Отець Андрій Стадницький: «Замало просто говорити про Митрополита Андрея Шептицького, дуже важливо його пізнавати і наслідувати»

Сьогодні розпочинається традиційна проща до Прилбич з нагоди Дня уродин праведного Митрополита Андрея Шептицького. З огляду на це, спілкуємося з о. Андрієм Стадницьким, адміністратором парафії Пресвятої Богородиці у селі Прилбичі, про особливості цьогорічної прощі, про родинне село,  програму святкування, 155-літній ювілей Митрополита Андрея і про те, чого нас насамперед сьогодні може навчити постать митрополита Андрея Шептицького.

Отче, розкажіть, будь ласка, коротко чим унікальне село Прилбичі, чим найбільше славиться і чому варто його відвідати?

Саме село Прилбичі не є чимось унікальним в контексті інших сіл, якщо на нього дивитися без Митрополита Андрея Шептицького. Проте, крізь призму постаті митрополита Андрея село набирає особливої цінності на карті світу. Бо все ж Прилбицьке гніздо дало світові таких великих людей як митрополит Андрея і священномученник Климентій Шептицький. Крім того сама Софія Шептицька, їхня мати, теж є особливою жінкою. Думаю, що якщо б хтось потрудився зробити беатифікаційний процес, то вона теж була б в одному ряді з іншими святими. Село Прилбичі тим і є унікальне, що стало місцем, де вони росли і формувалися. Усі хто сьогодні приїжджає сюди має можливість більше дізнатися про цю родину. Також люди можуть бути в особливій атмосфері.

Особливо, коли прийдуть до каплиці-усипальниці, де похована Софія Шептицька й інша родина митрополита Андрея Шептицького. Тут дуже гарна нагода в тиші занести свої молитви до Бога. Випрошуючи за їхнім посередництвом Божих ласк.

Рік Шептицького розпочався з прощі українсько-польського поєднання

Отче, наближається 155-ліття від дня народження митрополита Андрея. Які заходи передбачені у Прилбичах і хто може взяти у них участь?

У Прилбичах, 29 липня, ми віддавна святкуємо День уродин митрополита Андрея. Пригадую, що знайшов у газеті інформацію про те, як ще за життя митрополита Андрея, коли він вже не міг вільно пересуватися і був у Львові, у Прилбичах святкували день його уродин. Традиційно в нас відбуваються нічні чування. З огляду на карантин ми будемо молитися тільки звечора. Отож, 28 липня о 19:00 розпочнеться Вечірня, а в сам день його уродин матимемо молитву за упокій всіх померлих. Вона розпочнеться о 9:30 біля усипальниці, де поховані батьки митрополита Андрея. Це завжди гарна нагода подякувати їм за дар життя. Опісля о 10 год будемо мати Архиєрейську Літургію. З огляду на карантинні обмеження більшість заходів відбудеться на площі. Перед храмом встановлюємо гучномовці і екран. Тому запрошуємо усіх бажаючих. Якихось обмежень не має. Проща буде традиційною як і кожного року. Цього року очолювати прощу буде Львівський митрополит владика Ігор Возньяк. Очевидно, що ще буде декілька архиєреїв зі Синоду Єпископів УГКЦ. Знаю, що цього року наш Синод мав намір повним складом бути присутнім, але на жаль не мають такої можливості з огляду на карантин. Після Святої Літургії відбудеться презентація нового фільму про митрополита Андрея Шептицького.

Програма святкувань:

28 липня 2020 року, вівторок

19:00 – Вечірня

29 липня 2020 року, середа

09:30 – панахида біля каплиці-усипальниці
10:00 – Божественна Літургія (очолює Владика Ігор, митрополит Львівський)
12:00 – прем‘єра фільму про митрополита Андрея Шептицького 

На Вашу думку чого насамперед праведний Митрополит Андрей Шептицький може навчити сучасних українців?

Митрополит Андрей Шептицький отримав титул праведного

Можливо хтось слідкував, як я вже впродовж 155-ти днів читаю на фейсбуці 155 слів митрополита Андрея щодня.

Запрошуємо всіх долучатися до флеш-мобу #155_слів_щодня. Цього року 29 липня святкуватимемо 155 років з дня народження Праведного митрополита Андрея Шептицького. Залишилось 155 днів. Пропоную спільно читати його твори і ділитися прочитаним. Як? Оберіть невеликий уривок з послань Митрополита на 155 слів. Прочитайте його для інших, записавши при цьому це на відео. А далі – поширите це на своїй сторінці з хештегом #155_слів_щодня.

Gepostet von Церква УГКЦ с. Прилбичі am Donnerstag, 27. Februar 2020

Насправді, якщо вчитатися у твори митрополита Андрея, то зауважимо цікаву річ, що вони актуальні як в ті часи, коли він про них писав, так зараз. Насправді, про щоб ми не читали, то складається враження, що історія і далі триває. В його часи була проблема, що народ замало вивчав культуру, так і зараз в нас є. Тоді вони мали трудність з москвофільством, так і зараз дуже складно з умів багатьох українців викорінити тяглість до російської культури, попси й історії. Велика наша проблема, що ми дуже мало читаємо про митрополита Андрея. Замало просто говорити про нього, про те, що він робив, дуже важливо пізнавати його самого через послання. Ми як українці маємо таку хворобу, що дуже мало довіряємо один одному. Чому? Бо ми один одного дуже легко кидаємо. Ми не ставимося як брат до брата. А цього дуже бракує у сьогоднішньому світі пандемії і війни. Нам так важливо почутися народом, в якому українець українцеві зможе підставити плече. Де один за одного ми будемо готові віддати життя. Будемо дивитися, щоб один одному допомогти, а не тільки скористати. Нам реально бракує єдності. До якої прикладом свого життя закликав праведний митрополит Андрей Шептицький.

Щиро дякую за розмову! 

Розмовляла Христина Кутнів