Ікону Львівської Богородиці сьогодні вшановують у Свято-Покровському соборі ПЦУ

Сьогодні, 10 травня 2020 року, в Львівському Свято-Покровському кафедральному соборі ПЦУ у Львові вшановують ікону Божої Матері Львівська Одигитрія-Провідниця. Про це повідомив на своїй фб-сторінці, клірик собору, священик Артемій Бабленюк.

“У четверту неділю після Пасхи вшановуємо пам’ять Львівської ікони Божої Матері, копія якої знаходиться в нашому Свято-Покровському кафедральному соборі міста Львова. Щирі вітання всім і нехай заступництво Пресвятої Богородиці буде над всіма нами!”

Ікона Львівської Богородиці є однією з найцікавіших пам’яток української церковної культури. Богородиця Одигітрія упродовж всієї історії благословляла Своєю присутністю громаду Львова – Православну, оскільки була написана у традиції православного іконописця, Католицьку, адже з часу освячення у Латинському кафедральному соборі маємо першу задокументовану її дату, Вірменську Апостольську, оскільки упродовж тривалого часу вірменські архієпископи зберігали святиню. Символічним є і те, що й сьогодні до образу молитовно звертаються представники усіх конфесій, а копії та списки ікони поширені у храмах різних релігійних громад міста.

Історія датування та зберігання цієї ікони – багатогранна. Борис Возницький вважав часом народження ікони – ХІV cт. За його твердженнями, ікона була перенесена з однієї із львівських церков до латинської катедри через пожежу в місті 1527 р. За часів латинського архієпископа Яна Соліковського образ був переданий вірменам. Відтоді він зберігався у вірменському соборі до ХХ ст. Після Другої світової війни ікона на певний період зникла з поля зору, і у 1984 році була викуплена від приватної особи до фондів Львівської картинної галереї.

Урочисте вшанування Львівського образу Пресвятої Богородиці відбулось у травні 2011 року – Патріархом Філаретом та єпископатом УПЦ КП. З того часу оригінальна ікона зберігалася у каплиці Палацу Потоцьких, де перед іконою проводили богослужіння священики УГКЦ. Сьогодні ікона зберігається в музеї «Івана Георгія Пінзеля» на площі Митній. Одну із копій ікони Львівської Богородиці було виставлено до вшанування у храмі свв. Ольги і Єлизавети на вул. Городоцькій.

Упродовж останніх десятиліть численні відвідувачі галереї різних конфесій, що молилися перед іконою, засвідчили факти чудесних зцілень.

 

Молитва перед іконою Божої Матері
Львівська Одигитрія-Провідниця
О, Діво Божественна і нині Небесная, як ми висловимо все те, чим обдарована Ти? Як прославимо Тебе – Скарбнице слави? І сама пам’ять про Тебе освятила тих, хто пам’ятає. І саме прагнення до Тебе освятило розум осяяних, відразу піднявши його до Божественної висоти. Через Тебе просвітлюється душевне око. Через Тебе осяюється дух натхненням Божественного Духа. Тому що Ти стала Управителькою і Сукупністю благодатних дарувань. Не в тому розумінні, щоб зберігати це за Собою, але для того щоб весь Всесвіт наповнити благодаттю. Тому що Той, хто має невичерпні скарбниці призначається заради розподілу їх: бо ж для чого тоді Він зберігав би те багатство захованим, якщо воно не зменшується? Тому то щедро подай всім людям Твоїм, всьому насліддю Твоєму милість і Твої дари. О, Владичице! Розірви кайдани закованих! Бо Ти бачиш якими і скількома бідами ми обтяжені: і особистими, і чужими; і внутрішніми, і зовнішніми. Твоєю силою перетвори це все на краще: народ наш примири і пом’якши їхні серця, а тих, хто нападає на нас, подібно до диких звірів, прожени. Град наш Лева, усі села і міста краю Галицького збережи. Простягни омофор Твоєї благодаті над Україною нашою та над народом її. Зрівняй з нашими стражданнями Твою допомогу і зцілення, даруючи душам і тілам рясну благодать, потрібну для всього. І якби ми не вмістили її, вчини нас більш здібними для того, щоб вмістити, і відміряй таким чином, щоб Твоєю благодаттю будучи спасенні і зміцненні, ми славили Предвічне Слово, що з Тебе заради нас втілилося, з Безначальним Його Отцем і Животворчим Духом, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь!