25 лютого 2023 року відбулася VIII Всецерковна проща монашества УГКЦ. Цьогоріч богопосвячені особи молилися відразу у двох локаціях – у містах Ярослав (Польща) та Новояворівськ (Україна). Про це інформує Депаратамент інформації УГКЦ.
Гасло цьогорічної прощі: «Ось чому, мавши це служіння, ми не втрачаємо відваги (ІІ Кор. 4, 1), щоб захищати невинних, боронити правду, обстоювати Богом священну людську гідність».
Як розповів у коментарі для Департаменту інформації УГКЦ екзарх Одеський, голова Патріаршої комісії у справах монашества владика Михайло Бубній, особливість цьогорічної прощі була в тому, що вона фактично збіглася з річницею повномасштабного вторгнення росії в Україну.
«Це була особлива нагода дякувати Богові за те, що „Україна стоїть, Україна бореться і Україна молиться!“. Ми фактично перейняли естафету від молитовного марафону УГКЦ, який проводила наша Церква день перед цим. Ще одна особливість — вона була міжнародною, бо проходила одночасно у двох локаціях — у м. Новояворівську (Україна) та м. Ярославі (Польщі)», — прокоментував подію для Департаменту інформації УГКЦ екзарх Одеський Михаїл, голова Патріаршої комісії у справах монашества. Метою прощі, за його словами, було згуртувати богопосвячених осіб нашої Церкви для спільної молитви за перемогу України.
Сестра Магдалина (Витвицька), заступниця голови Патріаршої комісії у справах монашества, розповіла про символізм цьогорічної прощі у двох локаціях: «Минулого року наша проща відбувалася у Запоріжжі, на кордоні України, на якому почалася війна. Цього року ми хочемо символ двох кордонів висвітлити в інший спосіб. Наша молитва сьогодні звершується по обидва боки кордону України з Польщею, де служить багато нашого монашества. Нашою програмою ми охоплюємо молитвою кордон України в найближчих точках — у Краківці та Хотинці, так тримаємо його у своїх серцях у всій його протяжності, довкола цілої України. Також, будучи по різні боки кордону, ми охоплюємо всіх, кого війна розкидала по всьому світу, а також, хто залишився чи воює на фронті. Особливо ті сім’ї, які війна розділила».
Програма прощі була дзеркальною в обох локаціях. В Україні паломництво розпочалося Архиєрейською Божественною Літургією у храмі Святих верховних апостолів Петра і Павла отців-редемптористів у Новояворівську, яку звершив владика Михаїлу співслужінні екзарха Луцького Йосафата, єпископа Кам’янець-Подільського Івана, єпископа-помічника Сокальсько-Жовківської єпархії Петра та духовенства. Відтак у храмі відбулася конференція для монашества, яка об’єднала у прямому ефірі Новояворівськ і Ярослав. Головна тема доповідей, які виголосив о. роман Тереховський та богопосвячені особи ЧСВВ – «Життям засвідчили: „Та ми не з тих, що відступають“ (Євр. 10, 39)». Також під час конференції доповідачі розповідали про життя новомучеників і слуг Божих УГКЦ, зокрема о. Йосифа Заведяка, с. Моніки Полянської, Мар’яна Галана, о. Павла Олінського, Порфирія Луцика, Віталія Байрака, процеси беатифікації та канонізації яких тривають.
В рамках прощі богопосвячені особи також побували у Святопокровському монастирі сестер ЧСВВ у Яворові, де молилися перед чудотворною іконою Яворівської Матері Божої. Для монашества було підготовлена презентація історії служіння сестер Чину святого Василія Великого у Яворові та знайомство з історією чудотворної ікони, яка кілька раз вціліла від пожежі. Як наголосили сестри, і сьогодні чимало людей приходить свідчити про вислухані молитви за заступництвом Яворівської ікони. Завершилася VIII Всецерковна проща монашества УГКЦ в Україні Молебнем до Богородиці в селищі Краківець, де монахів-паломників на чолі із владикою Михаїлом зустрів настоятель храму о. Ярослав Заричанський і тутешні мешканці.
У Польщі проща монашества, у якій взяли участь переважно сестри-монахині з різних згромаджень, розпочалася Архиєрейською Літургією, яку звершив єпископ-емерит владика Петро (Крик) у храмі Преображення Господнього УГКЦ м. Ярослав у співслужінні духовенства. Відтак прочани в Ярославі єдналися у спільній конференції з монашеством у Новояворівську.
Також учасники прощі відвідали с. Млини, де на могилі о. Михайла Вербицького, автора гімну України, було звершено панахиду за нього та всіх, хто загинув унаслідок повномасштабної війни. Після панахиди богопосвячені особли заспівали Гімн України на могилі автора його мелодії.
Завершуючи паломництво, група богопосвячених осіб відвідала старовинну церкву XVII століття Різдва Пресвятої Богородиці у с. Хотинець, де було звершено Молебень до Пресвятої Богородиці.