Львів’ян запрошують молитовно та музично вшанувати пам’ять Патріарха УАПЦ Димитрія (Ярему)

У четвер, 25 лютого, у день упокоєння Патріарха Димитрія, о 8.00 год. у храмі свв. апп. Петра і Павла (вул. Личаківська, 82а) відбудеться Архиєрейська Літургія, яку очолить Блаженніший Макарій, Митрополит Київський і всієї України.

А у неділю, 28 лютого, в Будинку органної та камерної музики (вул. Степана Бандери, 8) відбудеться вечір пам’яті Патріарха УАПЦ Димитрія (Яреми) «Життя, просвітлене Христом», присвячений 100-річчю від дня його народження. Початок о 18.30 год. Вхід вільний.

Організатори: Благодійний фонд ім. Патріярха Димитрія, Львівська єпархія УАПЦ, Львівське ставропігійне братство св. ап. Андрія Первозваного. Виступатимуть хор церкви свв. апп. Петра і Павла у Львові та хор «Ставрос» Львівського ставропігійного братства св. ап. Андрія Первозваного, хор «Гомін», а також капела бандуристів ЛНУ ім. Івана Франка «Зоряниця». Під час вечора звучатимуть музичні та поетичні твори Патріарха, а з доповідями про його духовне і мистецьке життя виступлять близькі родичі та друзі.

Довідка:

Патріарх-Димитрій-Ярема-УАПЦПатріарх Димитрій (у мирі: Володимир Васильович Ярема, 9.12.1915-25.02.2000) – видатний церковний і культурний діяч, Патріарх Київський і всієї України Української автокефальної православної церкви. Народився у селi Глiдне Березівського повіту на півночі Сяніцької землі (тепер Кросненське воєводство у Польщі). У 1931-1938 рр. навчався малярства у Львовi в художника Павла Ковжуна. Також вивчав теорiю музики, сольфеджiо, диригування, засновував хори.

3 серпня 1947 р. був висвячений архиєпископом Макарієм (Оксіюком) на диякона, а 10 серпня 1947 р. – на священика. Деякий час навчався (заочно) в Ленінградській духовній академії, але, з огляду на національні переконання, був відрахований. Служив спершу на сільських парафiях Львiвщини, згодом – у Львові. Відмовлявся співпрацювати з органами безпеки. На початку 1989 р. звернувся з листом до митрополита Фiларета (Денисенка), екзарха Російської Церкви в Україні, з закликом до реабілітації національних Церков, підтримки Церквою визвольних прагнень українського народу.

9 серпня 1989 року протопресвітер Володимир Ярема проголосив вихід Петропавлівської парафії Львова (у якій служив із 1969 р.) з-під юрисдикції Московського Патріархату та входження її до складу Української автокефальної православної церкви. У вересні 1993 року Другий помiсний собор УАПЦ обрав його патрiархом Київським i всiєї України з іменем Димитрій. Протягом свого патрiаршого служiння Патріарх Димитрiй вiдвiдав усi єпархiї УАПЦ в Українi, а також США і Польщу. Охоче проповiдував у рiзних суспiльних середовищах. Виявляв постiйну турботу про налагодження мiжцерковних стосункiв i творення єдиної Помiсної Церкви в Українi. Постiйно дбав про розвиток церковного мистецтва на засадах нацiональної традицiї, про воцерковлення української молодi та iнтелiгенцiї.

Автор численних праць, пов’язаних з проблемами суспiльного служiння Церкви (послання до християн України «На порозi 2000 року», цикл послань «Розмови про страшне сьогодення», статтi в газетах «Наша вiра», «Успенська вежа»), iсторiєю iконопису в Українi. Видав книгу «Дивний свiт iкон» (Львiв: Логос, 1994). Пiдготував i подав до друку двотомну монографiю з iсторiї iконопису.

Помер Патрiарх Київський i всiєї України Димитрiй (Ярема) 25 лютого 2000 р., похований поруч із мурами рідного храму свв. Петра і Павла у Львові. У 2008 р. Львівська міська рада присвоїла родині Яремів, яка веде свій рід від Патріарха Димитрія, спеціальну відзнаку – «Шляхетна львівська родина».