Християнський театр «Еммануїл» імені Кароля Войтили у Львові святкує річницю творчої діяльності

Святий Станіслав Костка з`являється і випроваджує людей, що ховаються у підвалах Азовсталі – цей зворушливий театральний сюжет є мотивом вистави «Бог тебе почує», яку виконує християнський театр «Еммануїл» імені Кароля Войтили у Львові.

Виставу показали польською мовою у Польщі та Україні, висловлюючи вдячність за велику допомогу та підтримку поляків, яку досвідчили мільйони українців. Святий Станіслав показаний як «Польський Янгол», а вистава вдячності була показана під час святкування річниці діяльності театру «Еммануїл».

Свою першу виставу театр поставив 15 березня 2001 року. Заснувала його вчителька Жанна Горай, сценаристка і режисер. Багато років театр діяв при п`ятидесятницькій спільноті «Джерело життя». В репертуарі були євангелічні вистави, п’єси про Мартіна Лютера, боротьбу за свободу України, Голокост, блаженного Климентія (Шептицького). Духовний пошук керівниці та акторів скерував театр до римо-католицького костелу. Захоплені постаттю Івана Павла ІІ, вони знайшли свій дім у львівській парафії, де він є патроном.

В 2021 році трупа отримала від Архиєпископа Мечислава Мокшицького титул «Театр імені Кароля Войтили». Після такої почесної номінації театр під час конференції Єпископату України поставив п’єсу «Іван Павло ІІ в барці над нами пливе». Одну із головних ролей грав настоятель парафії о. Григорій Драус, а в епізоді про папського секретаря показано самого ж справжнього секретаря, Архиєпископа Мечислава Мокшицького. Різні версії вистави про св. Йоана Павла ІІ остаточно сформували католицьку ідентичність театру.

Театр знаний також як в`язничний, бо від самого початку працює у карних закладах. Відвідав буквально всі в`язниці України, а також більшість карних закладів Польщі. Бувало й так, що до участі у виставі залучали також самих в`язнів, проводячи з ними кількаразові репетиції.

Театр «Еммануїл» часто виступає у військових закладах, останнім часом – у реабілітаційних центрах для солдатів, яким ампутували ноги та руки.

За 22-літню діяльність театр виступав близько двох тисяч разів, показуючи понад 40 вистав власного авторства. Театр провадить спеціалізовані денні табори для дітей та молоді на канікулах. Зараз педагоги, які творять театр, заснували ромську школу для переселенців – дітей та дорослих.

Під час святкування річниці також виступив театр «Госпітальєри», який заснувала одна із акторок театру «Еммануїл». В ньому беруть участь хворі із психоневрологічної лікарні. Також польський театр «Зелена жабка» показав виставу для дітей.

З нагоди річниці діяльності театру Архиєпископ Мечислав Мокшицький надіслав його учасникам лист-привітання. У ньому процитував духівника Кароля Войтили С. К. Норвіда: «Краса спонукає до праці, а праця до воскресіння». Архиєпископ написав: «З таким натхненням Кароль Войтила знайшов своє місце діяльності у темні часи війни, вибрав зброю Слова, яке захищало від падіння в безнадію. Радію, що сьогодні театр, названий його іменем, подібно приносить надію військовим, переселенцям, тим, хто ослаб духовно через війну. Виразним словом, крізь театр, вони знаходять свою частку в Милосерді від Бога і Вітчизни».

Джерело: Львівська Архідієцезія РКЦ

Фото – Анастасія Трохимчук.
Текст – о. Григорій Драус