Львівський музей історії релігії запрошує на відкриття виставки «Йосафат Кунцевич: феномен пам’яті», присвяченої 400-річчю мученицької смерті святого. Відвідувачі матимуть нагоду побачити унікальні документи і матеріали часів священномученика.
Про це Музей розповідає на своїй фейсбук-сторінці.
Експозиція дасть можливість детальніше пізнати постать святого священномученика Йосафата, уродженця українського міста Володимира, ченця Чину святого Василія Великого, єпископа Київської Унійної митрополії. Це буде актуально в ювілейному році, яким, зокрема, Українська греко-католицька церква вшановує 400-ліття мучеництва відомого діяча часів Унії, що був беатифікований 1643 року, а 1867-го Папа Пій IX проголосив його святим.
Як зазначають в Музеї, виставка знайомить із «географією святого», його сучасниками, ідеями, які він поширював; особлива увага присвячена містам Вільно (Литва), де пройшли основні роки його духовного становлення і діяльності та Полоцьку (Білорусь), де він став архиєпископом. Окремий розділ розповість історію порятунку мощів Йосафата, які протягом багатьох років, починаючи із ХVІІ століття, мандрували містами Європи і, нарешті, в XX столітті упокоїлись у Папській базиліці апостола Петра, що у Ватикані.
В основі виставки – оригінальні пам’ятки з фондів Музею груп металу, живопису, фотографії, нумізматики, тканини. Відвідувачі побачать ікону «Богородиця-Заступниця Львова» (початок XVII століття), де серед святих-покровителів міста є зображення Йосафата (Кунцевича), хоругву, релікварії, покрівець на чашу з мощами святого, стародруки: «Апокрисис» (1598 рік), «Служебник» (1740 рік), «Богогласник» (1805 рік). Доповнять виставку інформаційні стенди з ілюстраціями, які розповідають про місця і міста, пов’язані з іменем Йосафата. Іконографія ХХ століття відображена у творах Антона Монастирського, Олени Кульчицької, Василя Конаш-Конашевича.
Кураторка виставки – Наталія Матлашенко, завідувачка експозиційного відділу «Історія УГКЦ» ЛМІР.
Відкриття виставки відбудеться 13 листопада 2023 року о 16:00 у Львівському музеї історії релігії (м. Львів, пл. Музейна, 1). Виставка триватиме до середини січня 2024 року.
Також читайте: Орест Малиць: «Коли я був школярем, то боявся в цей музей ходити»
Прихований скарб Сходу у серці Львова: буддійська колекція Івана Гречка