Непересічною подією цьогоріч є випуск Видавництвом УКУ довгоочікуваного плоду тривалої праці Інституту історії Церкви Українського католицького університету – альбому «Переслідувані за Правду», що через світлини, документи, спогади, уривки зі свідчень очевидців розкриває трагічну, але водночас героїчну історію українських греко-католиків у ХХ ст.
Це книга про людей, які у важких історичних обставинах залишилися вірними Церкві і своїм життям спричинилися до її збереження та відродження. Цим виданням Інститут історії Церкви УКУ запрошує до глибшого пізнання історії Греко-Католицької Церкви та життєвої долі окремих її членів, віддаючи шану всім тим, хто щедро ділився з Інститутом своїми свідченнями (інтерв’ю), спогадами, ілюстраціями, документами, музейними експонатами. Частина світлин публікується вперше. Видання адресоване широкому колу читачів.
Крім того, альбом знайомить читача з непростою історією українських греко-католиків Галицької митрополії (включно із західною частиною Перемишльської єпархії, яка після Другої світової війни опинилася в межах Польської Народної Республіки) та Мукачівської єпархії у 1921-1991 роках, а також із допомогою, яку світове українство надало для відновлення прав Української Греко-Католицької Церкви, переслідуваної в Радянському Союзі.
П’ять тематично-хронологічних розділів альбому дають уявлення про те, як греко-католики жили у міжвоєнний період; як були поставлені сталінським режимом поза законом і позбавлені не лише своїх єпископів, храмів, але й права на вільне сповідування своєї віри; як, будучи «переслідуваними за Правду», змогли вистояти й зберегти свою Церкву, а з часом і вибороти її легалізацію.
«Вглядаючись в обличчя на фото в цьому альбомі, варто постійно пам’ятати, що перед нами не далекі історичні персонажі, обдаровані унікальними здатностями до духовної боротьби, а звичайні люди, наші сучасники й недавні попередники. У складних обставинах, коли вибір між життям і смертю, гідністю і зрадою був не теоретичним, а реальним, вони змогли дати свою радикальну, творчу та життєдайну відповідь. Таким чином звичайні ставали надзвичайними», – пише у передмові до видання Владика Борис (Ґудзяк), УГКЦ.
Особливу увагу зосереджено на періоді катакомбної Церкви (1946-1989), з акцентом на горизонтальному вимірі її життя. Широко представлено також діяльність глави УГКЦ, ісповідника віри кир Йосифа Сліпого, у Львові, у сталінських таборах, у Римі та серед українців діаспори.
В альбомі зібрано й укладено тематично в хронологічному порядку 440 світлин разом із поясненнями. Серед них є як авторські фото професійних митців, зокрема з колекції Лідії Михалюк-Сухі, так і аматорські знімки з домашніх архівів. Багато світлин публікуються вперше.
Таким чином кожен читач отримає унікальну нагоду відкрити для себе багато цікавих фактів та зрозуміти безліч речей, що обумовлювали такий непростий для цієї Церкви період XX століття, а новий альбом «Переслідувані за Правду» стане справжньою знахідкою для глибшого пізнання історії Греко-Католицької Церкви та життєвих доль окремих її членів.
Проголосувати за книгу можна на сайті Форуму видавців.
Альбом можна буде придбати у Видавництві УКУ або на цьогорічному Форумі видавців за акційною ціною.
За матеріалами: сайт «Інституту Історії Церкви УКУ».