о. Нестор Кизик: «Приймаючи Тіло і Кров Господні, ми стаємо причасниками вічного життя»

Пресвята Євхаристія – це Тіло і Кров Ісуса Христа під видами хліба і вина. Таїнство святого Причастя Ісус Христос встановив під час Тайної Вечері, напередодні Своїх страждань і смерті. Що таке Пресвята Євхаристія? В якому стані ми можемо приступати до Пресвятої Євхаристії? Який гріх вважається важким? На ці та інші питання відповідає військовий капелан Гарнізонного храму св. ап. Петра і Павла Львівської Архиєпархії УГКЦ отець Нестор Кизик.

Що таке Пресвята Євхаристія?

Пресвята Євхаристія – це не що інше, як вияв безмежної Божої любові до нас. Пресвята Євхаристія – це вияв Божого милосердя. Адже Бог настільки любить людину, що не залишає її навіть в стані гріха, в якому вона дуже часто перебуває. Бог віддає в жертву свого найдорожчого Єдинородного Сина для того, щоби викупити нас з неволі гріха. І кожного разу, допоки ми молимося на святій Літургії, а радше стаємо учасниками цієї Божественної Літургії, ми виконуємо заповідь Божу, яку Христос заповів нам на Тайній Вечері, – чинити це на Його спомин. Кожного разу, коли перебуваємо на святій Божественній Літургії, ми сповняємо цю Безкровну жертву Тіла і Крові Ісуса Христа, адже Євхаристія – це Тіло і Кров Христові під видом хліба і вина. Святі Отці багато писали, багато роздумували над Таїнством Пресвятої Євхаристії і переосмислюючи це своїм життям, вони вбачали, що без Пресвятої Євхаристії людина по-справжньому щасливою бути не може. Адже метою життя людини є щастя, а без Бога його осягнути буде неможливо.

В якому стані ми можемо приступати до Пресвятої Євхаристії?

І тут виникає запитання: а в якому стані ми можемо приступати до Пресвятої Євхаристії? Що ми можемо робити, а чого – ні? Найголовніше, що маємо пам’ятати, – це є те, що до Пресвятої Євхаристії можна приступати лишень один раз на день і лишень в тому випадку, якщо не маємо на душі якогось важкого гріха. Коли ми причащаємося, то священик говорить такі слова: «Причащається раб чи раба Божа…на відпущення гріхів і на життя вічне». Приймаючи Тіло і Кров Господні, ми стаємо причасниками вічного життя. Приймаючи Тіло і Кров Господні, ми показуємо Богу, що хочемо жити справжнім вічним життям. Причастя відпускає нам гріхи, але мусимо розуміти, що приступаючи до Пресвятої Євхаристії, наша душа має бути в стані освячуючої ласки, а це означає, що ми не повинні відчувати у собі стану важкого гріха.

Який гріх вважається важким?

Кожний гріх має певний наслідок: якщо гріх, який ми вчинили, має серйозні наслідки, які можуть пошкодити гармонію нашої душі, спричинити конфлікт між нашими ближніми, – він вважається важким. В такому випадку перш, ніж приступити до Причастя, ми зобов’язані приступити до Сповіді. У Сповіді ми можемо отримати розрішення, адже коли ми щиро сповідаємося, стаємо по-справжньому святими. І аж тоді потрібно приступати до Причастя, приймаючи найсвятіші Тіло і Кров Ісуса Христа. Ті люди, які не хочуть жити в Божій ласці, а живуть у стані важкого гріха і не хочуть виправлятися, – вони не достойні приступати до Причастя. Адже не так Церква забороняє це робити, як самі люди відмовляються від Божої любові, тому, переосмислюючи наше життя, розуміємо, що на Літургії сам Бог приходить до нашого серця. Він покликаний прийти у чисту душу, в цю душу, яка справді прагне зустріти Бога. Йдучи на Літургію, потрібно переосмислювати те, що ми зробили, тобто влаштувати собі такий короткий іспит сумління. Запитаймо себе: чи варто нам приступати до Причастя, чи краще вартує приступити до Сповіді? Пам’ятаймо про те, що ми повинні бути відкритими на Божу любов. Христос ніколи не закривається, Він завжди є відкритим до нас. Наше завдання – ніколи не закриватися на Бога, а завжди бути відкритими, жаліти за свої гріхи і обіцяти виправитися, що є доброю умовою Сповіді.

Підготували Юліана Лавриш, Андрій Мандрика