«Львів паломницький – місто доброти та духовного оновлення»

      Мета паломницького туру: відвідання духовних святинь міста Львова та Львівщини, де знаходяться дуже багато церковкостелівстарих костелів, зануритись у атмосферу їх святості;  доторкнутися до божественного, змінити себе, віднайти духовний спокій, пережити щось неповторне та дивовижне. 

  Запрошуємо Вас стати учасником паломницького туру, який пропонує Вам зазирнути в історичне минуле українського народу, доторкнутись до духовних святинь Львова та Львівщини, яка славиться Чудотворними Іконами, мощами святих та блаженних, цілющими джерелами, які допомагають віруючій людині оздоровитись, віднайти душевний спокій та краще пізнати себе. 

День 1  

ЛЬВІВ

       Паломницький тур розпочинається із міста Львова, який за кількістю сакральних пам’ятків ( а їх близько 120) можна назвати сакральним містом. Львів –   єдине у світі де представлені три архідієнції: римо-католицька, греко-католицька та вірменська Тут на Вас чекають відвідини численних церков міста, які   славляться своєю історією, легендами, Чудотворними іконами, мощами святих та блаженних .

            Об’єкти маршруту: Церква Св. Андрія Первозванного  (Свята Літургія) –  Успенська православна церква та каплиця Трьох святителів – Колишній Домініканський костел (Храм св. Євхаристії) – костел Св. Петра і Павла (по коротка розповідь про основні приваби Площі Ринок) – Латинський кафедральний костелВірменська апостольська церкваПам’ятник Святому Юрію Змієборцю (по дорозі ознайомлення із Львівським Оперним театром) – Архикатедра́льний собо́р Свято́го Ю́раКостел Ольги та Єлизаветти

Після екскурсії  обід.

Костел Св. Антонія Падуанського – Це́рква Свято́го Микола́я  – церква Параскеви П’ятниці – Храм та монастир Святого Онуфрія

Об’єкти маршруту

Ставши учасником туру, Ви зможете взяти участь  у Святій Літургії у Церкві ап. Андрія Первозванного (колишній костел Бернардинів, зараз греко-католицький храм)  в якій в якій знаходиться коронована ікона Деревнянської Богородиці, акт коронування якої 27 червня 2001року  здійснив під час Служби Божої Папа Іван Павло ІІ. Сьогодні до ікони Деревнянської Богородиці горнуться тисячі побожних людей з молитвами-благаннями і молитвами-подяками за ласки Пресвятої Богородиці, які сходять на всіх, хто з вірою і надією приходить до Неї. 

Храм славиться ще однією  реліквією – мощами свого духовного покровителя апостола Андрія Первозванного, які привіз із Рима єпископ Іриней (Білик), канонік Папської базиліки Санта Марія Маджоре у Ватикані.  А ще,  Костел ордену монахів-бернардинів – історико – архітектурна пам’ятка, яка  має найгарніший у Львові інтер’єр із дерев’яними позолоченими вівтарями та єдиною відомою на території Західної України келією з розписом. 

Тут Ви відвідаєте так званий «Бернарденгарден» — сад бернардинів, який утворився під стінами монастиря з боку вулиці Валової у 2000-х роках. Ви станете відвідувачем різноманітних виставок та презентацій, які на території вулиці, проводять організації та «Музей Ідей»,   що оселився у частині підвалів монастиря. 

Вздовж маршруту Ви матимете змогу відвідати численні  храми різних конфесій, помолитись до Чудотворних ікон, якими славляться храми, а також ознайомитись з історією їх створення та унікальністю архітектурного стилю XVIII ст: 

Успенську православну церкву та каплицю Трьох святителів збудовану  у 15911629 рр. за планом Павла Римлянина, за участю Войцеха Капіноса і Амвросія Прихильного, на замовлення Львівського братства. У церкві збереглися пам’ятки мистецтва XVII–XVIII ст. Найцінніші з них — ікони страсного циклу, які залишилися від первісного Успенського іконостаса 1630–1638.

Паломники, відвідуючи Храм  складають свої щирі молитви та прохання до чудотворної ікони Ставропігійної  та мощей святих Пантелеймона, Меркурія, Іова Почаївського та святої Анастасії Царгородської, які знаходяться у Храмі. 

