14 жовтня Церква відзначає свято Покрови Пресвятої Богородиці. Про історію свята Покрови Пресвятої Богородиці, про те, яке значення це свято мало для козаків, про те, у чому полягає символізм свята Покрови Пресвятої Богородиці для захисників і захисниць України, про те, як сьогодні, у час важких випробувань, по-особливому почитати Пресвяту Богородицю, розповідає клірик Свято-Покровського кафедрального собору ПЦУ отець Артемій Бабленюк.
Отче, розкажіть історію свята Покрови Пресвятої Богородиці. Звідки воно бере свій початок?
14 жовтня Православна Церква святкує велике свято Покрови Пресвятої Богородиці. Історія цього свята сягає сивої давнини. У 910 році за імператора Льва Мудрого в Царгороді лютувала страшна морова, від якої вмирало багато людей. Кордони держави були спустошені кочовими ордами. Військової сили не вистачало. Напередодні неділі, 1 (14) жовтня, в Царгороді, у Влахернській Церкві, де знаходилася риза Богоматері і Її пояс, перенесені з Палестини ще в п’ятому столітті, зібралось багато народу, і правилась скорботна всеношна. Народ молився слізно і гаряче, маючи, і покладаючи останню надію на Божу Матір. В храмі були два обранці Божі – Андрій Христа ради Юродивий і ученик його Епіфаній. О четвертій годині ночі Андрій молитвенно підняв очі до неба і побачив в повітрі Пресвяту Владичицю нашу Богородицю, осяяну небесним світлом, і оточену ангелами і сонмом святих. Також із нею входили Іоан Хреститель та улюблений ученик Христа апостол Іоан Богослов. Весь сонм святих оспівував її величність, і вона підійшла до вівтаря, де довго почала молитися Богові. Скінчивши молитву, Богоматір зняла своє головне покривало і простягла його над головами вірних, заступаючи людей від Божого гніву, від ворогів видимих і невидимих. Цим явленням засвідчила, що молитви були почуті Богом. І цей Покров Божої Матері зберіг місто від злої сили. Із того часу це свято почало світло відзначатися у Візантії. Слух про явлення Божої Матері у Влахернській церкві швидко розійшовся по всіх окраїнах держави. Морова пошесть припинилася. Ворожі війська відійшли від стін Царгороду. Слід підкреслити, що після падіння Константинополя, у 1453 році, свято Покрови Пресвятої Богородиці у Візантії перестало святкуватися, але в Україні-Русі стало одним із найбільш шанованих. До Богородиці прибігали українські князі, козаки та гетьмани. Дуже багато храмів будувалися на честь Славного Покрову. Особливо славні запорожці мали на Січі церкву в честь Покрова Пресвятої Богородиці. Козаки, ідучи у похід, завжди брали з собою образок Покрови, як священний оберіг. А століттями пізніше Українська Повстанська Армія проголосила свято Покрови своїм офіційним святом. Під час Другої світової війни бійці УПА, що вели бойові дії, як проти фашистів, так і проти смертоносних загонів НКВС, також шанували свято Покрови і відзначали його, як День Зброї. А саму Покрову вважали захисницею воїнів, що борються за честь і Незалежність України. Тож християни завжди вважали Богородицю своєю вірною і невтомною заступницею і дотепер просять у Цариці Небесної допомоги та захисту. Образ Покрови Пресвятої Богородиці, яким Вона покрила всіх людей у церкві, – це образ Її заступництва за нас грішних і безпомічних. Покров Божої Матері є виразом Її любові до людського роду. Це Її заступництво, завдяки якому прощаються наші гріхи, лікуються наші болі і печалі. Вона і до тепер простягає цей спасительний і чесний омофор над нашою землею.
На цю ж дату також припадають такі важливі для України свята, як День захисників і захисниць України і День Українського козацтва. Яке значення це свято мало для козаків?
