«Надалі благословлятиму нарід на добрі діла»: двадцять п’ять років тому відійшов до вічності Митрополит Володимир (Стернюк)

29 вересня 2022 року виповнюється 25 років із дня відходу до вічності Архиєпископа і Митрополита Володимира (Стернюка) – місцеблюстителя Глави Української Греко-Католицької Церкви протягом 1972–1991 років.

Відомі, чи не найбільш цитовані, слова Митрополита найяскравіше характеризують усе його життя: «Бог не вимагає від людини більше, ніж вона здатна зробити в межах людських можливостей. Бог благословляє ті труди і терпіння, що приносять людям спасіння душ. Я стараюсь працювати, як можу, і надалі благословлятиму народ на добрі діла».

Непересічна постать, що мужньо провадила катакомбну Церкву крізь останні десятиліття існування Радянського Союзу і засвідчила її воскресення – саме Митрополит Володимир ціною арештів, обшуків та переслідувань своєю присутністю – як ієрарха – в Україні уможливив збереження апостольської спадкоємності УГКЦ, а відтак – процес виходу з підпілля й розбудови церковних структур наприкінці 80-х років минулого століття. А навесні 1991 року, передавши свої обов’язки очільника Церкви Патріархові Мирославові Іванові (Любачівському), продовжив своє скромне невтомне служіння аж до відходу до вічності 29 вересня 1997 і спочив у крипті Собору святого Юра. 

Про яскравий життєвий шлях Митрополита Володимира запрошуємо дізнатися із матеріалу Євгена Гулюка:

Бібліотекар, фельдшер, бухгалтер, охоронець і священик, або 7 цікавих фактів про Владику Володимира (Стернюка)

Життя Митрополита також висвітлене у кількох документальних фільмах, які розкажуть про його роль у збереженні та відродженні Української Греко-Католицької Церкви, різнобічну діяльність та довголітнє жертовне служіння.

«Ціною власного життя»

Документальний фільм розповідає про життя і служіння Владики Володимира (Стернюка), який протягом 20 років очолював переслідувану УГКЦ в Україні. В основі фільму – спогади самого Митрополита Володимира, інтерв’ю його співбратів та вихованців з часів підпілля, архівні відеоматеріали періоду відродження УГКЦ. Стрічка завершується документальними кадрами похорону владики Володимира 2.10.1997 р.

Фільм студії «Собор» 1997 р. Автор сценарію – Оксана Гайова.

Нову редакцію та відновлення фільму здійснено у 2004-2005 роках Місією «Постуляційний Центр беатифікації й канонізації святих УГКЦ». Стрічка входить до серії документальних фільмів «Подвижники Віри Христової», присвячених історії УГКЦ у ХХ столітті.

 

«Володимир Стернюк: служіння в підпіллі» 

Стрічка із циклу документальних фільмів, присвячених долі УГКЦ у XX столітті. У фільмі зібрані свідчення близьких співробітників Кир Володимира, його вихованців-священиків з підпільної семінарії, підпільного єпископа УГКЦ Юліана (Вороновського). Віднайдено двох свідків, які перебували в одній камері з майбутнім єпископом, під час його ув’язнення у 1947 році, записане інтерв’ю з викладачем медичного училища, в якому навчався Митрополит Володимир після повернення із заслання.

Режисер: Андрій Стаськів

Виробництво: Рекламно-продюсерський центр «Стар-ТВ» та Львівської Архиєпархії УГКЦ

 

 

Митрополит Володимир дає інтерв’ю закордонним журналістам, описує стан УГКЦ на початку 1990-х, пригадує часи переслідування та пояснює, як Церква витривала у підпіллі. Архиєпископ також розповідає про ставлення до Російської Православної Церкви і звинувачення УГКЦ в націоналізмі.

Відео 1991 р. з архіву телестудії «Собор». Голос за кадром – доктор Андрій Сороковський. Інтерв’ю записано для документального фільму «Вітаю Тебе Український народе» (http://goo.gl/m9z3SE). Опубліковано в лютому 2014 р., з нагоди 25-ліття виходу УГКЦ з підпілля та 107-ї річниці від народження митроп. Володимира Стернюка.

Відеомонтаж Тараса Бабенчука

Підготувала Марія Цьомик