Митрополит Димитрій (Рудюк): «Подія Різдва Богородиці сповіщає відродження людства”

Сьогодні християни східного обряду відзначають свято Різдва Пресвятої Богородиці. З цієї нагоди ми поспілкувалися із Митрополитом Львівським і Сокальським ПЦУ, Високопреосвященним Владикою Димитрієм про цінність цього свята, його актуальність у житті сучасних християн, а також про те, чого нас навчає цей празник.

-Чому важливо  відзначати свято Різдва Пресвятої Богородиці? У чому особлива цінність цього свята? Чого саме, воно нас навчає, як сучасних християн?

Мені здається, що найкраще на першу частину питання відповісти словами преподобного Іоана Дамаскіна, який стверджує, що сьогодні, тобто в цей день свята, початок спасіння світу. І хоча до Різдва Христового ще залишалося добрих півтора десятки років, ми вже в народженні Діви Марії бачимо промінчик світла. Людину спасає не Сама народжена сьогодні Діва, але Той, Хто йде, Той, Хто народиться від Неї – Христос Спаситель. Тому спочатку шануємо і прославляємо вибраний Ковчег Спасіння – Діву Марію, яка народила нам Спасителя, бо Саме через Неї сталося наше визволення. Без Неї пришестя у цей світ Христа було б неможливим. За словом Миколи Кавасили спочатку: «Істинне Світло, воплочений в Її утробі був ввірений одній Діві, а вже чере Неї і всім нам». Тому значення цього дня для християнина завжди буде актуальним, бо подія Різдва Богородиці наперед сповістила і досі сповіщає відродження людства, вона напередвизначила визволення й викуплення, повернення до благодатного життя з Богом старого Адама, ця подія проклала нам шлях до благодаті, до Самого Бога.    

-Відколи свято Різдва Пресвятої Богородиці почали святкувати?

Вказівку на це свято ми знаходимо в IV ст., коли рівноапостольна і благочестива Олена, мати рівноапостольного Костянтина, збудувала на честь преславного Різдва Богородиці храм. У V ст. про свято Різдва Діви Марії згадується в служебнику Геласія. Згодом з′являються деякі піснеспіви на честь цього свята, авторами яких були Анатолій Константинопольський, св. Григорій Двоєслов, Римський,  св. Андрій Критський, св. Іоан Дамаскін, Герман Константинопольський та ін. Ось так можна ствердно сказати, що з давніх-давен це свято прославляється і ублажається серед народів християнських.

   –Чи є у Святому Письмі згадки про це свято?

Протягом більше аніж двох тисячоліть Церква зберігає розповідь про народження Божої Матері у своїй живій пам′яті – Священному Переданні. Відтак, ви не зустрінете розповіді про подію народження Богоматері в канонічних Євангеліях, і напевно тому, що ці Євангелія розповідають про Різдво Христа Спасителя. Окрім цих свідчень величного пришестя в світ Христа Спасителя, ми ще маємо в євангелиста Луки розповідь про народження найбільшого із пророків Іоана Хрестителя. Однак, нам не треба так побиватися тим, що канонічні Євангелії нам не дають спомину про подію народження Діви Марії. Деяке світло на такий стан речей проливає нам розповідь про Різдво Марії апокриф «Протоєвангелія Якова» та ін джерела, з яких Церква черпала знання про з′яву на цей світ Богородиці, але не включила з різних причин в канон книг Священного Писання.    

-Як гадаєте, чому в Україні так багато храмів на честь Різдва Богородиці?

На це дуже легко відповісти, якщо заглянути в нашу прадавню українську церковну історію. Очевидно, що першу кам′яну церкву Десятинну просвітитель України-Руси князь Володимир Великий збудував на честь Різдва Богородиці. Якщо ж ми щодо першого Десятинного храму не знаходимо так багато аргументів, то точно знаємо, що Свята Софія Київська точно була посвячена на честь цього величного свята – Різдва Богородиці. Храми на честь Святої Софії – Премудрості Божої, тобто на честь Різдва Богородиці, були збудовані в найбільших церковних центрах Руси. Згодом церкви Різдва Богородиці стали будувати повсюдно, особливо багато їх в українській землі і по всій Галичині. Очевидно це пов′язано ще із релігійними соціально-побутовими традиціями нашого народу. Свято Різдва Богородиці називають в народі Другою Пречистою.

-Що віряни мусять знати про цей день? Про що памятати?

По-перше шанувати Божу Матір і прославляти Її чесне народження від благочестивих батьків Йоакима і Анни, які народили дитя в глибокій старості. Сину Божому, Який народився від Діви Марії, приємно, коли прославляють і величають Його Пречисту Матір, тому треба йти до храму, брати участь у Літургії, у святкових відправах. Особливо шанується цей день у Святій Софії Київській, бо це престол. У нас в м. Кам′янці-Бузькій в храмі Різдва Богородиці знаходиться чудотворний образ Богородиці Кам′янко-Струмилової, шанування якого нещодавно відновлено саме в цей день.    

-Різдво Богородиці входить у число 12 церковних свят. Що надає цьому святу такого статусу?

Свято Різдва Богородиці є великим і дванадесятим з причини важливості події в домобудівництві нашого спасіння. Святкуючи Різдво Богородиці Церква і святі отці прославляють найвищу ступінь наближення Божества до благодатної єдності з людством, в особі Пречистої Діви Марії, яка народжується за обітницею Божою. Дочка свв. правв. Йоакима і Анни стає достойною Бога, праматері Єви виправленням і умістилищем Божественного Слова.

Фото із сайту “Релігійна правда”