 Церкву Пресвятої Євхаристії (колишній — костел Божого Тіла і монастир домініканців) — греко-католицька церкву у центральній частиніЛьвова, у зоні всесвітньої спадщини ЮНЕСКОпам’ятку архітектури національного значення.один з найгарніших храмів Львова у стилі бароко, який вражає містичним пафосом та неповторною історією, яка ознайомить Вас із  причиною появи перших домініканців у Львові. 

Під час паломницького туру Ви відвідаєте нещодавно відкритий храм (після 65 років закриття) – колишній костел Св. Петра і Павла ордену єзуїтів (XVII ст.) – першу пам’ятку стилю бароко у Львові. Його інтер’єр вабить своєю неповторністю та красою. У Храмі зберігаються хрести з часточками Хреста Господнього,а також вівтар із високохудожнім розп’яттям Ісуса Христа – цінною пам’яткою дерев’яного зодчества XVII ст. 

Серед скульптур Храму — біблійні персонажі з музичними інструментами:

  • цар Давид — з лірою
  • Свята Цецилія з органчиком
  • дві фігури тримають мандоліну та флейту і їх вважають музами.

   Ансамбль   Латинського кафедрального костелу католицьку  базиліку, головний храм Львівської архідієцезії Римо-Католицької Церкви на Катедральній площі у ЛьвовіУкраїна. Відвідувачі Храму приходять сюди, щоб помолитися до   чудотворної ікони Божої матері Ласкавої, (1598 р.), перед якою 1656 р. польський король Ян Казимир склав урочисті обітниці, обираючи Богородицю Королевою Польщі. Після коронації ікони у 1776 р. храм отримав статус Санктуарію Матері Божої Милосердної, а від 1949 р. –  також і Санктуарію Божого Милосердя. Окрім того, в окремій каплиці храму є копія ікони Ченстоховської Богородиці. Тут Ви відвідаєте ренесансні каплиці Кампіанів та Боїмів зі скульптурою Ісуса Христа Скорботного. 

Вірменську апостольську церкву – єдиний храм Вірменської апостольської церкви в Західній Україні. До 1945 кафедральний собор Львівської вірменсько-католицької архієпархії, а з 2000 – Української єпархії Вірменської апостольської церкви. Тут Ви зможете оглянути вмуровану в стіну епітафію патріарха Вірменії Стефана V, що помер у Львові у 1551 році. Патріарх зображений в повний зріст. Нагробок є найдавнішим із збережених такого типу рельєфів у Львові. Частина церкви побудована ще в XІV ст. із типово східними рисами; пам’ятку архітектури національного значення у Львові, що належить до Світової спадщини ЮНЕСКО

        Продовженням  туристично – паломницького туру є  Пам’ятник Святому Юрію Змієборцю – святого мученика і воїна, патрона візантійських імператорів, а пізніше і руських (українських) князів, зокрема князів Коріятовичів, який сьогодні вважаєтьсяє покровителем України.  Монумент височіє перед сучасною спорудою Міністерства внутрішніх справ України і відзначає пам’ять усіх загиблих в боротьбі із злочинністю.

    Архикатедра́льний собо́р Свято́го Ю́ра,  який розташований на Святоюрській горі та є головною святинею українських греко-католиків. Храм відомий Теребовлянською чудотворною іконою Пресвятої Богородиці (XVII ст.).  Сюди її перевезено, рятуючи від турецьких нападів, з подільського містечка Теребовлі у 1674 р.  Від грудня 2005 р. у соборі виставлено для вшанування копію Туринської Плащаниці (теж своєрідної нерукотворної ікони – відбитку на полотні скривавленого тіла Ісуса Христа, покладеного до гробу). У світі серед усіх зареєстрованих і благословенних Папою Римським копій Туринської Плащаниці ця є восьмою, виготовлено її спеціально для України. Відвідавши собор,  Ви ознайомитесь із численними визначними історичними та мистецькими пам’ятками різного часу, зокрема такими, що належать до найважливіших і найрепрезентативніших для своєї епохи. Недаремно Собор з 1998 року Собор разом із Ансамблем історичного центру Львова належить до Світової спадщини ЮНЕСКО. А ще Тут Ви станете свідком дзвіниці Собору святого Юра — найстаріший в Україні дзвін, вилитий, згідно з написом на ньому, 1341 року.

