о. Михайло Гарват: «Божий закон ще вищий від Конституції»

У Євангелії від Матея читаємо про те, як Ісус Христос посилає своїх учнів проповідувати Царство Небесне. Перед тим Він дає їм певні вказівки і настанови, зокрема: «Входячи ж у дім, вітайте його, кажучи: Мир дому цьому!» (Мт.10,12). А далі Господь застерігає апостолів і каже, що якщо хтось не прийме їх, не виконає Божий закон, того може спіткати доля міст Содому і Гоморри. Про те, що сталося з мешканцями цих міст, яка різниця між Божим, людським і церковним законами, та про місію пророка Амоса, пам’ять якого ми сьогодні вшановуємо, розповідає сотрудник храму Різдва Пресвятої Богородиці Львівської Архиєпархії УГКЦ отець Михайло Гарват:

«У сьогоднішньому Євангелії ми читаємо про те, як Ісус Христос посилає своїх апостолів у міста і села Юдеї. Він дає їм відповідні рекомендації і каже: «І як той дім достойний, нехай ваш мир зійде на нього» (Мт.10,13). А далі Христос продовжує навчати своїх учнів, мовлячи: «Як хтось вас не прийме та й не послухає ваших слів, то ви, виходячи з дому чи з того міста, обтрусіть порох із ніг ваших. Істинно кажу вам: Легше буде судного дня землі Содомській і Гоморрській, ніж місту тому!» (Мт.10,14-15). Що сталося з мешканцями Содому і Гоморри? Вони не послухали голосу Божого. У останній момент Господь посилає до них Лота і його сім’ю. Адже вони були свідченням правдивого життя, адже дотримувалися Божого закону.

Сьогодні, у день української Конституції, дуже важливо розуміти, що Божий закон ще вищий від Конституції. Так, існує Божий закон, людський закон, а ще – церковний закон. Звичайно, що Божий закон – це Заповіді Божі. Це те, що встановив сам Бог для всіх, і на всі часи. Церковні закони – це ті закони, які прийняла Церква для добра своїх вірних. І, відповідно, Церква, яка їх прийняла, так же само може їх і змінити для того ж добра своїх вірних. Людський закон – це той закон, який приймають вибрані люди, посадовці для впорядкування політичного, громадянського, економічного суспільного життя. І найкраще було б, якби цей людський закон, а це, як знаємо, є Конституція, випливав із закону Божого і церковного. Тоді ми б отримали можливість по-Божому розвивати всі сфери свого земного життя. Тоді держава нам би допомагала жити по-Божому. Існує найкращий приклад того, як людський закон випливає із закону Божого – це, власне, Правила дорожнього руху. Кожен розуміє, що хто порушує ПДР, той порушує заповідь «Не вбий», адже наражає на небезпеку своє життя і життя інших учасників. Звичайно, що коли Господь посилав апостолів, то давав їм цю ж саму владу, яку мали пророки. Вони мали йти і проповідувати Євангеліє, а хто не прийме його, на жаль, не буде мати благословення.

Сьогодні ми вшановуємо пам’ять пророка Амоса. Ще в VIII ст. до Різдва Христового він своєму народу пригадував Божий закон. Адже вони, маючи таку велику традицію Божого проводу, знову і знову відверталися від Бога. За межами Єрусалиму вони робили собі капища і там поклонялися божкам. Пророк Амос їм виразно казав: «Якщо ви не розкаєтеся у своїх гріхах, то всі загинете». Так і сталося…Прийшли окупанти, повбивали чоловіків, а жінок і дітей забрали в полон. У такий спосіб сповнилися слова пророка Амоса. А могло відбутися так, як у Ніневії, коли до мешканців цього міста прийшов пророк Йона і сказав, що якщо вони не покаються, то загинуть. Вони покаялися, залишили свій гріх. І місто, і народ збереглися. Отже, твердо тримаймося Божого закону! Стягуймо благословення на себе, на свої родини, і на весь наш народ. Молімося за тих, які не перестають вбивати. Пам’ятаймо, що ті, які загинули, навіть і вчора, не є чимось гіршими від нас, а ми кращі, бо залишилися жити. Господь дивний, по-дивному благословляє і допускає. Він залишив нас при земному житті, щоб ми стали свідками Божої любові. Нехай Бог благословить всіх нас, наші родини. Нехай Господь благословить наших воїнів. Нехай упокоїть захисників і захисниць, які віддали своє життя за Україну, а також мирних людей, які безневинно загинули від руки окупанта. Нехай Божа слава і Божа сила буде відома всім людям».

Підготувала Юліана Лавриш