“Молитва до Митрополита. Софія”. Мистецько-документальний проект триває у музеї Олени Кульчицької

У художньо-меморіальному музеї Олени Кульчицької триває мистецько-документальний проект “Молитва до Митрополита. Софія”.

«Молитва до Митрополита. Софія» – мистецько-документальний проект, що має на меті привернути увагу до визначної історичної постаті графині Софії з Фредрів Шептицької (1837-1904), письменниці, художниці, дружини графа Івана Шептицького (1836-1912), матері, яка подарувала нашому народові доброго Пастиря і духовного провідника, майбутнього главу Греко-католицької церкви-Великого Митрополита Андрея Шептицького (1865–1944) та ігумена архимандрита Унівської Лаври, священномученика Климентія Шептицького (1877-1939).

В останні дестиліття вийшло друком декілька вагомих видань, що розкривають літературний талант Софії Шептицької, а саме її спогади «Молодість і покликання о.Романа Шептицького» (Львів,1994) та « Графиня Софія з Фредрів Шептицька. Твори» (Львів,2004), яким завдячуємо поверненню цього імені в історію української літератури. Виставка, яка представлена у залах Художньо-меморіального музею Олени Кульчицької (відділі Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького), репрезентує цей проект для широкого загалу. На експозиції зібрані унікальні твори сучасних митців, які у різножанрових композиціях відтворили образ графині Софії Шептицької, меморіальні світлини Софії та її родини, а також матеріали біографічного характеру та оформлені у літературні тексти враження людей, які відкрили для себе шляхетну вдачу цієї жінки. Над створенням мистецької колекції працювали знані львівські митці, а саме Петро Сипняк, Оксана Тріска-Романів, Тарас Лозинський, Володимир Богуславський, Остап Лозинський, Василь Заблоцький, Віталій Гайдар, Теодозій Салій, Вікторія Шатковська, Любов Лебідь-Коровай, Олександр Гончарук, Марія Гупало та закарпатець Адріан Косо.

Окрасою колекції є і графіка світлої пам’яті Богдана Сороки із зображенням Собору святого Юра, осідку галицьких митрополитів. До слова, згадані автори брали участь і в першому мистецькому проекті, а саме «Молитва до Митрополита. Таємниці старої Лаври», який був присвячений і презентував історію Свято-Іванівської Лаври, що розташована на пагорбах львівського скансену – Львівського музею архітектури та побуту у Львові імені Климентія Шептицького.

Метою проекту було також привернути увагу і до сучасного стану цієї пам’ятки, що потребувала і надалі потребує коштів на відродження. У межах цієї акції було представлено у світлинах та документах матеріали про історію Лаври та її засновників, які зібрав та науково опрацював настоятель отець д-р. Юстин Бойко. Проект складався з трьох мистецько-концертних сезонів, учасниками яких були такі славетні музичні колективи, як «Піккардійська Терція», хорова капела «Дударик», композитор і співак Віктор Морозов та гурт “ББ Галичина”. На трьох аукціонах було продано 76 мистецьких творів, а кошти було передано настоятелю о Юстину і використано ним для придбання нової гонти для дерев’яних церков Свято- Іванівської Лаври, а також частину коштів було долучено для реставрації фресок в адміністративному корпусі музею та для встановлення пам’ятного кам’яного хреста у Скнилові, на згадку про місце, де знаходилася Скнилівська Лавра св. Антонія Печерського-перша обитель монахів Студійського Уставу УГКЦ, заснована Андреєм Шептицьким. Проект «Софія» урочисто відкрив митрополит Ігор Возьняк 27 січня 2019 року у Львівській духовній семінарії Святого Духа. Відкриття завершилося концертом, у якому брали участь Львівська державна академічна чоловіча хорова капела «Дударик», оперна співачка провідних Европейських сцен Софія Соловій і оркестр Львівської Духовної семінарії Святого Духа. Мистецька колекція «Софія» буде подорожувати виставковими залами музеїв західних областей України, її побачать і на Яворівщині, де прожила свій вік Софія Шептицька і привела на світ сімох синів, і життя кожного з них, ще вимагає пізнання і дослідження. Відвідувачі зможуть відкрити для себе величну постать матері Митрополита Андрея, яка серцем зрозуміла Провидіння Боже для життя сина. «В усьому, що вона відчувала, про що думала, що робила, і в тому,що писала «любов світиться». І яскравістю своєю освітлює її постать. Пам’ять про неї не згасла разом з її життям, а всім нам, що залишилися, накреслює ясну дорогу до небес», зазначає у передмові до книжки її літературних творів проф. С. Тарновський. Автор проекту Олена Білоус Куратор виставки Любов Кость