О. Орест Фредина: “Різдво – це торжество, яке обіймає радістю цілий світ”.

“Слава во вишніх Богу і на землі мир людям доброї волі” (Лк. 2, 14)

 У різдвяній катехизі для  Радіо Марія о. Орест Фредина ділиться цікавими думками про Таїнство Різдво.  Пропонуємо вашій увазі основні найцікавіші настанови священника.

 Папа Павло VI запровадив кожного 1 січня  святкування всесвітнього дня миру. 

О Господи, як необхідно нам цієї ласки миру  для нашої землі, для наших сердець. 

Якось мені у лекції Бодо Шефера попалась одна історія. Він оповідав про чоловіка, який був зайнятий кропіткою роботою, а його молодший син хотів, щоб тато йому приділяв більше часу. Зазавичай  тато мав багато роботи і часу на забави з сином не мав. Тому, одного разу, щоб звільнити собі годинуц від наполягань сина придумав завдання. Взяв карту світу і порізав на дрібненькі шматки і доручив синові скласти мапу світу докупи, а сам з полегшенням пішов працювати. Яким же було здивування батька, коли син за 5 хвилин справився зі завданням.Коли батько запитав як сину так вдалося швидко скласти карту, т осин відповів: “Розумієш татку, на звороті був зображений чоловік і я подумав, що якщо в цілості буде той чоловік, то в цілості буде і світ”. Колись один святитель сказав геніальні слова: “врятуй себе і коло тебе врятується тисячі”.

В це свято Різдва просимо у Бога миру з неба і хочеться його попросити, щоб він торкнувся наших  сердець, які є порозривані світом і знову зібрав їх у цілість. Це насправді велика ласка, коли Бог торкається душі, то усе повертається в цілість. Ми говоримо про це, думаємо і тим самим це переживаємо. Життя у грісі робить нас розбитими. Ми змушені одне говорити, друге думати, а третє робити і переживати. Це так виснажує сучасну людину, що вона не може переживати у своєму душі і серці миру й  радості. 

О Господи, зціли наше серце, щоб з нашого серця на Твій прекрасний світ виливався мир і Твоя ласка.

Ми ще на шляху, а хтось вже святкує величезне свято. Святі отці любили говорити, що Різдво Христове, або Таїнство Воплочення – це одна з центральних подій історії вселенної. Якщо ми подивимось на час Різдвяного посту, то побачимо, що він дещо відрізняється, хоча аскеза та сама. Змістом відрізняється від того, що ми переживаємо. Різдвяний піст має на меті пригадати нам тугу народів за тим, що будучи у темряві вони чекали цього дивного світла. Будучи у смутку чекали поки з неба прийде і до їхніх сердець торкнеться ця радість. Нема на цьому світі народу який би не шукав за втраченим раєм. Який би не шукав за щастям, яке подається людині у мить, коли її зустрічає Бог, або вона виходить на зустріч Богу. Наш Різдвяний піст – це час очікування. 

Всі змагання філософів, мудреців, добрих людей у тому світі, щоб пізнати Бога були подібні до вектора, який направлений у бік неба і лише Ісус Христос відповів на усі наші прагнення і бажання. Бог так полюбив світ, що послав Сина свого Єдинородного, щоб той, хто увірував мав життя вічне.

Якщо людині ввести в тіло отруту, то вона повільно помре, а якщо людина хвора і їй у саму вену вводять ліки, то вона помаленько одужує. Спосіб думання може бути для нас руйнівним, а може бути часом, коли ми відбудовуємося. Різдво – це торжество, яке обіймає радістю цілий світ. Ми не раз можемо спостерігати як люди, які не вважають себе віруючими від світла тих, хто радіє і колядує отримують те саме світло і радість. 

Ми ставимо ялинку, щоб прославляти Бога. Останньо чув, що говорять, що коляда прийшла до нас з поганських часів. Так справа в тому, що Різдво внесло світло у давні традиції і  їх освятило. 

Коли ми починаємо думати про щось добре то і починаємо почувати себе добре. Чистота у нашому серці відбивається чистотою. 

Бог сказав Авраамові, що його нащадок буде Спасителем. Що робить віра і вірність Богові і Його обітницям ?  Дає людині ласку.

Пізніше Бог посилає пророків, які натхненні Божим духом пророкували прихід месії і його життя.

Коли приїжджає президент, то його приїзд готують за півроку точно. Хтось  великий мав би мав народитися у столиці, у палатах, а тут Бог народжується  у стайні Вифлеєму. 

Ісус єдиний серед усіх провідників релігій, про кого пророкували пророцтва, у якому збулися усі 457 пророцтв.

В часі Різдвяних свят бачимо картину: з’являється зірка і мудреці йдуть зі сходу, щоб поклонитись і принести дари. Так само і ангели закликають до того, щоб помолитись і прийняти радість простих пастушків. Усі знаходять Спасителя. Бог приходить у цей світ і багато людей перейняті своїми справами цю подію проходять мимо. Тільки наймудріші Його шукають і знаходять. Ті, у кого чисте серце його шукають і першими долучаються до ангельського хору, щоб заспівати: “Слава на висотах Богу, а на землі мир людям доброї волі”.  Св. Антоній каже: “можливо не всім нам дана можливість бути мудрецями, але абсолютно кожному дана можливість дбати про чистоту свого серця. Саме це дає нам можливість не пролетіти мимо. Не заплутатись у гріху, але відкритися, щоб той, хто є Спасителем Світу доторкнувся і нашої душі. Таїнство Різдва є незбагненним. Святий Григорій Богослов так гарно сказав: “Безтілесний втілюється, Слово твердне, Невидимий стає видимим, Недотичний осязається, Безлітний починається. Син Божий робиться сином людським. Незбагненне. безтілесне, начало від начала, світло від світла,  Джерело життя і безсмертя. Несотворений твориться, необнятний обмежується через нескромну душу, що є посередником між Богом і людським тілом”.

Святий Атанасій каже про Господній прихід : “В горі свобідний, а в долі записаний, вгорі Син, а в долі слуга, в горі цар, а в долі наймит, в горі багатий, а в долі убогий в горі відбирає поклони, а в долі платить данину, вгорі Божественний престіл, а в долі вертеп, вгорі Вітцівське незбагненне лоно, а в долі бездушна мала криївка і ясла. Хто той, що розв’язує вяжеться, той, хто кормить і кормиться, всюди присутній невимовно обмежується, що за диво? Що за преславні речі”?

Сьогодні ми так само покликані увійти у радість Господа, шукати за тим, звідки приходить цей мир, докладати своїх зусиль для того, щоб приготувати свою домівку не лише чистотою і смачними стравами, а перш за все приготувати  свою душу. Тому, що це мить, коли нам людям виливається радість Спасіння.

 

Мої любі, напередодні Різдва приготуймо свої серця до Його приходу добрими ділами й  словами, скажімо Йому найкращі молитви і прийнявши у своє серце радість разом з усією вселенною співаймо “Слава во вишніх Богу і на землі мир людям доброї волі”.

 

Джерело: Храм Різдва Пресвятої Богородиці

Записала Христина Кутнів