О. Карапет Ґарібян про 30-річчя відновлення ВАЦ в Україні: “Віра гуртує вірменську громаду”

Цьогоріч, наші співвітчизники в Україні, відзначають 30-річчя відновлення діяльності Вірменської Церкви.  Вже з розпадом Радянського Союзу  з 1991 року в Україні офіційно зареєстровано єпархію Вірменської Апостольської Церкви. Як громада живе  сьогодні і які заходи планують з нагоди свята, поділився отець Карапет Ґарібян, духовний пастир вірменського кафедрального собору Пресвятої Богородиці у Львові.

За словами отця Карапета, на початку 90-х років, священники могли провести святу Літургію на церковному дворику, поруч із каплицею. Про підпільну діяльність священнослужителів не було і мови. Відразу з відновленням діяльності Вірменської Церкви в Україні, Католікос Ґареґін призначив священників на служіння в різних регіонах України. Відтак на місцях вже формували вірменські громади. 

Один з найдавніших вірменських храмів спорудили саме у Львові.  Кафедральний собор Успіння Пресвятої Богородиці, який освятили 1363 року,  став єпархіальним центром усіх вірмен в Русі, Валахії і Молдови. Сам же отець Карапет називає храм “перлиною” для світової вірменської громади. 

-Храм є унікальним і неповторним серед інших церков. Адже він автентичний своїми фресками та архітектурою. Тому, звісно, що про нього говорять і шанують за далекими межами України. Однак сьогодні вірменські архітектурні пам’ятки, зокрема храми, потребують збереження та відновлення, щоб ми могли передати ці надбання наступним поколінням, – ділиться отець Карапет.

Віра у житті вірмен посідає вагоме місце. За словами отця Карапета, громада гуртується навколо церкви.  Сьогодні в Україні діють ініціативи для розвитку вірменської спільноти, серед них і молодіжні організації. 

-Хоча багатовікова історична спільнота розпалася у радянські часи, але усе ж таки предки залишили після себе спадок, який сьогодні відновлюють наші громади на теренах України.   За період відновлення Вірменської Церкви зросло декілька поколінь. Спільне переживання минулого об’єднує всю вірменську громаду. Я з радістю спостерігаю, як молодь зацікавлена у тому, щоб пізнати себе  і свій народ, пізнати і берегти свої традиції, тому бере відповідальність за майбутнє спільноти, – зізнається духовний пастир. 

До річниці відновлення діяльності Вірменської Церкви в Україні планують низку заходів. У кафедральному соборі у Львові відбудеться виставка приурочена історії діяльності Апостольської Церкви. За словами настоятеля храму – отця Карапета, тут зберігатимуть вірменські сакральні речі. Виставку  зможуть відвідати всі охочі у зручний час. Крім того, у Києві відбудеться Міжнародна наукова конференція за ініціативи Української єпархії Вірменської Апостольської Церкви (ВАЦ) спільно з Львівською Національною академією мистецтв, Національним заповідником «Софія Київська», Українською асоціацією релігієзнавців (УАР), Союзом вірмен України (САУ). На заході дискутуватимуть про аспекти релігійного розвитку вірменської діаспори в Україні. Конференція завершиться  виставкою – «Вірменська церква в Україні: історія та сьогодення».

Підготувала: Наталя Стареправо