Синагога «Золота роза» кінця 16 століття – цінна пам’ятка єврейської культурної спадщини у місті Львові. Будівля була знищена у результаті вибуху під час німецької окупації. У 2007 році на території пам’ятки проводились розкопки. Також вона включена до затвердженої урядом у 1999 році програми відтворення видатних пам’яток історії та культури України.
Нагадаємо, південно-східному куті середмістя проживала єврейська громада. Квартал формувався при нинішній вулиці Федорова (між вулицями Староєврейською та Руською). Із західного боку квартал закінчувався високим муром при вулиці Сербській.
«Серцем» кварталу була синагога. Певний час у невеличкому єврейському кварталі їх було аж дві. Стара міська божниця стояла якраз напроти арсеналу з 1555 до 1798 року. Відомо, що будівля була кам’яна, невеликих розмірів. Тому в 1580 р. голова єврейської громади Ісак Нахманович викупив у міста площу і побудував на цьому ґрунті власний будинок (вул. Федорова, 27) та приватну родинну синагогу. Синагога дістала назву «Турей Захав» або «Золоті ворота». Саме на ділянку в єврейському кварталі зазіхали ченці-єзуїти. Євреї відстояли свою божницю. За легендою, цьому сприяла невістка Нахмановича Роза. Чи то від її імені, чи від великої мозаїчної розети, викладеної на підлозі храму, в народі синагогу назвали «Золота Роза».
«Золоту Розу» збудував архітектор Павло Щасливий в 1582 р. В інтер’єрі синагога мала чотирикутний зал з готичними склепіннями, прикрашений ренесансовою скульптурою та вівтар при східній стіні у вигляді кам’яного багатоярусного порталу. Споруда була цікава тим, що при готичних конструкціях мала ренесансову декорацію. Ще довший час після смерті Нахмановича синагога належала його спадкоємцям, тільки в 1604 р. вона стала головною міською єврейською божницею. В ній знаходились книги хронік общини, Тора і скарбниця. До неї перенесли кагальний суд, школу і бібліотеку.
Читайте також: «Реконструкцію львівської Синагоги розпочато».
Синагога була духовним осередком єврейської дільниці. Тут відбувалися не тільки молитви, але й всякі збори й наради, вибори старшини, тут відбувався єврейський суд, — засуджені відбували кари у в’язниці при синагозі.
Отже, у невеличкому щільно забудованому кварталі стало дві синагоги: Стара та «Золота Роза». В 1799 р. на місці Старої побудовано Велику міську синагогу. Її назва відповідала розмірам: це була досить масивна споруда. Обидві святині зруйновані в часи Другої світової війни. По Великій не залишилося навіть сліду, а від чудової ренесансної божниці зберігся фрагмент її північної стіни, дбайливо відновлений і законсервований реставраторами.
Крім житлових будинків та синагоги у єврейському кварталі були шпиталь, лазня, дім мудрості Бет Гамідраш, цвинтар та торгові ятки.
За матеріалами «Lviv 1256».