О. Роман Ментух про свято Покрови: “Не марнуймо час на дивані, а помолімось за військових”

Сьогодні українці східного обряду вшановують свято Покрови Пресвятої Богородиці. Водночас у цей день в Україні відзначають День захисника України, День козацтва й створення УПА.  Віддавна Святу Матір називають покровителькою захисників та захисниць нашої Батьківщини. З нагоди свята, отець Роман Ментух, військовий капелан у Гарнізонному храмі свв. апп. Петра і Павла, розповів про історію та символіку Покрови,  як сьогодні на передовій простежують участь Богоматері і чому Її присутність у нашому житті є так важливою.

-Яка передісторія свята Покрови?

-Саме свято Покрови Богородиці притаманне лише слов’янській традиції, особливо українській Церкві. Воно не входить до головних дванадцятьох церковних свят,  проте є не менш важливим. Якщо інші Богородичні празники стосуються самого життя Марії, наприклад, зачаття, народження та успіння, то свято Покрови відкриває нам інший вимір, позачасовий. Богородиця тут і тепер є з нами. Походження свята, як стверджують історики, сягає зламу VIII-IX століття у Візантії. У ті часи Константинополю загрожувала небезпека, а мешканців очікувала трагедія (ймовірно, напад ворогів або ж страшна хвороба). Тоді всі віряни зібралися у храмі, де під час спільної молитви з’явилася Богородиця перед престолом, яка молилася разом з людьми.  А згодом Вона зняла свій омофор і покрила ним вірних і саме місто, тим самим врятувавши від небезпеки. Це свідчить про те, що  спільна молитва має особливу силу, а разом з нами і моляться усі святі. 

– Богородицю вважають покровителькою захисників та військовослужбовців…

-Богородиця повсякчас заступається перед людством у молитві до Господа. У самому походженні празник вказує на те, що кожна людина потребує певного заступництва перед Богом. Богородиця стає прикладом заступництва перед нашим Творцем. Вона дає приклад того, як вірянам слід молитися.  Адже у своїх проханнях вона молиться не за себе, а просить заради інших, хто цього потребує.  Ще за козацтва на Січі центральним  був храм Покрови Богородиці, яка захищала воїнів своїм омофором. Так і Українська Повстанська Армія вибрала це свято як свій день. А сьогодні, в новітній історії нашої держави ми відзначаємо і День захисників та захисниць України. 

-Що означає символіка Покрови?

-Омофор, про який згадують у молитвах, тобто “Богородиця покриває своїм омофором”, – це святковий богослужбовий одяг, який носять єпископи, покриваючи плечі. Він символізує доброго  пастиря, який несе на собі загублене ягня. Символ омофору у контексті Богоматері означає, що Вона так само піклується за нас.  Це є прикладом для вірян, який потрібно наслідувати,  – не лише просити у молитвах за себе, а молитися за інших, близьких, державу, захисників.

-Як військовий капелан, як ви свідчите  про Богородицю на передовій?

-На війну потрапляють люди з різним віросповіданням та світоглядом. Люди, які служать у війську, переживають небезпеку й травматичні події у своєму житті. Вони пересвідчилися, як через молитву вони отримували зцілення і ласку. Перебуваючи з пораненими у військовому госпіталі, важко підібрати слова для тих людей, які переживають неймовірно важкий період життя. Та саме вони при розмові допомагають повірити у чудо Господа, який допоміг і оберіг та зцілив їх.  Попри ті страждання, які вони зараз переживають, вони свідомі, що їх порятунок це заслуга Божа. Тому українці повинні розуміти,  що наша перемога у війні не буде перемогою конкретної людини, а саме перемогою Бога.  Через нашу віру і заступництво святих ми можемо отримати зцілення та спасіння для всього нашого народу.

-А як у вашому житті Богородиця  особливо відзначилась і показала свою присутність?

-Богородиця стала знаковою постаттю у моєму житті ще з дитинства. Змалечку відвідував храм Богородиці у Львові. Так і поклик до семінарії я почув через Богородицю. Тоді я і вирішив стати священником. Та я  не знав, чим це все може закінчитись. Але через посередництво Небесної Матері я був покликаний до служіння Господеві. Бачу, що тепер Вона покликала мене до служіння для наших військових. 

-Як правильно вшановувати Богородицю у молитвах?

-Не існує якогось стандарту.  Головне  – залишатись щирим у молитві.  Ми можемо вимовляти канонічні церковні тексти, так і молитися власними словами.  Важливо у цей день не прогаяти час на дивані, а згадати про  захисників у молитві.

Традиційно люди моляться перед іконою Покрови Богородиці, яка стоїть із розпростертими руками з омофором, а біля ніг стоїть безліч людей, які благають про заступництво.  Ця ікона є заступницею домашнього затишку. Однак  не забуваймо, що не ікона  є самим оберегом, а саме постать святого, який на ній зображений і через нашу особисту віру в Творця, і молитву до Нього. 

-Про що повинні пам’ятати християни у це свято?

-\У Біблії Богородиця залишається непомітною, однак своїм прикладом  Вона показує, як прожити життя гідно з Богом. Богородиці буде приємно, якщо ми завітаємо до храму, присвятимо час добрим справам і проведемо його з рідними. 

Після свого земного життя Богородиця не перестала заступатися за нас перед Богом і покривати своєю молитвою. Свято Покрови є вшануванням Богородиці, яка вчить нас своєю молитвою заступатися за наших близьких й рідних, присвячувати своє життя для служіння іншим. Тим самим навчаймось від Богородиці заступатися за своїх ближніх. 

-Як цьогоріч свято Покрови відзначатимуть в Гарнізонному храмі?

-Ми підготували святковий розпорядок богослужінь у цей день. Архиєрейську Літургію очолить Преосвященний владика Степан (Сус) об 11 годині. Протягом дня віряни можуть доєднатися до Літургії, які служитимуть з 7:30 ранку до 20 години вечора. Крім того, У Львові  готують чимало ініціатив й заходів з нагоди свята. Заохочуємо львів’ян та мешканців міста долучитися до цих заходів, щоб вшанувати захисників, які віддали своє життя за незалежність нашої Батьківщини. 

Розмовляла Наталя Стареправо