О. Тарас Михальчук: «Покрова – це свято кожної матері, яка молиться за своїх дітей»

За переданням, у день Покрову Пресвятої Богородиці у Влахернському храмі в Константинополі, явилася Богородиця. У супроводі ангелів та святих, серед яких були Іван Хреститель та Іван Богослов, разом вони зачитали молитву. Незабаром війська противника, які загрожували містянам, відступили.  Відзначення свята Покрови має дуже глибоку історію в Україні.  Як молитва рятує в окопах, про особливості молитовних подій, які підготували з нагоди цього свята у Гарнізонному храмі свв. апостолів Петра і Павла цьогоріч, а також про те, яку вагу має цей празник для кожного українця, ми поспілкувалися із настоятелем Гарнізонного храму, о. Тарасом Михальчуком.

14 жовтня – не лише свято Покрови Пресвятої Богородиці, а й День захисника України. Як трансформувалося свято Покрови  за 6 років війни? Яке значення йому надаєте і як це свято промовляє особисто до Вас?

До війни про свято Покрови Богородиці ми чули здебільшого в храмі, в тепер про цей празник говорять на загальнодержавному рівні, і очевидно це свято усіх Захисників України. Цього дня акцентуємо на опіці Божої Матері над нашим військом. Історично відомо, що Богородиця неодноразово захищала його  від складних ситуацій. Саме свято Покрови Пресвятої Богородиці є унікальним. У церковному календарі Богородичні свята мають історичний характер, зокрема  такі як Різдво та Успіння.  А день Покрови, можна сказати, триває досьогодні.    Омофор Богородиці досі покриває нас і наше військо, яке на передовій. У цьому його актуальність, адже ідеться про постійну опіку Божої Матері,  її материнські молитви до свого Сина  за всі наші потреби, за наших Захисників. Це свято кожної матері, яка сьогодні звертається до Богородиці за своїх дітей.

Свято бере початок з того,  що Богородиця огорнула омофором військо. Чи з вашої капеланської практики траплялися випадки, коли  молитва захищала у важкий момент?

Зі слів військових я чув, як молитва допомагала їм долати страх, витримати те, що здавалось неможливо витримати. Ті, хто  раніше у своєму житті не молився, звертались до Господа по допомогу на передовій. Від початку  російсько-української війни. символом захисту Божої Матері є білі вервички, які  чи не кожен військовослужбовець носить на шиї. Ця біла вервиця і досі є уособленням надії на Бога кожного військового.

У Гарнізонному храмі буде своя програма з відзначення свята  Покрови, якими будуть особливості цього року?

Особливість цьогорічної Покрови в тому, що ми спільно єднатимемось у молитві до Богородиці у день, який важливий для українських захисників. Тут, на  мирній частині України, ми  огорнемо воїнів  своєю молитвою і любов’ю. Цьогоріч ми матимемо два особливі моління, присвячені цьому святу у Гарнізонному храмі. Об 11 годині відбудеться Божественна Літургія, яку очолить багатолітній військовий капелан  і єпископ владика Степан Сус.   На 18 годину у храмі  звершать молебень до Богородиці.

Розмовляла Оксана Бабенко, записала Наталка Стареправо