Сьогодні історична мить – вперше Вселенський Патріарх, Перший серед Предстоятелів Церков, прибув до України, до нашої Помісної Церкви, вже як до Автокефальної, самостійної Церкви-Дочки. На території собору Святої Софії в м. Києві відбулася соборна Божественна Літургія, яку очолили два Предстоятелі, — Всесвятіший Вселенський Патріарх Варфоломій та Митрополит Київський і всієї України Епіфаній.
З батьківським словом до духовенства та вірян звернувся Митрополит Київський і всієї України Епіфаній, Предстоятель ПЦУ:
«Нині перед поглядом нашим велично красується собор святої Софії у Києві, священне місце всього українського народу та історична кафедра славних Київських Митрополитів. Але від початку ці прекрасні склепіння і куполи, мозаїки і розписи були нічим іншим, як камінням і піском. Лише творчий дар і премудрість, пізнання та праця тисячі будівничих, піднесли із землі у височину небес цей храм.
Ці роздуми спонукають нас сьогодні, у ці дні, коли наш народ відзначає 30-ліття Незалежності нашої Держави, духовними очима поглянути на історію, зазирнути за її тканину, у глибину сутності та вічних сенсів. Наша історія – це жива і неперервна тканина, і за премудрим задумом Бога Творця з безлічі ниток-справ унікальних особистостей сплітається ціле полотно. Безперечно, кожен із нас є свобідний у своїй волі, маючи вибір. Однак і ця свобода теж премудрим помислом Божим вплітається у загальний задум Творця.
Те, що донедавна здавалося би мрією, сьогодні стало реальністю. Те, що було лише задумом, втілилося у життя. Те, чого прагнули покоління, стало для нас можливістю, – ми маємо Незалежну Державу, ми маємо Помісну Автокефальну Православну Церкву, ми маємо благословення нашої Матері-Церкви Константинопольської Вселенського Патріархату, зберігаючи непорушно єдність святої Церкви, самостійно, як Автокефальна і незалежно керована Церква, самостійно розбудовуючи її, для створення кращих можливостей та пізнання нами та нашими співвітчизниками істини та досягнення спасіння. Видимою ознакою втілення цієї єдності і спільності є Божественна Літургія, яку ми звершуємо нині. У Таїнстві Євхаристії ми єднаємося з Богом, а також єднаємося одне з одним, як містичне, таємниче та Боголюдське тіло Церкви. Кожен із нас залишається особистістю, але всі разом ми набуваємо нової якості буття, стаючи єдиним цілим, переходячи від тимчасового та обмеженого до вічного, як каміння та інші матеріали цього величного собору святої Софії.
Дорогі браття і сестри! Сьогодні справді історичний день – вперше Вселенський Патріарх, Перший серед Предстоятелів Церков, прибув до України, до нашої Помісної Церкви, як до Автокефальної, до зрілої Церкви, належно-самостійної Церкви-дочки. Своєю молитвою і благословенням, соборною Літургією Вселенський Патріарх Варфоломій благословляє наші досягнення, надихаючи нас самостійно, але не егоїстично розбудовувати своє життя, як батьки благословляють і надихають на добрі справи своїх дорослих та самостійних дітей. Ми від серця вдячні Його Всесвятості Вселенському Патріарху Варфоломію та нашій Матері-Церкві за дари та благодіяння, які протягом століть історії були нашими предками і нами отримані – від дару прийняття істини та спасительної Православної віри, прийнятої у княжі часи через хрещення Руси-України до дарування Томосу про автокефалію, який перегортає сторінку минулих розділень, поневолення та стверджує нашу свободу бути Помісною Православною Церквою. Крізь плетіння тканини історії, ми бачимо премудрий задум Творця, бачимо Його благословення, допомогу і натхнення кожному зокрема, і всім нам разом рухатися вперед шляхом правди до спасіння та вічного буття. Тож у ці особливі дні духовного піднесення, святкуючи, як Церква та народ, складаємо подяку Богові за всі Його благодіяння для наших предків та для нас. Просимо Творця у час грядущий надихати нас любов’ю, мудрістю та зміцнювати наші сили, щоби ми могли належним чином бути і надалі співпрацівниками Божими, щоби ми будували дім нашої Держави і нашої помісної Церкви на камені правди, насолоджуючись плодами доброї праці. Боже, Великий, Єдиний, нам Україну храни!».
Підготувала Юліана Лавриш
Фото – Фейсбук-сторінка «У ритмі Православ’я»