А ще у Вас буде можливість відвідати найвеличнішу та найвищу будівлю в місті, висотою 88 м.  – українську греко-католицьку церкву – Костел Ольги та Єлизаветти та дізнатись цікаву історію про те, чому його називають храмом львівських залізничників. 

Обід  

Костел Св. Антонія Падуанського

           Костел Св. Антонія Падуанського –  римо-католицький храм, пам’ятка барокової архітектури.  Костел св. Антонія від червня 1995 р. має статус Санктуарію св. Антонія Падуанського – ікона святого міститься у головному вівтарі. У храмі збереглось 5 пізньобарокових вівтарів виготовлених приблизно у 1740-х роках та  двосекційний орга́н, виготовлений 1937 року – наймолодший з органів Львова. 

          Це́рква Свято́го Микола́я — українська православна церква Київського патріархату, пам’ятка архітектури національного значення, один із найдавніших храмів Галицьких Земель міста Львова.  В княжій Свято-Миколаївській церкві м. Львова знаходиться:

  Чудотворна ікона XVII століття “Всецариця”, яка  привезена зі святої гори Афон.  Чудотворна Ікона перебуває біля східної колони собору Афонської Ватопедської обителі. Ікона прославилася чудесними зціленнями хворих на рак.  У кивоті також вміщений єлей із лампади, що безперестанно горить перед оригіналом чудотворної ікони. 

           давній кипарисовий хрест, походження якого пов’язують із прибуттям до Львова східних патріархів Іоакима або Ієремії;

          старовинний мощовик з мощами св. Миколая та ікона Божої Матері «Одигитрія» пензля Федора Сеньковича поч. ХVІІ ст. 

      ікона Св. Спиридона Триміфунтського Чудотврця з частичкою взуття святителя.

              Церква Параскеви П’ятниці – українська-православна церква, Київського патріархату.

        Паломники, які братимуть участь у турі мають змогу поклонитись реліквіям, які  зберігається в стародавній львівській церкві Параскеви П’ятниці, зокрема помолитись до шанованого образу  Кохавинської Божої Матері та давнього хреста-мощовика з часткою Святого Животворчого Древа Господнього. Церква Святої Параскеви П’ятниці – одна з найстаріших у Львові і була збудована ще за княжих часів. 

Далі по маршруту на Вас чекають:

         відвідини Храму та монастиря Святого Онуфрія – української греко-католицької церкви,  пам’ятки XVI-XIX століть, яка займає визначне місце в українській історії та культурі;

      Тут Ви зможете  дізнатись про історію проживання у монастирі Івана Федорова – «друкаря книг перед тим небачених», який у 1574 році надрукував першу в Україні книгу «Апостол» у друкарні, яка до 1615 року містилася у монастирі, а також відвідати його могилу, яка знаходиться  на цвинтарі біля монастиря,   оглянути  бібліотеку, архів і невеликий музей, старовинні портрети, якими славиться монастир.

2 День

Львів – Борислав – Самбір – Лаврів – Львів

        Церква Св. Анни (Борислав)Церкві Різдва Пресвятої Богородиці  – костел Усікновення голови св. Йоана Хрестителя  – Площа Ринок (Самбір) – Лаврівський монастир  (Лаврів) – Вернісаж (Львів)

              Протягом наступного дня туристично-паломницького туру учасники відвідають місто Борислав –  єдине місто в світі, яке розташоване на промисловому нафтогазовому та озокеритному родовищі з численними джерелами мінеральних і лікувальних вод. 

Щодня місто приймає численних туристів, які приїжджають сюди з метою відвідати Церкву Св. Анни у Бориславі – одну з пам’яток архітектури місцевого значення – споруджену у 1900 р. як римо-католицький костел.  Церва носить статус  унікальної святині у світі, яку ще називають Скарбницею Божих Благодатей. 

