о. Андрій Шестак: “Якщо заборонити Хелловін, то ним почнуть ще більше цікавитись”

Хелловін став один із комерційних та популярних свят у світі, зокрема і в Україні. Щороку напередодні свята прикрашають крамниці, продають хелловінську атрибутику,анонсують знижки і влаштовують костюмовані вечірки. Але вірян тривожить така увага до цієї події, яка не має нічого спільного із Днем всіх святих.  Чи дійсно несе Хелловін загрозу і як його відзначити  із дітьми, поділився з “Духовною величчю Львова” отець Андрій Шестак, директор Школи Журналістики та Комунікацій УКУ. 

-Чому Хелловін став  популярним в Україні?

-У глобалізованому світі Хелловін став брендом і комерцією. Закордоном до цього дня починають готуватися ще від серпня, закуповуючи  декорації і реквізити свята.  Хелловін – це про маркетинг, але  не про свято всіх померлих і всіх святих, яке присутнє в католицькій традиції. Чомусь всі сліпо відзначають Різдво, але мало хто пам’ятає, на честь кого ми його насправді святкуємо. Слід визнати: чим більше говоримо про Хелловін, тим більше це підсилює зацікавлення до цього свята. І жодні заборони не відвернуть уваги людей від цієї події, а навпаки. 

-Популярність цього свята викликає занепокоєння у вірян. Чи є причини для небезпеки?

-У Церкві висловлюють занепокоєння щодо святкування цієї події. Але себе як християнина потрібно запитати – що це свято означає для мене і навіщо його відзначати. Якщо це частина почитання злих сил, використання диявольських атрибутів і дотримання сатаністських обрядів  – тоді це суперечить християнству. Сьогодні в Україні існує лише форма свята, але не несе жодного змісту. Та натомість  цього ж дня віряни поминають всіх святих, а напередодні – всіх померлих.  Це не про злі чи добрі сили. Слово “Хелловін” означає надвечір’я всіх померлих. Але якщо ми до  Хелловіну ставимся із занепокоєнням, то так само треба обережно ставитись до свята Івана Купала, а ще більше до різдвяного вертепу, де переодягаються у різних персонажів, на кшталт Ірода і чорта. 

-Як батькам потрібно правильно  пояснити дітям про Хелловін?

-Тренд Хелловіну – вже невіддільний елемент нашого суспільства, якого не викорінити.  А  щороку він лише набуває обертів. В Україні зараз у Хелловін не вкладають окультний сенс поклоніння злу. Це брендовий хід корпорацій, щоб зацікавити  споживача. Однак будь-який продукт з хелловінською атрибутикою актуальний лише у жовтні. Прикраси на кшталт гарбуза зі свічкою нічого не означають, допоки немає антихристиянського сенсу.  Але ми можемо використати цей день в іншому значенні. Наприклад, це гарна нагода для батьків поговорити з дітьми про генеалогічне дерево, тобто про померлих родичів. 

-А який сенс у Дні всіх святих? Чому натомість про нього слід пам’ятати  і як відзначати?

-Життя великих людей, які слідували за Христом і прожили свої дні у святості, є добрим прикладом для вірян. Вони були героями свого часу в християнському контексті. Щодня у Церкві почитають окремого святого. Відтак у цей день ми поминаємо і наших близьких, які відійшли у вічність. Хоча вони і не були канонізованими, але в нашому розумінні рідні є також святими. Кожна близька людина, як відійшла у вічність,  залишається добрим прикладом для своїх дітей. Церква наголошує,  щоб ми у цей день особливо згадали про наших особистих святих з родинного кола. Але  якщо у своїй родині ми не маємо таких добрих прикладів для наслідування, то для цього згадуймо про всіх святих, які показали, що християнство – це  не пусте слово, а спосіб життя, який змінює на краще.

Розмовляла: Наталя Стареправо