)

Тож дівчина починає спілкуватися з темношкірою прислугою і збирати не тільки корисні поради по господарству, а й історії про їхнє життя, які ляжуть в основу її головної праці – книги про те, як бути «вільною» темношкірою людиною на расистському півдні.

То чи зуміє Скітер розповісти усім історії життя жінок-прислуг? І чи зуміє її праця щось змінити?

"THE HELP" FF-001 Aibileen Clark (Viola Davis) overhears the exchange between Skeeter Phelan (Emma Stone, center) and her friends in DreamWorks Pictures' drama, "The Help", based on the New York Times best-selling novel by Kathryn Stockett. ©DreamWorks II Distribution Co., LLC. ÊAll Rights Reserved.

Фільм «Прислуга» (англ. «The Help») — драма американського режисера Тейта Тейлора 2011 року за екранізацією однойменного роману Кетрін Стокетта. В головних ролях: Віола Девіс, Октавія Спенсер і Емма Стоун. Кінокартина отримала премії «Оскар», «Золотий глобус» і BAFTA у номінації за «Кращу жіночу роль другого плану» (Октавія Спенсер).

«Та Мойсей сказав до Господа: «О Господи, – я не промовець ні від учора, ні від позавчора, ані відтоді, коли Ти говорив був до Свого раба, бо я тяжкоустий та тяжкоязикий». І сказав йому Господь: «Хто дав уста людині? Або Хто робить німим, чи глухим, чи видючим, чи темним, – чи ж не я Господь? А тепер іди, а Я буду з устами твоїми, і буду навчати тебе, що ти маєш говорити (2 М. 4:10-12)», – цитує Біблію пастор церкви і додає: і Бог говорить нам, наказує, примушує нас – Любити! Амінь».

HELP-bucwar.ru_Окрім цього, під час фільму доносяться і такі меседжі, що «відвага властива не всім поколінням»; що «якщо ми полюбили ворога, то ми вже здобули перемогу»; що потрібно не забувати, що «Ти добра. Ти розумна. Ти безцінна. (You is kind. You is smart. You is important – англ.)»; що «Бог не думає про колір шкіри, коли випускає торнадо на волю»…

Здавалося б питання расової дискримінації не зовсім стосується пересічного українця. Тим не менш, українському народу, на жаль, і сьогодні доволі знайомі наслідки «звичайної» дискримінації як такої…

Як вважав давньоримський філософ, поет, державний діяч і оратор Сенека: «Рівність прав не в тому, що усі ними користуються, а в тому, що вони усім надані». Тому слід не забувати, що  усім нам надано однакові можливості і все залежить тільки від того, як саме ми ними скористаємося…

Редакція сайту «Духовна велич Львова» бажає вам приємного перегляду та чудових вихідних. Хай кожна ваша можливість буде здійснена! Успіхів» =)

Оксана Войтко

Зображення: uk.wikipedia.org, cinejournal.org