21 листопада ми відзначаємо Собор Архистратига Божого Михаїла та інших небесних сил безплотних, а також День Гідності та Свободи. Обидва свята у своїй суті мають історію боротьби, боротьби добра зі злом, а також історію та приклад справжньої перемоги. Перемоги, яка впродовж віків надихає багатьох у життєвих випробуваннях, у випробуваннях як цілого народу, так і окремої особистості.
Святкування Собору святих ангелів Церквою встановлено звершувати в місяць листопад – дев’ятий від березня, першого місяця від створення світу – на знак числа чинів ангельських, яких є дев’ять, як вважає святий Діонісій Ареопагіт, учень святого апостола Павла. Як відомо зі Священного Писання, апостол Павло був взятий до третього неба і бачив там різницю чинів святих ангелів та розповів про це своєму учневі Діонісію (див. 2 Кор. 12: 2). З Писання також читаємо, що ще до створення людини Господь сотворив ангельський світ. Промислом Божим ангели є невидимі, безсмертні, чисті духи, які мають гострий розум, і, як наголошує пророк Даниїл, – їхня кількість є дуже великою. У видінні він бачив престол Бога, де «тисячі тисяч служили Йому і тисячі тисяч стояли перед Ним…» (Дан. 7: 10).
Над усіма дев’ятьма небесними чинами ангелів чиноначальником Господь поставив святого Архистратига Михаїла, як вірного служителя Божого. Його ім’я з давньоєврейської мови перекладається «Хто як Бог?!», а промовлені були ці слова перед боротьбою світлого небесного воїнства зі слугами гордовитого Денниці, який проголосив себе богом і впав у духовну темряву боговідступництва. Ця боротьба сталася ще на початку світу і закінчилася, як відомо, поразкою демонів і скиненням їх із Небес. За собою Денниця, який став іменуватися дияволом і сатаною, повів у темряву частину спокушених ним ангелів і став противником Богу, звідси й назва: сатана – «супротивник», а диявол – «обманщик». До речі, перший в світі обман та, якщо сказати сучасною мовою, фейк – зробив саме диявол, спокушаючи перших людей. Диявол противиться спасінню кожної людини, спокушаючи її на неправду та гріх. Тому на сторожі Божого Закону стоїть Архистратиг Михаїл, який є покровителем «войовничої Церкви», тобто всіх вірних Богові (див. Одкр. 12: 7-9).
Святий Архистратиг Михаїл є також небесним покровителем нашої столиці – міста Києва загалом, а також Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря зокрема. Нині це духовний центр Православної Церкви України, а Михайлівський собор – кафедральний храм її Предстоятеля Блаженнішого Митрополита Епіфанія. Повертаючись до іншого свята, варто зазначити, що особливим знаком для народу є те, що дві революції з різницею у 9 років розпочалися в один час у день вшанування Собору Архистратига Божого Михаїла та всього воїнства небесного. Це заклик до нас, що свобода не означає вседозволеність, а насамперед – вибір на користь добра. Тож за прикладом святого Архистратига Божого Михаїла здобуваймо щоденно особисті перемоги, а отже, завжди перемагаймо зло добром та любов’ю. Нехай у цьому допоможе нам Господь та всі сили небесні.
о. Михайло Омельян, кандидат наук із богослів’я, священник Православної Церкви України