Упродовж 18-19 вересня 2021 року, у Марійському духовному центрі «Зарваниця», відбувається щорічне військове паломництво. Як і минулого року, воно проходить в онлайн-режимі, тому багатотисячних військових зібрань не буде. Проте безпосередню участь в прощі все ж візьмуть представники капеланських структур, військовослужбовці Тернопільського гарнізону, ветерани, родичі загиблих. Заступник керівника Департаменту військового капеланства Патріаршої курії УГКЦ, один із організаторів прощі отець Андрій Зелінський погодився відповісти на декілька запитань.
Як виникла ідея проведення таких паломництв?
13 років тому Департамент душпастирювання силових структур (тепер Департамент військового капеланства Патріаршої Курії УГКЦ) вирішив організувати подію, на кшталт тієї, яка щорічно відбувається у Люрді і має на меті зцілити рани війни. Там зустрічаються військовослужбовці майже всіх країн світу, щоб спільною молитвою рухатись далі, будувати справедливий світ у мирі та злагоді. Ми вирішили для нашої Церкви також організувати схожий захід, який відбуватиметься щороку, тут у Зарваниці.
Скільки військових відвідали це відпустове місце за роки прощ?
До початку пандемії щороку прощу відвідувало близько 3 тисяч військовослужбовців. Якщо говорити загалом, то це приблизно 33 тисячі. Також завжди збиралися їхні родичі та родичі загиблих. Сьогодні, у зв’язку із карантинними заходами, ми змушені перейти в онлайн-формат.
Кожна проща має певне гасло і тематику, як їх обирають?
Щороку оргкомітет, який займається організацією військового паломництва, обирає основну тему, яка згодом і стає провідною темою для формування нашої християнської свідомості, формування військових капеланів, а також для нашої духовної поживи. Відповідно до теми, розробляють заходи, які відбуватимуться впродовж двох днів і служитимуть для її розкриття.
Що означає цьогорічне гасло «Бути поруч»?
Це гасло військового капеланства в Україні і в цих двох словах – місія кожного капелана. Бути поруч, аби прихилити саме небо до військовослужбовця. Отож впродовж наступних двох днів ми спільно будемо розмірковувати над суттю нашого покликання, над нашою здатністю бути поруч з людиною у військовому однострою.
Чому військовослужбовцю варто побувати на такій прощі?
До початку пандемії військовослужбовців щороку було все більше і більше. Вони приїжджали зі всієї України, з різних військових частин. Приїжджати варто, адже за ці роки проща стала майданчиком, де ми з одного боку молимось, разом розмірковуємо над нашим покликанням, а з іншого боку – ми також формуємо людей, озброюємо їх певними знаннями, механізмами, що забезпечують емоційну стійкість. Ми приділяємо багато уваги просвітницьким заходам. Під час прощі відбуваються лекції, зустрічі з психологами, ми формує тих, хто згодом формуватиме інших.
Підготувала Наталія Бельзецька