«Коли святі усміхаються»? — львів’янам презентують виставку староданіх народних ікон

12357020_10154004509700579_3547570082648174502_o (1)У Львівському національному музеї  ім. А. Шептицького ( проспект  Свободи, 20)  11 грудня відкриється виставка  народних ікон. Аби глядач міг оглянути ікону, що датована XIX-XX століттям, реставратори працювали понад рік. Сьогодні музейники готують до експозиції близько двох сотень ікон.

Задум влаштувати таку виставку народився ще п’ять років тому. У музеї мріяли вповні показати народну хатню ікону мальовану на дошці, до якої молилися на Буковині, Гуцульщині та Покутті. Майстри, яких в той час називали по-простому «богомазами», крім хатніх, іноді творили ще й церковні речі.

На експозиції можна буде навчитися розрізняти з першого погляду ікону за «місцем народження».

«На гуцульських іконах майже завжди репертуар буде обмежений: це Богородиця, розп’яття та святий Миколай. Іноді може бути ще святий Юрій з Богородицею. На Буковині іконографічний репертуар значно більший: крім Богородиці, розп’яття та Миколая, маємо святу Варвару, рідкісну святу Доменіку, Параскеву, Юрія, Івана Златоустого, Василія Великого, Костянтина, Олену», — уточнив куратор виставки Роман Зілінко.

Ці ікони – з фондів Національного музею, а також позичені для експозиції з музею «Шевченківський гай», з Львівської духовної семінарії, у студитів, і ще з приватних колекцій. Деякі з них ще у 1930-их роках минулого століття Іларіон Свєнціцький, перший директор Національного музею, вже показував люду.

Кожна з ікон пройшла реставрацію. Виявилося, що серед них є й такі, які пережили своє перемалювання. Їх теж можна буде побачити на виставці.

Музейники так надихнулися народним іконописом, що з його героями – тобто святими – створили навіть ролик.

За матеріалами: zaxid.net