О. Севастіян (Дмитрух): “Ми вже не просимо,а вимагаємо передати приміщення для створення Музею Андрея Шептицького”

Якщо найближчим часом питання з передачею приміщень на вулиці Кривоноса, 1, де планують створити музей Митрополита Андрея Шептицького, — не вирішать, то вийдемо на акції протесту – запевняють активісти, які вболівають за створення потужного мистецького центру Митрополита Андрея. Зараз створюють громадську організацію, яка вболіватиме за створення Музею.

Зараз ці приміщення належать Львівському державному університету внутрішніх справ МВС. Однак будівля становить одну цілісність із храмом Блаженного Климентія Шептицького. І саме тут має бути Музей Митрополита Андрея Шептицького – впевнена ініціативна група. Адже у минулому це був монастир ордену Реформатів, а зараз будівля абсолютно занедбана. Тяганина із передачею будівлі Церкві тягнеться десятиліттями.

“Минулого тижня ми були у міській раді. Випрацювали пропозиції на нинішній день і сьогодні маємо зустріч у міській раді. Міська рада сьогодні запропонує примішення для Університету внутрішніх справ, щоб університет звільнив. Але ми вже у настрої пікетів і протестів. Тому побачимо, що буде запропоновано у Львівській міській раді і чи будуть завтра пікети-протести чи під обласною адміністрацією, чи під міською радою. Ми вже не просимо, а ми ставимо вимогу для того, щоб передати приміщення і для створення музею Митрополита Андрея Шептицького. Також ми створюємо Громадську організацію для підтримки Музею Митрополита Андрея Шептицького”, – розповів у коментарі пресі настоятель храму св. Климентія Шептицького, о. Севастіян Дмитрух.

Водночас директор Департаменту розвитку Львівської міської ради Наталія Бунда запевнила, що вже сьогодні, 10 липня 2019 року, відбудеться засідання робочої групи і вже зараз підшукують варіанти приміщень, які можна буде передати Львівському державному університету внутрішніх справ МВС. Також пані Наталія наголосила, що ситуація із передачею приміщень Музею буде вирішена найближчим часом:

” Справа триває дійсно довго. Але не те, щоб ми нічого не робили зі своєї сторони. Ми чинили певні кроки, щоб цей музей був створений. Єдине, що зараз ми будемо активніше шукати приміщення. І власне одне з питань, яке ми сьогодні розглядаємо. Минулого засідання робочої групи ми доручили органам комунальної власності і звернулися до фонду Держмайна для того, щоб вони підготували перелік вільних приміщень. І університет внутрішніх справ також розуміє необхідність приміщень. Питання у тому, щоб забезпечити навчальний процес. Йдеться про 289 квадратних метрів. Треба запропонувати альтернативне приміщення. Якщо пропонувати земельну ділянку – це затягнеться на роки. Найкраще – це запропонувати готове приміщення, яке можна просто відремонтувати. Тому ми зараз у пошуках альтернативного приміщення, куди би погодився переїхати університет”, – наголосивла Наталія Бунда.

Натомість Синкел у справах монашества Львівської Архиєпархії УГКЦ о. Юстин Бойко наголосив, що справа належного пошанування Митрополита Андрея Шептицького відкриває двері до беатифікації:

“Публічний культ Митрополита Андрея свідчить про те, що нарід вважає цю людину за святого. Саме тому ми тут зібралися,щоби виразити нашу солідарність у справі так для нас важливій”.

Додамо, що сьогодні у приміщеннях колишнього монастиря на 2 та 3 поверсі розміщено аудиторії. Натомість на 1 поверсі колись була друкарня університету, зараз 1 поверх у власності Інституту історії релігії. Музей отримав доступ до цього приміщення в рамках договору співпраці між музеями. Зараз силами церковної громади і небайдужих відбувається демонтаж непридатної штукатурки, підлоги, фундаментів друкарських машин. Однак роботи – ще багато. Втім неозброєним оком можна помітити, що це монастирські приміщення. Колишня трапезна, де збереглися скульптурні руки Святого Франциска, кімната для аскетичних вправ, де наукові знаходять під побілкою фрагменти старовинних розписів. Та чимало інших артефактів.

О. Севастіян Дмитрух наголошує, що суспільний запит на створення музею – неймовірно сильний. Екскурсійні групи просто прагнуть дізнатися більше про постать Митрополита Андрея:

“Вже за 2 роки на 1 поверсі ми вже вклали багато роботи і чималі кошти. Ми вивезли понад 20 вантажівок сміття. У залі, де монахи проводили свої аскетичні вправи, наші художники-реставратори проводять зондажі і виявляють розписи. Також тут надзвичайно старовинна кам,яна підлога 17 століття. За ці мури 1 поверху ми платимо 70 тисяч гривень за опалення. Вкладаємо свої кошти у знищений об,єкт пам,ятку архітектури ЮНЕСКО. У 2015 році коли було 150-ліття Митрополита Андрея, я у храмі зробив експозицію з особистих речей Митрополита Андрея і я провів 50 екскурсій. Приходили з навчальних закладів молодь, приходили лікарі і також екскурсійні групи, які приїздили з інших міст” – зазначає о. Севастіян.

Як далі буде розвиватися ситуація покаже час. Втім очевидно, що активісти не зупиняться і зроблять усе можливе,аби Музей Митрополита Андрея був і діяв. Наше видання стежитиме за розвитком подій.

Частина фото Олександра Мазуренка