Година сповіді та фактів: львів’янам покажуть фільм про трагічні події на Сході України

22 листопада о 19.00 у «Довженко-центрі» відбудеться презентація документального фільму «Вірю. Чекаю. Молюся». Про це сьогодні під час прес-конференції з нагоди прем’єри розповіли режисери кінострічки, передає Гал-інфо.

21

 

Як розповів режисер монтажу, оператор фільму Дмитро Панков, «Вірю. Чекаю. Молюся»  –  не перша робота митців. «Це вже п’ятий наш фільм про події на Сході України. Під час роботи над попередніми стрічками питання зниклих безвісти та полонених не порушувалось, ми навіть час від часу уникали його. Проте, відчувши зрілість свідомості та психологічну силу, ми вирішили реалізувати свою ідею на відеополотні», – зазначив Дмитро Панков.

Що підштовхнуло до розкриття такої складної теми та з якими проблемами стикались автори фільму, розповіла режисер Катерина Стрельченко. «Знімаючи свої попередні роботи ми стикались із ситуацією, коли сім’ї не знали, що сталось з їхніми рідними.  Так, офіційно вони можуть вважатись зниклими безвісті, проте ця невідомість вбиває зсередини. Адже батьки чи діти у разі відходу близької людини на той світ не можуть віддати її тіло землі. Тобто нема кого поховати і до якої могили прийти помолитись.

21

Окрім цієї проблемної теми ми почули ще одну – полонені. Враження від розповідей хлопців, які були у неволі, напрочуд емоційно сильні.  Ми хотіли, щоб їх почули і про них знали. Це спонукало нас розповісти всій Україні, а також поза її межами про дві болючі теми – полонені та зниклі безвісті під час війни на Сході України. Звісно ж, години фільму замало, аби максимально повно та правдиво розкрити цю проблематику, але ми спробували.

Роботу над кінострічкою ми розпочали у травні 2018 року. Впродовж п’яти місяців ми активно працювали. Своїх майбутніх героїв ми шукали через Фейсбук, для цього зробили допис на своїй сторінці у соціальній мережі. На щастя, на нього відгукнулись батьки, які досі розшукують своїх синів.

Тож, головними героями фільму стали родичі зниклих безвісті, які до сьогодні не полишають надії на скоре повернення близьких. До стрічки увійшли й розповіді військових та цивільних, чоловіків та жінок, які пережили нелюдські тортури під час полону. Також ми звернулись за фаховим коментарем до представників «Червоного хреста» і до психологів, долучили й судмедекспертів та учасників гуманітарного проекту Збройних Сил України “Евакуація 200”, а також волонтерів.

Привертання уваги до доль бійців і цивільних, які пройшли жорстоке та нелюдське поводження на непідконтрольній території, зазнали серйозних психологічних травм — один із напрямків сюжету фільму. Коментарі дають як чоловіки, так і жінки. На жаль, ставлення до жінок у полоні не менш жорстоке, ніж до чоловіків. Зібрані докази та показання свідків вказують на те, що деякі злочини, вчинені на сході під час військового конфлікту, цілком можуть бути кваліфіковані як злочини проти людяності.

Я не психолог, але під час розмови з нашими героями відчула, що їм необхідна психологічна підтримка. І це також проблема. Тож сподіваємось, що найближчим часом держава посилить свою діяльність щодо відновлення психологічного здоров’я.

До подальшої роботи нас стимулює і той факт, що уся наша доказова база, яку ми збирали готуючи документальний фільм, може лягти в основу суду, який колись врешті-решт буде над Путіним та його маріонетками. Ми безумовно раді, що можемо долучитись до перемоги справедливості», – зазначила Катерина Стрельченко.

Прем’єра фільму відбулась 10 жовтня у Дніпрі. Зараз триває некомерційний тур по всій Україні. Автори  планують охопити 26 українських міст. Зокрема, цей тиждень вони подорожують по західному регіону країни. Сьогодні фільм везуть у Мукачево, завтра в Ужгород, потім 21 – Дрогобич. Прем’єрний показ у Львові відбудеться вже 22 листопада у «Довженко центрі», що на Сихові. Опісля команда попрямує до Вінниці, Івано-Франківська, Чернівців, Рівного, Харкова, Запоріжжя, Миколаєва, Херсона тощо.

Усі покази тримаються на ентузіазмі місцевих активістів. У коментарі директорЛКП «Довженко центр» Марта Іванишин розповіла, що прем’єра документального фільму «Вірю. Чекаю. Молюся» запланована на четвер.

“Ми швидко знайшли спільну мову з авторами стрічки. Адже «Довженко-центр» – завжди відкритий до соціально важливих ініціатив, а також сприяє популяризації українського кіно. Хочу нагадати, що показ фільму відбудеться 22 листопада о 19.00 абсолютно безкоштовно і ми готові розмістити у залі 750 глядачів.

Як відомо, маємо таку традицію – залишатись після показів та обговорювати побачене. Тож, сподіваємось почути фітбек від гостей прем’єрного показу та духовно підтримати тих, хто постраждав внаслідок подій на Сході України”.

Заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко додав, що “цей тиждень – це дати початку Революції Гідності. Це правильний час для такого фільму, оскільки це час, який змушує задумуватися».

Джерело: Гал-інфо