            Якщо у Вас хворі очі Ви з вірою можете приступити до капсули, де покояться часточки святого Йосафата.

        Святий священомученик Йосафат оздоровлює хворих на очі. Є задокументовано 40 випадків цілковитого зцілення від повної сліпоти, 

Ще у двох капсулах знаходяться мощі святих з Лемківщини і Гуцульщини. 

       Якщо хтось щось загубив і ніяк не може віднайти, приходить помолитися до святого Антонія Падевського. 

        І це ще не весь перелік мощей святих,  адже у Церкві знаходиться понад півтисячі мощів різних святих, що робить її єдиною унікальною святинею у світі. 

            Відвідання даної святині та приступання до святих мощей є поштовхом до навернення та дороговказом до святості, спричинюються до зцілень, навернень та приречень до богопосвятного життя прочан. Для паломників тут представлено 187 реліквій, а найціннішу можна побачити переважно на великі свята чи коли до церкви приводять важкохворих — це мощовик, де зібрані 54 реліквії, пов’язані із життям Ісуса Христа. 

         Далі по маршруту запрошуємо Вас відвідати старовинне галицьке місто Самбір, яке привертає увагу сотень вірних, які приїжджають у Храм Різдва Пресвятої Богородиці.  Протягом двох століть (за винятком незначного періоду на початку Першої світової війни та радянських часів) у храмі Різдва Пресвятої Богородиці зберігається ікона Матері Божої, яка плакала кривавими сльозами упродовж дев’яти місяців і 1727 р. була проголошена чудотворною. Напередодні Першої світової війни ікона знову заплакала, її плач тривав дев’ять днів. Папа Римський Пій ХІ завдяки клопотанням о. Ф. Рабія дав дозвіл на коронацію Самбірської чудотворної ікони Пресвятої Богородиці (урочистість відбулася 28 серпня 1928 р.). 

          Самбірська церква зберігає ще одну реліквію – мощі св. Валентина, якого стратили у 269 р. за те, що попри заборону римського імператора Юлія Клавдія ІІ таємно вінчав закоханих. Автентичність мощів (фрагмент черепа та кілька кісточок) підтверджує документ Папи Римського від 1759 року.

     Окрім цього тут Ви матимете змогу помолитись у костелі Усікновення голови св. Йоана Хрестителя.

         А ще Ви зможете оглянути  площу Ринок і Ратушу, ознаку того, що в місті свого часу чинним було магдебурзьке право. 

        Наступною зупинкою паломницького маршруту буде Лаврівський Святоонуфріївський монастир .  Тут на Вас чекає: 

 

          огляд  Лаврівського монастиря, який розташований  в мальовничій місцевості серед Карпат, з незвичайною цілющою аурою . Монастир вважається   одним з найстаріших і найшанованіших в Україні (1270р.) 

      Унікальним є те, що в Онуфріївській лаврі свого часу зберігалася частина мощей святого Онуфрія. Це було єдине місце зберігання його мощей у Східній Європі (інші частини зберігались у КонстантинополіРимі та Брауншвейзі). Мощі були втрачені під час татарських набігів XVI ст.

Лаврівський є найдавнішим монастирем Святого Онуфрія в Україні, з якого цей культ швидко поширився в Галичині (ЛьвівПідгірціДобромиль) та далі на схід.

     Також тут Ви почуєте цікаву розповідь про  поховання у монастирі князя Лева, в честь якого назване місто Львів. 

        Після цього на Вас чекає смачний обід в їдальні монастиря. 

          У Лаврівському монастирі було поховано відомих духовних і світських людей, серед яких Київський православний митрополит Антоній Винницький, Перемишильські греко-католицькі єпископи Інокентій та Юрій Винницькі, Єрусалимський митрополит Макарій Лігаріда, молдовські господарі – Костянтин Басараб і Стефан Петричайка. З двору є вхід у крипту, де Ви зможете побачити деякі поховання.

          На території монастиря Ви зможете напитися цілющої води із чудотворного  джерела, та оглянути дерево, на стовбурі якого видно силует Діви Марії, поряд стоїть фігурка Матері Божої.

          Бажаючі можуть взяти участь у Хресній Дорозі, яка знаходиться поблизу лісу.               