Із минулого року ми святкуємо День захисників і захисниць України. «Немає більш шанованого свята на Запоріжжі, аніж Покрова Пресвятої Богородиці, – зауважував невідомий західноєвропейський мандрівник, що побував на Січі, – хіба, що свята на честь архістратига Михайла або Миколи Чудотворця могли посперечатися з Покровою…». Це свято дуже шановане в Київській Русі. Багато храмів було збудовано на його честь. А особливо свято Покрови Пресвятої Богородиці шанувалося українськими козаками, тому що вони, як воїни і люди вільні, які постійно боролися за свободу, були водночас досить віруючими людьми – православними християнами. Вони постійно мали уповання на Бога і вірили, що Він на їхньому боці, адже стояли за правду. І особливе шанування в них було Божої Матері, а саме свята Покрови Пресвятої Богородиці. Саме тому в усі козацькі часи головний храм у центрі Січі був на честь Покрови Пресвятої Богородиці – свято вважалося престольним для козаків. Козаки вірили, що, якщо Богородиця покривала своїм омофором людей в Константинополі, які боролися із ворогами, то, і, відповідно, Своїм Чесним омофором та своєю силою буде захищати і всіх їх, які борються за правду. Для козаків свято Покрови було найбільшим і дуже важливим святом. Цього дня в козаків відбувалися вибори нового отамана. Вони вірили, що свята Покрова охороняє їх, а Пресвяту Богородицю вважали своєю заступницею і покровителькою. Вони завжди вважали Покрову Пресвятої Богородиці своєю заступницею, і настільки вірили в силу Покрови Пресвятої Богородиці та щиро й урочисто відзначали свято Покрови, що це свято отримало назву Козацька Покрова. І також із недавніх часів, а саме із 1999 року, це свято в Україні ввійшло в ряд державних свят і відзначається, як День українського козацтва та із 2021 року «День захисників і захисниць України». За сучасних нелегких обставин життя українського народу так важливо просити Покрову Пресвятої Владичиці. Вона є заступницею наших воїнів, які захищають нас і борються за волю і незалежність держави. Адже уся наша історія свідчить про Її особливу любов до України, Вона не залишає нас і тепер, коли ми так потребуємо Її заступництва у Божого Сина. Тому із ревною молитвою, як до істинної Матері всіх християн, припадімо до Неї, благаючи спасіння і допомоги. Нехай Покров Божої Матері буде над усіма людьми, і особливо над тими, хто перебуває у бідах і небезпеках.
День захисників і захисниць України – наймолодше із трьох свят. У чому полягає символізм свята Покрови Пресвятої Богородиці для захисників і захисниць України?
Це свято ніби наймолодше, але його історія (духовне значення) сягає від початку Хрещення Руси-України 988 року. Бо, як наша українська земля збагатилася хрещенням Володимира, так із ним ми прийняли це свято. А пізніше, час від часу, як ми зазнавали утисків із боку варварів-москалів, так і шанування Покрову Пресвятої Богородиці оновлювалося. Із початку ми шанували історичну подію, яка відбулася у Константинополі, але пізніше ми почали самі бути учасниками благодаті, яка виливалася від Заступниці Роду Людського. Це і період козаків, період воїнів УПА, період всіх захисників Незалежної України. Пречиста Діва Владичиця є особливою заступницею для всіх, хто стоїть на боці правди. Особливий період в житті нашої країни – це сьогоднішній день, коли ворог напав, щоб знищити нашу державу. Але ми найперше надіємось на Бога і на Божу Матір, яка неодмінно захистить наш віруючий народ від навали московської орди.
У храмі, в якому ви служите, дуже часто заносять особливі молитви до Пресвятої Богородиці. Як сьогодні, у час важких випробувань, по-особливому почитати Пресвяту Богородицю?
Із Промислу Божого моє служіння проходить у Свято-Покровському кафедральному соборі міста Львова Львівсько-Сокальської єпархії Православної Церкви України. І в цьому храмі ми постійно возносимо особливі молитви до Божої Матері перед Її іконами Покрови, Львівської Одигитрії, Годувальниці, Знамення, Подільської. І найперше із щирим серцем звертаємось у проханнях, щоби заступництво Діви Марії було над нашими захисниками та всіма українцями. Ми повинні пам’ятати про те, що Пречиста Діва є постійною піклувальницею перед Своїм Сином Ісусом Христом за всіх нас. І ми повинні звертатися до Неї, як син чи дочка звертається до своєї матері. Розуміти, що вона чує нас і робить те, що корисне для нашого спасіння.
Підготувала Юліана Лавриш