о. Олексій Філюк: «У часі війни будьте терплячими і більше моліться»

Ми продовжуємо жити у часі війни. Від початку широкомасштабного вторгнення ворога ми стикнулися з новими викликами, з новими випробуваннями і реаліями життя. Чи правильно є святкувати весілля під час війни? Чи доречно ходити на концерти та на інші заходи під час війни? Чи можна слухати прогнози астрологів, екстрасенсів про закінчення війни? Як не осуджувати людей, які в час війни виїхали з України на постійне проживання? Чи вважається гріхом вбивство ворога? На ці запитання відповідає священик ПЦУ із Тернопільщини отець Олексій Філюк.

Реалії життя під час війни

Сьогодні ми з вами будемо говорити про реалії життя у часі війни. Війна диктує нові правила життя, нові правила виживання, нові правила поведінки. І про це, попри всі життєві обставини, ми були попереджені самим Ісусом Христом. Він говорив апостолам про те, що повстане народ на народ, що будуть війни, що буде голод, що будуть хвороби. Сьогодні війна триває. Нам потрібно навчитися з цим жити для того, щоб могти боротися задля нашої перемоги. У мирному і воєнному часі кожний християнин має прагнути до єднання з Богом, кожний християнин має прагнути до молитви, прагнути до духовного спілкування, прагнути до служіння, як Богу, так і ближньому. І зараз ми маємо найбільше можливостей для того, щоб послужити один одному у ці нелегкі часи. Це і підтримка ЗСУ, підтримка тимчасово переміщених осіб, підтримка всіх тих, які опинилися в тяжкій життєвій ситуації. І тому запитайте себе: чи є ми практикуючими християнами? Або ж ми є ті, які, читаючи Слово Боже, все ж не живуть згідно з ним? Ісус Христос говорить: «Не кожний, хто промовляє до мене: Господи, Господи! – ввійде в Царство Небесне, лише той, хто чинить волю Отця мого, що на небі» (Мт.7,21). Тому ми маємо молитися, інвестуючи у небеса, бо тут, на землі, все тлінне, змінне. Не зважаючи на всі життєві обставини, ми маємо жити з Богом. Життя продовжується. Людям потрібно працювати для того, щоб розвивалася економіка. Нам потрібно і молитися, і співати, і дякувати, і благословляти, і працювати. Коли людина працює, то у неї залишається менше часу на негативні думки. Тому кожний із нас, як говорив мудрий цар Соломон, повинен працювати. У часі війни від наших телеглядачів надходить дуже багато запитань: чи можна робити весілля? А чи можна справляти хрестини? А чи можна співати? Про це ми сьогодні поговоримо, щоб, не порушуючи законів Божих, не порушуючи законів державних, ми з вами йшли тією дорогою, яка веде нас до спасіння. Дорога до спасіння – це дорога за Ісусом Христом. Ця дорога вузенька, нелегка, але з Ісусом.

Чи правильно є святкувати весілля під час війни?

У часи Ноя, тобто ще перед потопом, люди одружувалися. І в сьогоднішньому часі вони продовжують це робити, бо сім’я – це майбутнє України. А Україна – це ми з вами. У Посланні до Филип’ян апостол Павло каже: «Радуйтеся завжди у Господі; знову кажу: Радуйтеся!» (Фил.4,4). Радість одруження – це радість для родини, для присутніх людей. Звичайно, неетичним у часі війни є гучні гуляння, музика на все село. Взяти шлюб, зробити для гостей таку певну трапезу – це нормально. Апостол Павло продовжує: «Хай ваша доброзичливість буде всім людям відома. Господь близько! Ні про що не журіться, але в усьому появляйте Богові ваші прохання молитвою і благанням з подякою. І мир Божий, що вищий від усякого уявлення, берегтиме серця й думки ваші у Христі Ісусі» (Фил.4,5-7). Молода пара, обвінчавшись в храмі, взявши благословення на життя, молитовно дякує Богу.

Чи доречно ходити на концерти та на інші заходи під час війни?

І знову ж таки апостол Павло навчає нас, кажучи: «Все мені можна, та не все корисне» (1 Кор.6,12). Якщо це патріотичний концерт на підтримку ЗСУ, тоді на такий концерт треба йти. Такі концерти є допомогою для нашого ближнього, який опинився в складних життєвих обставинах. А від концертів, де є тільки розваги, у той час коли гинуть кращі сини і дочки України, я радив би утриматися. Так, це індивідуальна справа кожного з вас. Ви можете відвідувати ті заходи, які вважаєте за потрібне, але бажано, щоб вони були з такою моральною і фінансовою підтримкою для тих, хто бореться за нас.

Чи можна слухати прогнози астрологів, екстрасенсів про закінчення війни?

Ну, дорогі, або ми є слугами Божими, або ж – диявола. І тим паче, що всі ці прогнози, якщо ви спостерігали, – це все не від Бога. Ще у Старому Заповіті написано про те, що проклятий той, хто звертається до ворожбитів, до віщунів, до гадалок. І, якщо ми – народ Божий, якщо ми хочемо, щоб війна закінчилася, то маємо молитися і дякувати Богу. Ми маємо приносити жертву хвали Богу, тим самим спасаючи душі свої.

Як не осуджувати людей, які в час війни виїхали з України на постійне проживання?

Ми не маємо засуджувати нікого, і ні в чому. Суд належить Богу. Ми не вправі засуджувати тих людей, які виїхали у часі війни за кордон. Ми не можемо ні в чому засуджувати свого ближнього. Ну, ми не знаємо про долю тієї чи іншої людини, тому стараймося стримувати своє серце від гріха.

Чи вважається гріхом вбивство ворога?

У кожного із нас на фронті є багато друзів чи знайомих. І ось є запитання від захисника України і командира: чи вважається великим гріхом те, що ми, захищаючи Батьківщину, вбиваємо ворога? Це питання є дуже важке. Ісус Христос на ці слова відповів, напевно, так: «Всі бо, що за меч беруться, від меча загинуть» (Мт.26,52). Хто прийшов до нас зі зброєю, той від зброї загине. Захищати Батьківщину – наш священний обов’язок. Бог благословляв ізраїльський народ для того, щоб він переміг. Тому і ми, українці, які глибоко віруємо у Бога, які любимо Його, які любимо свою Батьківщину, не чинимо гріха. Ми не прийшли до чиєїсь хати забирати власність, а ми, власне, захищаємо свій дім, своїх дітей. Тому немає гріха у тому, що ви захищаєте свою Батьківщину, ризикуючи власним життям.

Дорогі брати і сестри! У часі війни будьте терплячими і більше моліться. У Ніневії молився весь народ. Господь помилував їх. Якщо ми будемо молитися, тоді Він так же само помилує і нас. А зараз ми маємо підтримувати одне одного, підтримувати ЗСУ.

Підготувала Юліана Лавриш

За матеріалами програми «Добра розмова» для телеканалу ІНТБ