           Після приїзду до Львова на паломників чекає екскурсія Вернісажем – тематичним стихійним ринком Львова, де паломники матимуть змогу придбати сувенірну продукцію ікони, картини, художні  виробів, сувеніри, антикваріат .

Вільний час.

День 3 

Львів – Страдч – Крехів – Жовква – Львів

Об’єкти маршруту 

Храм Успіння Пресвятої Богородиці –  Монастирські печери (Страдч) – Монастир Василіан XVII (с. Крехів) –  Дерев’яна церква Святої Трійці  – собор Святого Лаврентія – Василіанський монастир – оборонна синагога – Королівський Замок (Жовква)

   Запрошуємо Вас відвідати одне із унікальних священних міст Львівщини, яке входить в основу розмаїття християнських святинь всієї України.  Страдч – святе місце, яке для віруючої християнської душі має не тільки велике пізнавальне, а в першу чергу − духовне значення. Тут Ви матимете можливість:

        Взяти участь у Святій Літургії у храмі Успіння Пресвятої Богородиці, якій відповідною папською постановою наділений повним відпустом на кожен день у році (за участь у Службі Божій). Тільки деякі церкви у світі мають такий великий привілей. 

Парафіяльний храм має не лише духовну, але й мистецьку цінність, бо тут знаходяться: 

копія чудотворної ікони Матері Божої Нерушимої Стіни, 

запрестольна ікона Успіння Пресвятої Богородиці, роботи одного з талановитих учнів творчої школи Холодного, 

дві ікони намісного ряду іконостасу – Ісуса Христа з відкритим Серцем та Матері Божої Неустанної Помочі, які належать до художнього доробку Антона Манастирського, а розпис іконостасу був виконаний рукою Олекси Новаківського.

        взяти участь у Хресній дорозі.  Завдяки зусиллям і старанням о. Миколи Вояковського на Святій Страдецькій Горі, як місце Смутку, Терпіння і Скорботи була встановлена Хресна Дорога, якій Святіший Отець Папа Римський Пій ХІ своєю грамотою з 1936 року надав статус Єрусалимської (з Єрусалимськими відпустами). Це означає, що участь в Страдецькій Хресній Дорозі прирівнюється за своїми ласками і заслугами до участі в Єрусалимському Хресному Ході, яким колись проходив Господь наш Ісус Христос.

       відвідати могили блаженного священномученика Миколая Конрада і блаженного мученика Володимира Прийми. Перший з них був професором історії філософії і соціології довоєнної Львівської Богословської Академії. З приходом більшовиків на терени Галичини Блаженніший Митрополит Андрей Шептицький призначив о. Миколу парохом у селі Страдч, а Володимир Прийма – дякував у місцевій церкві і був регентом парафіяльного хору. 

  Заглянути до монастирських печер, загальною  довжиною ходів — понад 270 м.  Ще задовго до виникнення княжого Львова і інших славетних галицьких міст, тут лунали слова молитви до Господа Бога, Пресвятої Богородиці, відправлялися Божественні Літургії, Молебні та інші богослужіння. В майже незміненому вигляді цей унікальний на всю Україну печерний монастирський комплекс зберігся до наших днів. Без жодних перебільшень, тільки на прикладі Страдча можна по-справжньому відчути і уявити, як виглядало первісне подвижницьке монаше життя на теренах нашої Батьківщини. В більшості інших святих українських місць таких, як Києво-Печерська Лавра, чи Почаїв в результаті пізніших чисельних добудов і перебудов місцеві монастирські печери втратили свій первісний вигляд і там дещо загубився дух старовини. 

   попросити Божої  ласки біля кам’яного хреста ХІ століття

оглянути кам’яний стілець для сповіді, витесаний з каменю престол, за яким, у заглиблені горіло вічне світло. 

Тут згорьовані людські душі і серця шукають Божої підтримки і розв’язку нелегких життєвих і духовних ситуацій. Господь Бог є милосердним і люблячим Небесним Батьком і Він радо приходить на допомогу до своїх дітей.

        Окрім цього,  паломники зможуть відвідати:

Крехівський монастир святого Миколая Отців Василіян  –  пам’ятку архітектури національного значення 17 — 18 століть. Монастир славився своїми чудотворними іконами, яких у Крехові було чотири: три ікони Богородиці (одна з Верхрати) та ікона святого Миколая Великого.

Верхратську чудотворну ікону Богородиці із скасуванням василіянського монастиря у Верхраті 1808 року урочисто було перенесено до монастиря отців-василіян у Крехові. Тут продовжували здійснюватися чуда.

        Сьогодні у Храмі паломники можуть:

   вклонитися Чудотврній Іконі Пречистої Діви Марії та Чудотворній  іконі Св. Миколая, яку привезли ще засновники монастиря  ігумен Йоїл і Сильвестр.

           набрати  цілющої води із Джерела – ще однієї святині монастиря.  Легенда говорить, що джерело забило на цьому місці, коли одній богомільній жінці тут явилося видіння Богородиці. 

Жовква

         Завершити туристично-паломницький маршрут пропонуємо королівським містом Жовквою , зараз другим  після Львова гарне місто в області. 

Тут збереглися:

        Дерев’яна церква Святої Трійці з унікальним різьбленим іконостасом XVII століття, яка входить до спадщини ЮНЕСКО. 

           У церкві Ви маєте змогу побачити п’ятиярусний іконостас, що налічує приблизно 50 ікон.               

           В іконописі втілено новаторський пошук — образи святих наділені елементами українського типажу.

           Окрім цього Ви паломники відвідають:

            величний собор Святого Лаврентія, мавзолей, де покояться Станіслав Жолкевський, його дружина зі сином, родина Даниловичів, батько короля Якуб Собєський, королевичі, державні секретарі, настоятелі, меценати храму. За кількістю і значимістю поховань видатних діячів Польської держави костел часто називають «Малим Вавелем».

           Монастир отців Василіан, який  бере свій початок у 1612 році – тоді почали будувати церкву Серця Христового. Храмом опікувався польський король Ян ІІІ Собєський. У 1691 році він привіз сюди мощі Святого Івана. Недалеко від вівтаря у Храмі паломники зможуть пристати до нетлінних останків мученика святого Партенія (†250), котрі у 1783 привезли з Відня. Вони замінили мощі Івана Сучавського, котрі повернули Сучаві на вимогу тамтешніх мешканців.

         Домініканський монастир (Храм Св. вм. Йосафата), який належить Львівській архієпархії Греко-Католицької Церкви, так само як і храм, що носить тепер ім’я Святого великомученика Йосафата. У монастирі містилася чудотворна ікона Богородиці, нині перевезена до Варшави.

         Церкву святих апостолів Петра і Павла – збудовану протягом 1991—93 років. У храмі зберігаються мощі первомученика Стефана, мученика Парфенія, преподобних Іова та Амфілохія Почаївських, котрі вмонтовані в ікони святих. Храм належить Українській православній церкві Московського патріархату.

            Після відвідин Василіанського монастиря, Ви зможете оглянути:

 Оборонну синагогу, яка  відома у всьому світі. І не тільки тим, що її занесли у список Нью-Йоркського фонду світових пам’яток «100 пам’яток світу, що перебувають у загрозливому стані», завдяки чому у 2000 розпочалася реставрація і у майбутньому тут буде Єврейський центр Галичини. Відома вона тим, що на її манір будують синагоги в інших містах. Зокрема, до прикладу, у Тель-Авіві збудували декілька таких «жовківських синагог».

           Королівський замок  – засновником Жовкви С.Жолкевським у 1594 р., будувався до 1606 р. Павлом Щасливим. На території замку розташований музей  «Жовківський замок», адвокатською  контора, осередки кількох політичних партій, Туристичний інформаційний центр.

           Основна частина експозиції музею — давні малюнки, гравюри та фотографії, проте експонуються й зброя, предмети побуту, скульптури. Ще два зали музею експонують змінні виставки. 

Факультативно можна запропонувати тур 2 дня, поєднавши святі місця:

        Львів – Страдч – Самбір – Борислав (124 км, тривалість маршруту – 2 год15 хв.) – пропозицій даного напрямку не зустрічались.